Kolędy to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Śpiewanie i słuchanie kolęd to jedna z najpiękniejszych świątecznych tradycji. Powrót do czasu z dzieciństwa, który nosimy w sercu przez całe nasze życie.

Święta bez polskich kolęd nie mają uroku. Ktoś kiedyś pięknie napisał: Od zawsze polskie kolędy były nie tylko modlitwą czy pieśnią, były opowiadaniem. Jeśli już raz w czasach dzieciństwa kolęda zapadnie w duszę Polaka, to będzie mu towarzyszyć zawsze i wszędzie. Przeniesie go w inny świat, a na obczyźnie da wrażenie Ojczyzny. 

W sobotę, 25 stycznia ostatnie statuetki i dyplomy Jubileuszowego V Polonijnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolęda Polska chodzi po świecie” dotarły do Linden, w New Jersey. W tym dniu w Polskiej Szkole im. Karola Wojtyły miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W przepięknej scenerii zostały wręczone nagrody i dyplomy dla uczestników – laureatów festiwalu przyznawane za promocję naszej tradycji śpiewania kolęd i pastorałek. Szkoła w Linden jest miejscem, od którego zaczęła się nasza przygoda do krainy najpiękniejszych kolęd i pastorałek po tej stronie oceanu.

Każdy  jubileusz to okazja do wspomnień i refleksji. 

20 listopada 2020 roku przeczytałam informację na temat międzynarodowego festiwalu kolęd i pastorałek dla dzieci i młodzieży. Była pandemia i zgłoszenia przyjmowane były online. Konkurs organizowany był i nadal jest przez Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Miłośników Bierzwnika, którego dyrektorem artystycznym jest Adam Deneka. Fantastyczna inicjatywa dająca możliwość zaprezentowania wokalistom-uczestnikom swoich talentów muzycznych i ich często pierwszych prób wokalnych. To odkrywanie piękna i tradycji polskiej kultury. Pogratulowałam pomysłu i otrzymałam odpowiedź: Witam, dziękuję za polubienie i promocje naszych dzieci. Pozdrawiam – Adam Deneka. To był początek naszej współpracy. Samemu kolędować źle…zaprosiłam do podróży z kolędami znajomego, Krzysztofa Rychtera. Zostaliśmy sponsorami festiwalu. 

Pierwsza edycja festiwalu „Kolęda Polska chodzi po świecie” połączyła dzieci w różnych częściach świata. W pamięci zostały pierwsze niezapomniane emocje muzyczne, ogromne  wzruszenie uczestników, rodziców, jurorów i organizatorów. 

Dyrektor Polskiej  Szkoły im. Karola Wojtyły w Linden, pani Agnieszka Czajkowska, zorganizowała spotkanie z dziećmi, które zostały nagrodzone w konkursie. Nie zabrakło pomysłodawcy festiwalu pana Adama Deneki. Wirtualnie pogratulował dzieciom nagród. Pani dyrektor Agnieszka Czajkowska była naszym fotografem. To dzięki niej niepowtarzalne chwile pierwszego Polonijnego Festiwalu zostały zatrzymane w kadrze. 

Festiwale dla dzieci i młodzieży to ogromna pasja muzyczna dyrektora artystycznego, pana Adama Deneki. Festiwal „Kolęda Polska chodzi po świecie” stał się inspiracją dla dzieci do rozwijania swoich talentów muzyczno – wokalnych. Do promowania i kultywowania tradycji śpiewania kolęd i pastorałek za granicą. Festiwal kolęd i pastorałek przyciągnął wielu zainteresowanych. Od czasu pierwszej edycji minęło 5 lat. Wśród uczestników znajdują się stali bywalcy jak i zupełnie nowi. Na tej największej scenie świata dzieci, młodzież spełnia swoje muzyczne marzenia i pasje. To fantastyczna okazja do poznania bogatej i pięknej tradycji wspólnego kolędowania. Jubileuszowy V Polonijny Festiwal „Kolęda Polska chodzi po świecie” za nami. Festiwal pełen życzliwości, radości dzieci, rodziców, nauczycieli, jurorów i pomysłodawcy tego pięknego wydarzenia, pana Adama Deneki. Rozreklamował wielu uczestników konkursu po świecie, TVP Polonia, Dobra Szkoła Nowy Jork czy Radio Hanover. 

Serdeczne podziękowania za wsparcie i promocje festiwalu ślemy do pani dyrektor Agnieszki Czajkowskiej. Wyrazy wdzięczności kierujemy do pani Renaty Domaradzkiej i pani Joanny Matys za wsparcie festiwalu i ogromne zaangażowanie w pielęgnowaniu tradycji śpiewania kolęd i pastorałek przez dzieci. Gorące podziękowania za promocję festiwalu dla pani Moniki Lewkowicz, dyrektor Szkoły Young Polonia Academy w Clifton.

Podziękowania należą się pani Irenie Woźniak, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta w Chicago za promocję i wsparcie festiwalu kolęd i pastorałek. Niestety, tam nie docieramy osobiście. Nagrody i dyplomy wysyłamy pocztą. 

Cieszy nas zaangażowanie ludzi wrażliwych na piękno polskich kolęd i pastorałek, którzy chcą kontynuować tę drogę. 

Do zobaczenia w kolejnej edycji festiwalu. A jeśli byłaby taka możliwość to zapraszamy na Międzynarodowe Warsztaty wokalne i Muzyki Dawnej w Kamieniu Pomorskim prowadzone przez Adama Denekę. 

Niech ta nasza kolęda nadal chodzi po świecie i cieszy nas wszystkich. 

.

Joanna Skibniewska

Zdjęcia: archiwum autorki

Poprzedni artykułKlub Polonijnego Maturzysty: Roman Dmowski – twórca polskiej myśli narodowej, jeden z Ojców Niepodległości
Następny artykułKlub Polonijnego Maturzysty: „Sienkiewicz w spódnicy” czyli Zofia Kossak- Szczucka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj