andrzejki_3Cele:

– wzbogacanie słownictwa uczniów o wyrażenia związane z tradycją, obyczajami i obrzędami regionalnymi,

– integracja z uczniami szkoły,

- aktywizowanie myślenia,

- wdrażanie do kulturalnego zachowania się,

– współdziałanie w zabawie przy muzyce,

Przewidywane osiągnięcia:

– dziecko potrafi wypowiadać się w kilku zdaniach na temat święta, wróżb andrzejkowych,

- odczuwa piękno i rozumie potrzebę kultywowania polskiej tradycji i obrzędów,

– umie w grupie zgodnie się bawić,

Pomoce i środki dydaktyczne:

– stroje dla poszczególnych dzieci (wróżka, czarny kot, kominiarz, czarnoksiężnik), ziarna zbóż, karty do wróżb, przedmioty – odpowiedniki zawodów ludzi, cukierki z losami, lampka, szpilki oraz serca z imionami dziewcząt i chłopców, rozgrzany wosk, klucz, miska z zimną wodą, butelka, nóż i jabłka, kolorowa krepa do dekoracji okien, magnetofon oraz kasety, płyty z piosenkami dziecięcymi i muzyką rozrywkową,PRZEBIEG ZAJĘĆ1. Czynności organizacyjno – porządkowe:

– powitanie przybyłych dzieci z klasy 0 i zaproszenie przez wróżkę, czarnoksiężnika, czarnego kota i kominiarza w podróż do krainy magii i czarów,

– zajęcie wyznaczonych miejsc,

2. Wprowadzenie do zajęć:

– odczytanie z kalendarza klasowego jakie święto przypada na dzień 30 listopada,

3. Przybliżenie dzieciom wiadomości o obrzędach i zwyczajach andrzejkowych.

4. Zaproszenie do pierwszej wizyty.WIZYTA W KRAINIE WRÓŻKI


Wchodzi wróżka Magda z zapaloną świeczką i zaprasza każde dziecko do przygotowanej wróżby. Wymawia te słowa:
”Za oknem noc. Nie zapalajmy lamp,
przy świeczkach łatwiej przyjąć treść przepowiedni.”


„Serca z imionami”

Aby poznać imię swojej wybranki lub ukochanego należy szpileczką przekłuć papierowe serce. Serce z imionami chłopców przekłuwają dziewczęta, a serce z imionami dziewcząt przekłuwają chłopcy.


„Rząd butów”
Dzieci zdejmują do jednym bucie. Ustawiają je w rzędzie, po przekątnej sali jeden przy drugim. Następnie – począwszy od pierwszego ustawionego przekładają buty w kierunku progu klasy. Osoba, której but jako pierwszy znajdzie się w docelowym miejscu (przekroczy próg), najszybciej wyjdzie za mąż lub ożeni się.
Wróżka dziękuje małym gościom i żegna się z dziećmi w swojej krainie. Razem z nimi postanawia odwiedzić czarnoksiężnika w krainie sąsiedniejWIZYTA W KRAINIE CZARNOKSIĘŻNIKA


Przybyłą sąsiadkę wróżkę oraz gości wita czarnoksiężnik, wypowiadając takie słowa:
”Hokus – pokus, czary – mary
zapraszam Was do moich czarów”


„Losy w cukierkach”

Czarnoksiężnik częstuje przybyłe dzieci magicznymi cukierkami, do których zostały dołączone losy – „zwiastuny przyszłości”. Nauczyciel pomaga dzieciom odczytać treść swoich losów np. zostaniesz pilotem samolotu, będziesz lekarzem, zostaniesz miss nastolatek, będziesz miała siostrzyczkę, czeka cię wyjazd nad morze itp.


„Lanie wosku”
Dzieci z pomocą nauczyciela leją rozgrzany wosk z dzbanka przez duży, złoty klucz. Kiedy odlane kształty zastygną w zimnej wodzie, obserwują ich cienie na ścianie – przepowiadają w ten sposób swoją przyszłość.
 Czarnoksiężnik dziękuje przybyłym gościom i razem z nimi wybiera się do pobliskiej krainy czarnych kotów.WIZYTA W KRAINIE CZARNYCH KOTÓW


Wszystkich wędrowców wita mruczeniem czarny kot i zapewnia, aby dzieci nie bały się go, tylko razem z nim przyłączyły się do wspólnej zabawy.


„Ziarenka”
Czarny kot prosi dzieci, aby pomyślały sobie, co chciałyby otrzymać w prezencie gwiazdkowym i rozdaje każdemu odrobinę ziarenek zbóż. Po przeliczeniu jeśli liczba ziarenek jest parzysta to marzenie się spełni, jeśli natomiast jest nieparzysta niestety się nie sprawdzi.


„Kubeczki”
Kot zakrywa kubeczkami następujące przedmioty: obrączkę, różaniec, znaczek, monetę, długopis, klucz itp. Dzieci podchodząc, wskazują jeden z kubków. Nauczyciel unosi kubek – odkrywa pod nim ukryty znak, symbol wróżby np. obrączka – szybko wyjdzie za mąż, moneta – będzie bogaty, znaczek – dostanie list,
Czarny kot żegna dzieci oraz przechodzi z nimi do ostatniej krainy, gdzie rządzi kominiarz.WIZYTA W KRAINIE KOMINIARZY

Bardzo serdecznie kominiarz wita wędrowców i zaprasza do swoich wróżb.


„Obierzyny z jabłek”

Kot rozdaje dzieciom obierzyny z jabłek. Wyrzucają je za siebie i z ich ułożenia odczytują pierwszą literę imienia jakie będzie miał nasz przyszły mąż lub żona.


„Zapałki”
Kominiarz rozdaje dzieciom zapałki. Po ich rozrzuceniu tak jak w grze w bierki, odszukuje się ułożonych liter lub cyfr. Wskazują one np. datę naszego zamążpójścia, wyjazdu, wizyty babci lub pierwszą literę naszego przyszłego męża ,żony, miejscowości gdzie kiedyś zamieszkamy lub ocen które otrzymamy za naukę.
Kominiarz dziękuje wszystkim przybyłym gościom za wizytę i razem udają się do krainy teraźniejszości, krainy gdzie panuje zabawa, gra muzyka i wszyscy się śmieją.

Poprzedni artykuł„New Moon Girls – Magazyn dla dziewczynek”
Następny artykułJeszcze raz o Bartku…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj