W niedzielę 14 maja odbyły się uroczyste obchody 25 + 3 – lecia Szkoły Polskiej w Portland połączone z akademią z okazji Dnia Mamy i Taty. Trzyletnie opóźnienie było spowodowane  pandemią.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście oraz liczne grono uczniów, rodziców i nauczycieli. Gościem honorowym była Konsul Generalna Marta Wolańska, która osobiście przyjechała złożyć gratulacje i wyrazy uznania za szczególne osiągnięcia szkoły w edukacji i wychowaniu dzieci i młodzieży.

Jubileusz rozpoczął się Mszą Świętą w kościele Św. Stanisława.

Pierwszą część uroczystości wypełniły przemowy. Dyrektor Szkoły Renata Dajnowska rozpoczęła uroczystość i przywitała wszystkich gości. Następnie Konsul Generalna podziękowała za zaproszenie i przywitała się ze wszystkimi uczestnikami. Z kolei Prezes Towarzystwa Biblioteki Polskiej Jadwiga Witkowska zaprezentowała krótką historię Polskiej Szkoły. 

Po odśpiewaniu hymnu, amerykańskiego i polskiego, odbyło się uroczyste odsłonięcie Drzewka Zjazdu, które jest uhonorowaniem wszystkich sponsorów i wolontariuszy XV Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich (Portland, 25-28 maja 2018).

Renata Dajnowska, Jadwiga Witkowska, Ania Gindlesperger i Marta Wolańska na tle Drzewka Zjazdu.

Jubileusz szkoły to przede wszystkim występy artystyczne w wykonaniu szkolnej społeczności. Na scenie zaprezentowali się uczniowie ze wszystkich klas przygotowani przez swoich nauczycieli. O oprawę muzyczną zadbały panie nauczycielki: Renata Wolak i Ewa Cebula a o choreografię taneczną – Marek Stępień. 

W sali można było usłyszeć m.in. “Żabkę” w wykonaniu klasy najmłodszej i bardziej poważną “Gawędę o miłości do ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej. Zrobiło się wesoło przy skeczu “W autobusie” i w czasie piosenki “Jestem Polką i Polakiem”. Uczniowie przepięknie wykonali “Mury” Jacka Kaczmarskiego przy własnym akompaniamencie. Ciekawą inscenizację  “Kaczki dziwaczki” przedstawiły klasy średnie i najstarsze.

.

“Żabka” w wykonaniu najmłodszej grupy.

Na zakończenie części artystycznej odbył się pokaz tańców polskich: Lajkonik, wiązanka cieszyńska: Sarocz, Sarna, Szot Madziar oraz Koseder i Hej Dżek. Finał części artystycznej to brawurowe wykonanie “Hej sokoły” przez grupę taneczną dorosłych i szkolną młodzież. 

“Lajkonik” i pan Marek goniony przez grupę roztańczonych dzieci.

Jubileusz był również doskonałą okazją do życzeń, podziękowań i nagród. Najwyższe wyróżnienie Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała wicedyrektor Anna Gindlesperger. “Złote Jabłuszka”, nadawane nauczycielom polonijnym na wniosek Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża USA i przyznawane przez Konsulat w Los Angeles powędrowały do rąk Agnieszki Jurskiej i Renaty Wolak. Dyplom – wyróżnienie specjalne w międzynarodowym konkursie “Polonijny Rodzic na 6” otrzymała Anna Dellitt.  Dyplomami z rąk Konsul RP i prezes Domu Polskiego zostali uhonorowani nauczyciele, którzy przez wiele lat pracowali w szkole. 

.

Wielkie gratulacje i podziękowania należą się Renacie Dajnowskiej, która od 18 lat pełni funkcję dyrektora szkoły. Dzięki niej szkoła stała się centrum kultury polskiej w stanie Oregon. Zachęca i mobilizuje wszystkich do kultywowania i podtrzymywania rodzimych tradycji. Jej ciekawe pomysły i różne formy imprez pozwalają na zaangażowanie lokalnej społeczności jak i przyjezdnych gości we wszelakie polonijne wydarzenia.

Przyznano również tytuł “Przyjaciel Szkoły Polskiej” dla organizacji i osób prywatnych. Dyplomy otrzymali także rodzice, za pomoc i krzewienie kultury polskiej w stanie Oregon.

Wiele ciepłych słów i podziękowań zostało skierowanych do uczniów, dzięki którym i dla których ta wyjątkowa szkoła istnieje.

“Hej sokoły” w wykonaniu dorosłych

Biblioteka na jeden dzień zamieniła się w fotogalerię. Można było obejrzeć wystawę prac uczniów, zdjęcia z lekcji oraz różnych polonijnych imprez na przestrzeni 28 lat. Przygotowane zostało też miejsce  z logo szkoły do pamiątkowych zdjęć.

Przy dźwiękach utworów skomponowanych specjalnie na tę okazję przez absolwentów szkoły – Sebastiana i Tymka – zaproszeni goście, uczniowie , nauczyciele i rodzice zostali poczęstowani pysznym polskim obiadem. Wspomnieniom i rozmowom przy stole nie było końca. Dzięki pomocy wielu pomocników i przyjaciół szkoły udało się zorganizować tak doskonałą uroczystość.

.

Tradycyjnie wspólne odśpiewanie “Sto lat” wszystkim Mamom oraz  kwiaty i tort zakończyły obchody Jubileuszu 25 +3 lecia Szkoły.

Szkoła Polska w Portland, Oregon w dalszym ciągu bierze czynny udział w życiu tutejszej Polonii, a ponad 80 nauczycieli na zawsze zapisało się w księdze krzewienia języka i kultury polskiej.

Dziękujemy! 

.

Teskt: Agnieszka Jurska, nauczyciel

Zdjęcia: Gabriela Strączek, laureatka konkursu “Polonijny Rodzic na 6”

Poprzedni artykułCzego nauczyli się studenci w Hunter College?
Następny artykułLaureaci konkursu „Bo przecież…śpiewać każdy może!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj