dsc_0093

 

Do najprzyjemniejszych spotkań w szkołach zaliczam spotkania z dziećmi w ramach akcji Cała Polonia czyta dzieciom. Zaciekawione oczy, uśmiechnięte twarze, szybka reakcja na to co usłyszą.  Bezcenne. Czytanie w ramach tej akcji, dziesiąty raz, wypada w Szkole Św. Michała w Lyndhurst, NJ.
Placówka istnieje od 37 lat.  „Bardzo ładnie się rozwinęliśmy. Na początku było ponad czterdzieścioro dzieci, a w tym roku szkolnym na zajęcia w klasach od przedszkola do 8 ósmej chodzi 120 uczniów” – mówi zadowolony dyrektor Artur Lalik.

 

dsc_0014

 

Przyjemna atmosfera wytwarza się podczas czytania. Wydawca „Nowego Dziennika, Leszek Sadowski razem z synem, Tomkiem, sięgnęli po przygody „Misia w cyrku” Z. Dmitrocy. Zabawna i optymistyczna historia misia wysłuchana jest z dużym zainteresowaniem. Były nauczyciel szkoły, Mariusz Gajewicz z córkami Klaudią i Mają zasiedli do czytania bajek  z morałami  de La Fontaine’a  „Zając i żółwica” i „Wilk, koza i koźlątko”. 13-letnia Kimberly Pienkawa zadebiutowała fragmentami swojego dziennika „Dziennik Kimberly”, który opowiada o jej przeżyciach w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

 

dsc_0069

 

Tradycyjnie dużo emocji wywołuje konkurs z pytaniami o przeczytanych bohaterach, podobna sytuacja jest w Lyndhurst. Nagrody książkowe, ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku jeszcze bardziej zachęcają do odpowiedzi.

„Co to znaczy psota? – pada pytanie.

Podnosi się las rąk. „Żart, zabawa, dowcip’ – sypią się synonimy w odpowiedzi.

„Kto zna przysłowie o kozie?”

„Żeby kózka nie skakała to, by nóżki nie złamała” – ma szybką odpowiedź dziewczynka ze starszej klasy.

Widać jak uczniowie dobrze znają język polski.

 

dsc_0021

 

„Biblioteki szkolnej nie posiadamy, ale staramy się zaszczepiać jednak systematyczne czytanie w dzieciach” – mówi zastępca dyrektora, Małgorzata Gadomska, również nauczycielka 2 klasy. „Zorganizowałam w mojej  klasie konkurs na najlepszego czytelnika.Chętne do niego dzieci biorą ode mnie dodatkowy tekst i na kolejnych zajęciach muszą go pięknie przeczytać. W ten sposób zdobywają punkty. Rozstrzygnięcie konkursu będzie pod koniec roku szkolnego. Wiem, że uczniowie z klasy 6 chodzą do przedszkolaków i im czytają. Inna nauczycielka, też wprowadziła konkurs czytania w domu po 15-20 minut dziennie. Rodzic podpisuje się w dzienniku obserwacji, potwierdzając, że jego dziecko czytało” – dodaje.

 

dsc_0057

 

dsc_0084

 

Pozostaje tylko życzyć uczniom książkowych prezentów pod choinkę w czasie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Kaz Pienkawa

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: Roraty, nadzieja i oczekiwanie
Następny artykułPolish Your Polish – poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci polonijnych. Pobierz bezpłatny e-book!
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj