photo

Dzieci mogą swobodnie ruszać się nie tylko na świeżym powietrzu, ale również w muzeum. Oczywiście, nie
w każdym, ale na pewno tak w Bostońskim Muzeum Dzieci (Boston Children’s Museum). Gdzie wszystkie wystawy są przygotowane, by dzieci ruszały się, bawiły i przy okazji uczyły się.

Za każdym razem, gdy trafiamy do muzeum, odkrywamy na nowo różne ekspozycje. Jedna szczególnie cieszy się wielkim zainteresowaniem wszystkich dzieci: KID POWER. Maluchy ustawiają się w kolejki do pedałowania na rowerze, wspinaczki po ścianach, do interaktywnego tańca, czy na krzesła, na których można podskakiwać. Tutaj chodzi o zachęcenie dzieci i ich rodziców do ruchu. Są też specjalne książki i opisy objaśniające w prosty sposób jak jeść zdrowo. Bardzo pożyteczny i potrzebny pomysł, gdy zdecydowana większość społeczeństwa walczy z nadwagą. Przydałoby się też dodać informacje dla dzieci i rodziców na czym polega anoreksja czy bulimia. Temat trudny i w cieniu problemów z nadwagą u dzieci.

W tym roku Bostońskie Muzeum Dzieci celebruje swoje 100-lecie, chwaląc się prawie 50 tys. różnych eksponatów. Placówka zasłużyła na uznanie, dając dzieciom przeróżne możliwości rozwoju. Jest m. in. duże studio artystyczne, kącik naukowca, sala budowy różnych konstrukcji, japoński dom i sklep. A także szansa na rozwój umiejętności nawiązywania kontaktów między dziećmi.

– Do you want to be my friend? – mówi mała blondynka do młodszej córki, gdy ta robi wielką mydlaną bańkę.
– Dlaczego nie?

Gdy dziewczynki się bawią, rozmawiam z tatą blondynki.

Okazuje się, że rosły mężczyzna jest żołnierzem armii amerykańskiej, walczył w Iraku i właśnie przeprowadził się z rodziną z Seattle do Bostonu, by studiować na Harvardzie. Gdy po polsku odzywam się do córki, mężczyzna uśmiecha się.

– Ja też jestem Polakiem! – prawie woła.

Opuścił Polskę mając zaledwie rok, czyli ponad 30 lat temu. Z przyjemnością wsłuchuję się w jego historię życia, którą opowiada poprawną polszczyznę. Ale o tym co usłyszałam, napiszę innym razem.

Danuta Świątek

PRZYDATNE INFORMACJE:

Boston Children’s Museum znajduje się przy 308 Congress Street, Boston, MA 02210

Website: www.bostonchildrensmuseum.org

Tel. 617-426-6500

Bilet wstępu: $14 dorośli i dzieci od 1 roku życia.


Zdjęcia: Danuta Świątek

photo2

photo3

photo4

Poprzedni artykułHistoria pisma dla niewidomych w Polskiej Szkole Konsularnej
Następny artykuł„Tak prosto, tak trudno i tak warto” – rozmowa z Adamem Beck. Cz. 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj