W Polskiej Szkole im. Św. Stanisława Kostki w Wallington NJ, odbył się I Konkurs Recytatorski pt. „W świecie Juliana Tuwima”. Wzięło w nim udział 21 uczniów od przedszkola do 8 klasy, którzy recytowali znane wiersze wielkiego poety, m. in „Okulary”, „Spóźniony słowik” i „Abecadło”.

Jurorzy w składzie: Fryderyk Dammont, Jadwiga Kopala, Zuza Ducka, Katarzyna Drucker i Danuta Świątek oceniali uczniów, biorąc pod uwagę: interpretację utworu, pamięciowe opanowanie, trafność interpretacji głosowej i ogólny wyraz artystyczny.

.

.

Zuza Ducka powiedziała: „Poziom konkursu był naprawdę wysoki i wyrównany. Uczestnicy byli znakomicie przygotowani i niezwykle zaangażowani. Podobnie zaangażowani byli ich rodzice, wspierali dzieciaki na każdym kroku, zadbali o kostiumy i rekwizyty. Młodzi uczestnicy wykazali się nie tylko znajomością popularnych wierszy Tuwima, ale także świetną, zwłaszcza jak na polonijne dzieci,  polszczyzną. Wielu młodych artystów zachwyciło talentem aktorskim, humorem i swadą. Osobne pochwały należą się organizatorom, władze szkoły kolejny raz zorganizowały wydarzenie, które ma szansę stać się wspaniałą cykliczną imprezą promującą polską kulturę i zachęcającą dzieci do poznawania polskiej literatury”.

Na uwagę zasługuje czworo rodzeństwa Zofia, Stanisław, Piotr i Jan Cebeńko, którzy wzięli udział w konkursie. Ich rodzice, Magdalena i Marek, są bardzo dumni ze swoich pociech, bo nauka wierszy wymagała strategii. „Jaś uczył się sam, Zosia uczyła się z mamą, Piotr uczył się z tatą, a Staś trochę z mamą i tatą” – powiedział pan Marek.

Dyrektor placówki Agnieszka Kasprzak wyznała: „Konkursy recytatorskie dla dzieci mają ogromne znaczenie zarówno w rozwoju osobistym, jak i edukacyjnym, rozwijają umiejętności językowe, budują pewność siebie, kształtują pamięć i koncentrację oraz pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Dlatego są tak ważne i ciekawe. W naszej szkole organizujemy różnego rodzaju konkursy, były już historyczne, plastyczne, w tym roku postanowiliśmy zorganizować konkurs recytatorski”.

Nagrody otrzymali:

Kategoria: przedszkole i zerówka:

I miejsce: Oliver Szewczyk, Marta Kasica, Bruno Brzozowski

Kategoria: klasy 1-3

1 miejsce: Maja Stencel

2 miejsce: Wiktoria Barańska

3 miejsce: Karolina Prokop

Kategoria: klasy 4-6

1 miejsce: Hania Łyżwa

2 miejsce: Adriana Gaweł

3 miejsce: Margo Taper

Kategoria: klasy 7-11

1 miejsce: Nicola Zgoda

2 miejsce: Nicholas Zarnoch

3 miejsce: Filip Kaszuba

Nagrodę Teatralną im. Aleksandra Fredry od THEOS Theatre and Opera Society otrzymała Nicola Zgoda za najlepsze wykonanie aktorskie. Nagrody książkowe portalu Dobra Szkoła Nowy Jork otrzymali: Wiktoria Barańska, Nicholas Zarnoch, Filip Kaszuba i Zofia Cebeńko.

Sponsorem głównych nagród jest szkoła. Najmłodsi uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe, a starsi nagrody pieniężne. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni symbolicznymi upominkami.

Urodzinowy tort z okazji 102. urodzin otrzymał juror, pan Fryderyk, któremu również wszyscy odśpiewali 200 lat!

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i jego organizatorom!

.

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek

Poprzedni artykułSpotkanie z panią Marią Marchwiński w Hunter Collage na temat górniczych tradycji
Następny artykułDobra Polska Książka: „Zadzwoń, jak dojedziesz” Jakub Bączykowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj