DSC_0068

 

W ostatnią sobotę, w ramach akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom, odbyło się spotkanie w Szkole im. Gniazda 946 Sokołów Polskich w Manville, NJ, którego głównym tematem była wiosna w polskiej literaturze.

Bardzo ważne jest czytanie polskich książek dzieciom, ale również entuzjazm najmłodszych i młodzieży w trakcie przygotowań i podczas spotkania. W szkole, w której uczy się 180 osób,  przygotowania trwały kilka tygodni. Najmłodsi rysowali wiosnę i w klasach robili bocianie maski. Starsi uczniowie ćwiczyli piosenki.

 

DSC_0108
Gra Ela Leoniuk

 

Gdy pojawili się goście, oprócz słuchania tego, co czytają, uczniowie nadali oprawę artystyczno-muzyczną akcji „Cała Polonia czyta dzieciom”. Kajetan Berezniak i Ela Leoniuk zagrali na pianinie z dynamiczną klawiaturą.

Naplotkowała sosna,
że już zbliża się wiosna.
Kret skrzywił się ponuro:
Przyjedzie pewno furą…”

 

DSC_0029
Gra Kajetan Berezniak

 

Dr Anna Zając czytała „Przyjście wiosny” Jana Brzechwy.  Niestety, zwierzęcym bohaterom nie udało się przekonać dzieci, że wiosna być może przyjedzie na hulajnodze albo przyleci samolotem.  Słuchacze zgodnie uznali, że wiosna przyjdzie pieszo. Nie było też wątpliwości po wysłuchaniu wiersza „Żuraw i czapla” również Jana Brzechwy, w wykonaniu mecenasa Sławomira Platty i dr Danuty Jankowskiej, że wesela ptaków nie będzie.

 

DSC_0060
Czyta Grzegorz Czechowicz

 

DSC_0016
Zasłuchane dzieci

 

Dr Małgorzata Kellis, przypomniała dzieciom historię kłócących się warzyw w wierszu „Na straganie” a maluchy z góry znały westchnienia selera.  Były grafik z Uniwersytetu Princeton, Grzegorz Czechowicz, czytając wiersz „Marzec-czarodziej” wzbudził nim nadzieję na ciepłe dni, kiedy zamiast śniegu pojawi się wreszcie soczysta zielona trawa. W części skierowanej do starszych dzieci, goście przygotowali dowcipne fragmenty „Parady fiołków” Krystyny Siesickiej i wiersz Juliana Tuwima „O kobiecie”.

Czyta Małgorzata Kellis
Czyta Małgorzata Kellis

 

DSC_0095

 

Każde spotkanie w ramach prowadzonej czytelniczej akcji jest nie tylko okazją do poznania lub przypomnienia sobie polskich utworów, ale również poznania Polaków, którzy inspirują. Pan Czechowicz zaimponował słuchaczom swoją wyobraźnią, gdyż już jako mały chłopiec w Polsce, gdy nie było jeszcze ani komputerów, ani komórek telefonicznych, sam wymyślał różne zabawy. Brał przykrywkę z garnka w kuchni i wyobrażał sobie, że jest kierowcą autobusu miejskiego. „Jeździł” godzinami i do dziś pamięta wszystkie swoje trasy i przystanki w rodzinnym Tomaszowie Mazowieckim. Uczniowie dowiedzieli się również, że dr Zając jest nie tylko świetnym lekarzem rodzinnym, ale również potrafi przyrządzać najlepszy bigos w okolicy.  Dr Jankowska natomiast jest mistrzynią w karate i autorką wielu artykułów na temat kardiologii dziecięcej. Z kolei Mecenas Platta dał się poznać nie tylko jako Wielki Marszałek 80 Parady Pułaskiego w Nowym Jorku, ale także wielbiciel psów. Jego Snoopy pozyskał serca wielu uczniów. Małgorzata Kellis radziła, że najlepiej zacząć ćwiczyć głos w wieku 16 lat, by zostać śpiewakiem operowym w USA.

 

DSC_0117

 

DSC_0130
Od lewej: G. Czechowicz, D. Świątek, E. Laskowska, dr A. Zając, Dr D. Jankowska, mecenas S. Platta, dr M. Kellis, dyrektor L. Lis.

Dobrze byłoby, gdyby spotkania w ramach akcji Cała Polonia czyta dzieciom, weszły do programu zajęć we wszystkich polonijnych szkołach.

Sponsorem książek – nagród w konkursie towarzyszącym czytaniu był Polski Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Spotkanie prowadziła Danuta Świątek.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: K. Pienkawa

Poprzedni artykułOpowieść o zwyczajnej noblistce
Następny artykułSeal of Biliteracy, czyli kredyty za dwujęzyczność!
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj