Webinary

10 maja odbył się pierwszy z trzech bezpłatnych godzinnych webinarów na temat dwujęzyczności pt. „Jak uczyć dziecko języka polskiego – dekalog polonijnego rodzica”, zorganizownay przez portal DobraPolskaSzkola.com, a prowadziła go nasza dziennikarka Danuta Świątek.

56 osób zarejestrowało się na webinar, z tego najwięcej było uczestników z USA, ale również mieliśmy słuchaczy z Norwegii, Włoch, Irlandii i Anglii. Wsród nich zdecydowanie najwięcej było matek, również znalazły się nauczycielki, a nawet tatusiowie. Webinar został przyjęty z bardzo dużym zainteresowaniem, bo wielu polonijnych rodziców i nauczycieli ma te same wyzwania, by dzieci i młodzież chciała rozmawiać na co dzień po polsku. A prezentacja w sieci podsuwała podstawowe pomysły, dzięki którym nasze pociechy z pewnością chętniej będą się komunikować w języku polskim. Pomysły, przygotowane na podstawie licznych  spotkań z polonijnymi rodzicami i nauczycielami w sobotnich szkołach, prowadzonych przez portal od blisko trzech lat, zawierały m. in. czytanie polskich książek i oglądanie polskich filmów przez całą rodzinę raz  w tygodniu. Uczestnicy webinaru zapoznali się również z propozycjami kolonii i obozów językowych w Polsce dla polonijnych dzieci i młodzieży, które są świetnym pomysłem na rozwijanie ich kontaktów z rówieśnikami i ćwiczenie języka polskiego. Wolontariat – to kolejny sposób na naukę polskiego, na rzecz polonijnych instytucji, przynosi pożytek nie tylko młodej osobie, ale także społeczności polskiego pochodzenia. Nasz portal już dziś zaprasza dzieci i młodzież do współpracy z redakcją w ramach Bilingual Day, który odbędzie się 10 października br. Bazą do nauki polskiego, jest oczywiście, rozmowa po polsku w każdym polonijnym domu.

Uczestnicy webinaru mieli szansę zadawania pytań w sekcji chat i z niej korzystali, dzieląc się również swoimi doświadczeniami.  Po spotkaniu każdy otrzymał pakiet materiałów oraz nagrany materiał z prezentacji. Po zakończeniu całej serii spotkań online, uczestnicy dodatkowo otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w spotkaniu.

Drugi webinar odbędzie się 17 maja, w niedzielę o godz. 15.00  pt. „Granice mojego języka są granicami mojego świata – dwujęzyczność oraz samoświadomość językowa i kulturowa emigranta z perspektywy wielokulturowości”, który poprowadzi nasza redakcyjna koleżanka, Lidia Russell. Trzeci webinar, będzie 28 maja, w czwartek o godz. 20.30 i nosi tytuł „Starsze dziecko w rodzinie OPOL-owej (Jeden Rodzic Jeden Język) – wyzwania, problemy, pomysły jak dalej rozwijać język polski u starszych dzieci i nastolatków”. Poprowadzi go Eliza Sarnacka-Mahoney.

Na webinary można rejestrować się – wysyłając swój adres e-mail na adres: redakcja@dobrapolskaszkola.com i podając temat wybranego webinaru. Webinary są skierowane do wszystkich zainteresowanych dwujęzycznością bez względu na kraj zamieszkania.

DPS

 

logotypmsz_a_kolor_small

Webinary zostały zorganizowane dzięki finansowaniu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

Poprzedni artykułZwiedzamy Nowy Jork: Dumbo
Następny artykułBabcia Bożenka: Lecę na majówkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj