Rodzice mówią do nich po polsku, one odpowiadają w języku angielskim. Doskonale rozumieją, co się do nich mówi, jednak nie chcą odpowiadać w tym samym języku. Najbliższe koleżanki Ani, uczennicy 5 klasy, to Polki, ale spotykając się, między sobą i tak rozmawiają po angielsku. Trudno się dziwić – język angielski jest im bliższy, niż polski, którym posługują się jedynie rodzice i ich znajomi.

Jednak większość polskich rodziców w USA nie wyobraża sobie, by ich dziecko nie mówiło w ich ojczystym języku. Wysyłają dzieci do polskich sobotnich szkół dokształcających, na wakacje do rodziny w Polsce, często sami w domu uczą swoje dzieci, czytając razem polskie książki czy wypożyczając polskie filmy.
Coraz mniej polskich rodzin emigruje do USA, dlatego problem zachowania jezyka polskiego i kultury polskiej, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia Polaków jest dzisiaj kilkukrotnie ważniejszy niż był jeszcze 10 lat temu.

Polonijny portal DobraPolskaSzkola.com ogłasza społeczną akcję „W naszym domu mówimy po polsku!”, której celem jest nagłośnienie potrzeby rozmawiania w rodzinach z dziećmi w języku polskim. Chcemy dzięki temu, by polscy rodzice przywiazywali do tego większa wagę, by zachęcali swoje dzieci do rozmów po polsku czy poprawiali w wymowie.

W ramach akcji w polonijnych mediach ukaże się wiele artykułów, wywiadów, wypowiedzi rodziców, nauczycieli i autorytetów wielu różnych obszarów, na ten temat. Na stronie www.DobraPolskaSzkola.com, Telewizji Detroit, YouTube umieszczone będą materiały filmowe z rozmów z polonijnymi rodzicami i nauczycielami.

PATRON HONOROWY:

Prof. Jan Miodek

PATRONI MEDIALNI:
PRESSPOL


logo-iuve3
Logo_LinkToPoland_nportal.no
Forum_logo300x186

logo_nasz_swiat_ok_
bumerangpol-logo-1aablogimage2
bilingualznaczydwujezyczny logo
logo_vector_czarne1

INSTYTUCJE

SPONSORZY:

Sponsor honorowyolish & Slavic Federal Credit Union

RUNOLANDbaner

Romuald

Organizator:


Poprzedni artykuł„Botox i dziecko”
Następny artykuł„Oszczędzę ci chyba wrażeń związanych z przejściem do następnej klasy!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj