plakat_A3_NY2014-popr3-1

Trzecia edycja Targów Edukacyjnych Uczelni Polskich w Nowym Jorku odbędzie się w niedzielę 23 marca 2014 roku w godzinach od 10.00 do 14.00 w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku.
W wydarzeniu wezmą udział reprezentanci polskich uczelni, którzy udzielą wyczerpujących informacji 
na temat zasad i możliwości podjęcia studiów w Polsce. Organizatorami Targów są Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku oraz Stowarzyszenie MANKO.

Dlaczego?

Z raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, iż w okręgu Nowy Jork mieszka ponad 3,6 mln osób, które deklarują jakiekolwiek związki z polskością. Wysokie koszty studiowania w Stanach Zjednoczonych powodują, że młodzież polskiego pochodzenia poszukuje alternatywnych rozwiązań.

Pierwsze Targi Edukacyjne w Nowym Jorku odbyły się w marcu 2012 roku z inicjatywy byłego konsula do spraw Polonii Przemysława Balcerzyka oraz dr Doroty Andraki, Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających
w Nowym Jorku.

“Targi Edukacyjne Uczelni Polskich organizowane są w związku ze słabą promocją Uczelni Wyższych oraz Polski za granicą, a także olbrzymim niżem demograficznym, który odbija się na sektorze edukacyjnym oraz turystycznym. Niestety z roku na rok postępuje asymilacja Polaków z Amerykanami. Targi Edukacyjne mają zachęcić młodzież amerykańską o polskich korzeniach do odwiedzenia Polski i podtrzymywania polskiej tożsamości. Warto podkreślić, że studia w USA są bardzo drogie, a polskie uczelnie oferują wysoki poziom kształcenia 
i są znacznie tańsze, co otwiera nowe perspektywy dla dzieci urodzonych poza granicami Polski.” – komentuje Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO, jeden 
z organizatorów przedsięwzięcia.

“Targi Edukacyjne organizowane w Konsulacie RP w Nowym Jorku są jedną z form promowania uczelni
z Polski, a jednocześnie możliwością uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania rodziców, którzy chcieliby wysłać swoje dzieci na studia do kraju nad Wisłą. Każda uczelni, która bierze udział w Targach jest bardzo dobrze przygotowana pod względem merytoryczny, jak i metodycznym. Osoba odwiedzająca stoiska poszczególnych uczelni otrzymuje rożnego rodzaju materiały w języku polskim, jak i angielskim. Dlatego, zapraszamy nawet tych, którzy nie mówią po polsku” – dodaje Dorota Andraka

Dla kogo?
Naszą inicjatywę kierujemy do młodzieży polskiego pochodzenia, kończącej amerykańskie szkoły średnie
(high schools).

Co będzie się działo?
W trzeciej edycji Targów Edukacyjnych Uczelni Polskich w Nowym Jorku powstaną trzy strefy wystawiennicze – „Study in Poland”, „Visit Poland” oraz „Get Well in Poland”.
W pierwszej uczestniczyć będą reprezentanci wiodących szkół wyższych: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Politechnika Białostocka. Uczelnie te gwarantują swoim studentom zarówno zróżnicowaną ofertę dydaktyczną, jak i wysoki poziom nauczania dzięki doświadczonej kadrze akademickiej.

Uniwersytet Jagielloński jest jedną z najstarszych uczelni w Europie, prowadzącą studia na 78 kierunkach i 149 specjalnościach. Jest najlepszą uczelnią w Polsce i znajduje się 
w prestiżowej klasyfikacji „Webometrics Ranking of World Universities”.

Centrum Języka i Kultury Polskiej UJ tworzy pionierskie metody nauczania języka polskiego, jako obcego
i prowadzi szkolenia metodyczne dla nauczycieli na całym świecie.

Śląski Uniwersytet Medyczny prowadzi studia w języku angielskim, a także dysponuje największym w Polsce Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, dzięki czemu jego absolwenci zdobywają doświadczenie w pracy
z najnowocześniejszą aparaturą medyczną.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie kształci studentów m.in. na Oddziale Anglojęzycznym Wydziału Lekarskiego. Posiada szeroką bazę szpitalną, pozwalającą zdobywać studentom praktykę medyczną na wysokim poziomie.

Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zyskało – obok zaledwie pięciu innych ośrodków badawczych – status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.

Podczas trzeciej edycji Targów zainteresowana młodzież pozna ofertę edukacyjną polskich uczelni wyższych. Kończący szkoły średnie będą mogli zasięgnąć 
u reprezentantów szkół wyższych wiedzy na temat warunków podjęcia i finansowania studiów w Polsce, możliwości nauki w języku angielskim, wymogów formalnych, a także terminów składania podań.

W strefie „Visit Poland” zostaną przedstawione promujące polskie atrakcje turystyczne filmy przygotowane przez województwa: warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, pomorskie, lubelskie oraz Miasto Kraków.

W przestrzeni „Get Well in Poland” zostanie zaprezentowana oferta polskich zakładów leczniczych. Zakres swoich usług przedstawi Klinika Krakowska, Specjalistyczne Centrum Medyczne Chirurgii Małoinwazyjnej oraz Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent.

O powodzeniu, jakim cieszyły się ubiegłoroczne Targi, świadczy uczestnictwo w nich ponad 600 osób.
W III edycji spodziewamy się obecności 1000 uczniów amerykańskich szkół średnich.

Patronat honorowy nad Targami sprawują:
– Konsul Generalna Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku Pani Ewa Juńczyk – Ziomecka,
– Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Profesor Lena Kolarska – Bobińska,
– Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich Pan Profesor Wiesław Banyś oraz
– Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Sowa.

Patronat medialny obejmują: Polskie Radio NYC, Nowy Dziennik, Super Express, Tygodnik PLUS, DobraPolskaSzkoła.com, Uczelnie.net, Studia.net, Kierunki.net, Edukacja.net, LinktoPoland.com, Forum Akademickie, dlaStudenta.pl.

Więcej informacji na https://www.facebook.com/TargiEdukacyjneNY
oraz www.polishfair.com

Biuro prasowe
Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce
oraz Stowarzyszenia MANKO

Informacji udziela
Bartosz Kargul
Koordynator ds. PR
Stowarzyszenie MANKO
kom.: +48 884 890 139
e-mail: targi@manko.pl
tel: +48 12 429 37 28

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj