plakat_A3_NY2014-popr3-1

Trzecia edycja Targów Edukacyjnych Uczelni Polskich w Nowym Jorku odbędzie się w niedzielę 23 marca 2014 roku w godzinach od 10.00 do 14.00 w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku.
W wydarzeniu wezmą udział reprezentanci polskich uczelni, którzy udzielą wyczerpujących informacji 
na temat zasad i możliwości podjęcia studiów w Polsce. Organizatorami Targów są Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku oraz Stowarzyszenie MANKO.

Dlaczego?

Z raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, iż w okręgu Nowy Jork mieszka ponad 3,6 mln osób, które deklarują jakiekolwiek związki z polskością. Wysokie koszty studiowania w Stanach Zjednoczonych powodują, że młodzież polskiego pochodzenia poszukuje alternatywnych rozwiązań.

Pierwsze Targi Edukacyjne w Nowym Jorku odbyły się w marcu 2012 roku z inicjatywy byłego konsula do spraw Polonii Przemysława Balcerzyka oraz dr Doroty Andraki, Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających
w Nowym Jorku.

„Targi Edukacyjne Uczelni Polskich organizowane są w związku ze słabą promocją Uczelni Wyższych oraz Polski za granicą, a także olbrzymim niżem demograficznym, który odbija się na sektorze edukacyjnym oraz turystycznym. Niestety z roku na rok postępuje asymilacja Polaków z Amerykanami. Targi Edukacyjne mają zachęcić młodzież amerykańską o polskich korzeniach do odwiedzenia Polski i podtrzymywania polskiej tożsamości. Warto podkreślić, że studia w USA są bardzo drogie, a polskie uczelnie oferują wysoki poziom kształcenia 
i są znacznie tańsze, co otwiera nowe perspektywy dla dzieci urodzonych poza granicami Polski.” – komentuje Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO, jeden 
z organizatorów przedsięwzięcia.

„Targi Edukacyjne organizowane w Konsulacie RP w Nowym Jorku są jedną z form promowania uczelni
z Polski, a jednocześnie możliwością uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania rodziców, którzy chcieliby wysłać swoje dzieci na studia do kraju nad Wisłą. Każda uczelni, która bierze udział w Targach jest bardzo dobrze przygotowana pod względem merytoryczny, jak i metodycznym. Osoba odwiedzająca stoiska poszczególnych uczelni otrzymuje rożnego rodzaju materiały w języku polskim, jak i angielskim. Dlatego, zapraszamy nawet tych, którzy nie mówią po polsku” – dodaje Dorota Andraka

Dla kogo?
Naszą inicjatywę kierujemy do młodzieży polskiego pochodzenia, kończącej amerykańskie szkoły średnie
(high schools).

Co będzie się działo?
W trzeciej edycji Targów Edukacyjnych Uczelni Polskich w Nowym Jorku powstaną trzy strefy wystawiennicze – „Study in Poland”, „Visit Poland” oraz „Get Well in Poland”.
W pierwszej uczestniczyć będą reprezentanci wiodących szkół wyższych: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Politechnika Białostocka. Uczelnie te gwarantują swoim studentom zarówno zróżnicowaną ofertę dydaktyczną, jak i wysoki poziom nauczania dzięki doświadczonej kadrze akademickiej.

Uniwersytet Jagielloński jest jedną z najstarszych uczelni w Europie, prowadzącą studia na 78 kierunkach i 149 specjalnościach. Jest najlepszą uczelnią w Polsce i znajduje się 
w prestiżowej klasyfikacji „Webometrics Ranking of World Universities”.

Centrum Języka i Kultury Polskiej UJ tworzy pionierskie metody nauczania języka polskiego, jako obcego
i prowadzi szkolenia metodyczne dla nauczycieli na całym świecie.

Śląski Uniwersytet Medyczny prowadzi studia w języku angielskim, a także dysponuje największym w Polsce Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, dzięki czemu jego absolwenci zdobywają doświadczenie w pracy
z najnowocześniejszą aparaturą medyczną.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie kształci studentów m.in. na Oddziale Anglojęzycznym Wydziału Lekarskiego. Posiada szeroką bazę szpitalną, pozwalającą zdobywać studentom praktykę medyczną na wysokim poziomie.

Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zyskało – obok zaledwie pięciu innych ośrodków badawczych – status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.

Podczas trzeciej edycji Targów zainteresowana młodzież pozna ofertę edukacyjną polskich uczelni wyższych. Kończący szkoły średnie będą mogli zasięgnąć 
u reprezentantów szkół wyższych wiedzy na temat warunków podjęcia i finansowania studiów w Polsce, możliwości nauki w języku angielskim, wymogów formalnych, a także terminów składania podań.

W strefie „Visit Poland” zostaną przedstawione promujące polskie atrakcje turystyczne filmy przygotowane przez województwa: warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, pomorskie, lubelskie oraz Miasto Kraków.

W przestrzeni „Get Well in Poland” zostanie zaprezentowana oferta polskich zakładów leczniczych. Zakres swoich usług przedstawi Klinika Krakowska, Specjalistyczne Centrum Medyczne Chirurgii Małoinwazyjnej oraz Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent.

O powodzeniu, jakim cieszyły się ubiegłoroczne Targi, świadczy uczestnictwo w nich ponad 600 osób.
W III edycji spodziewamy się obecności 1000 uczniów amerykańskich szkół średnich.

Patronat honorowy nad Targami sprawują:
– Konsul Generalna Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku Pani Ewa Juńczyk – Ziomecka,
– Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Profesor Lena Kolarska – Bobińska,
– Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich Pan Profesor Wiesław Banyś oraz
– Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Sowa.

Patronat medialny obejmują: Polskie Radio NYC, Nowy Dziennik, Super Express, Tygodnik PLUS, DobraPolskaSzkoła.com, Uczelnie.net, Studia.net, Kierunki.net, Edukacja.net, LinktoPoland.com, Forum Akademickie, dlaStudenta.pl.

Więcej informacji na https://www.facebook.com/TargiEdukacyjneNY
oraz www.polishfair.com

Biuro prasowe
Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce
oraz Stowarzyszenia MANKO

Informacji udziela
Bartosz Kargul
Koordynator ds. PR
Stowarzyszenie MANKO
kom.: +48 884 890 139
e-mail: targi@manko.pl
tel: +48 12 429 37 28

Poprzedni artykuł„Z Syberii do Nowego Jorku” czyli każde marzenie można spełnić.
Następny artykułPomóżmy mu stanąć na nogi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj