W Szwecji odpowiedzialność za dzieci dzieli się na dwa. Ojcowie bez problemu gotują, karmią, zmieniają pieluchy, chodzą na wywiadówki, tulą i uspakajają jeśli maluch płacze. Dzieci wychowuje się na bazie „demokratyzmu”, wszyscy mają „prawo głosu” i decyduje większość głosów w rodzinie.

Dzieci w Szwecji dość wcześnie dowiadują się o swoich prawach. Wiedzą co wolno, a czego nie wolno robić dorosłym w stosunku do nich np. nie wolno bić, straszyć, ani upokarzać dzieci. Szwecja jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła w 1979 r. zakaz bicia
i karcenia dzieci. Karane jest nie tylko bicie, ale również niezgłoszenie przypadków przemocy. Za jej przykładem poszły już 24 inne kraje (Polska nie).

Spotyka się jednak również i takie głosy, że jest to kraj ludzi bez więzi rodzinnych, w którym kontrola rodziny przez państwo jest zbyt daleko posunięta i w którym „za klapsa” dziecko może być odebrane rodzicom.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu Danuty Świątek z Magdą Karlsson Świerczek, Polki, mamy i żony mieszkającej w Szwecji.

[gplayer href=”https://dobraszkolanowyjork.com/wp-content/uploads/2011/10/Oslo-Magda-3.mp3″][/gplayer]

Poprzedni artykułTED: Sir Ken Robinson „Zrewolucjonizujmy nauczanie!”
Następny artykuł„Życie jest przygodą”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj