Z czym/kim najbardziej kojarzy mi się Polska/USA? Jakie wydarzenia, miejsca, osoby, utkwiły mi najbardziej w pamięci podczas ostatniej wizyty w tym kraju? Co najbardziej mi imponuje w jego kulturze i tradycjach? Co zaskakuje, wzrusza, budzi zdziwienie? Jak odbieram swoich rówieśników tu mieszkających? – były to główne pytania skierowane do uczestników Konkursu literacko-plastycznego „Tak widzę Polskę – Tak widzę USA” organizowanego przez nasz portal oraz Centrum Artystyczne Radomska 13 w Warszawie.

Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży, w dwóch grupach wiekowych: 10-13 lat, 14 -17 lat, mieszkających w Polsce i USA. Specjalny patronat nad Konkursem objął Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy – Maurycy Wojciech Komorowski.

W ramach Konkursu otrzymaliśmy ponad 40 wyjątkowych prac, zarówno literackich, jak i plastycznych. Były to m.in. krótkie i dłuższe opowiadania, dzienniki, wiersze, prace zarówno w języku polskim,
jak i angielskim. Były to także wspaniałe projekty plastyczne, małych i dużych rozmiarów, opracowne różnorodną techniką. Doskonale oddawały emocje, przeżycia, wrażenia młodych Polaków z USA, odwiedzających Polskę. Byliśmy pod wrażeniem niezwykłej głębi otrzymanych prac, doskonałej spostrzegawczości autorów, świeżości w ujmowaniu sytuacji, zachowań, zaobserwowanych podczas pobytu w kraju.

Wszystkie otrzymane prace pochodziły od dzieci i młodzieży mieszkających na terenie USA.
Niestety, z przykrością musimy informujemy, że nasz partner Centrum Artystyczne Radomska 13, który prowadził Konkurs wśród młodzieży mieszkającej w Polsce, został w międzyczasie zamknięty. Konkurs jednak nadal był prowadzony w USA.

W KATEGORII PRAC LITERACKICH PRZYZNALIŚMY NAGRODY:

MIEJSCE I.
„TĘSKNIĘ ZA POLSKĄ”

Autorka: Ewa Ołdziej. Klasa VII. Uczennica Polskiej Szkoły w Clifton, NJ.

Tęsknię za Polską.
Polska jest krajem moich prapradziadków i pradziadków. Polska jest krajem moich dziadków i rodziców. Polska jest moim krajem. Patrzę na Stany Zjednoczone jako kraj, gdzie jest mój dom i życie. Tylko kiedy jestem w Polsce mam poczucie, że wszystko jest w porządku i jestem w swoim prawdziwym domu.
Czytaj dalej…

MIEJSCE II.
„CHLEBA SIĘ NIE ROBI, CHLEB SIĘ TWORZY”

Autor: Julian Stefan Głowacz, lat 13, uczeń Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza w Nowym Jorku.

„Chleba się nie robi, chleb się tworzy…”
Pamiętam ten dzień jak dziś: te piękne podkarpackie pola, ten niemiłosierny wiatr, ten kuszący, jesienny zapach. Był już zmierzch, słońce tonęło za snopami siana. Ona była przy mnie—ona zawsze była przy mnie. Moja Babcia.
Czytaj dalej…

MIEJSCE III.
„DWA ORŁY” – wiersz

Autor: Antoni Tokarz, lat 14, uczeń Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ.

„Dwa orły”
Rozglądając się wokół siebie
ze swojego gniazda w wysokim Bartku
tysiącletnim, nasz drogi orzeł-
rozpiera go duma. Czytaj dalej…

Zobacz wszystkie nadesłane prace literackie

W KATEGORII PRAC PLASTYCZNYCH NAGRODY OTRZYMUJĄ:

MIEJSCE I.
„POLSKA”

Autorka: Julia Ono, 12 lat, uczennica Polskiej Szkoły w Clifton, NJ.

MIEJSCE II.
„POLSKA TO DOM”

Autor: Hubert Starzec, 16 lat, uczeń Polskiej Szkoły w Clifton, NJ.

MIEJSCE III.
„POLSKA” – dziennik z pobytu w Polsce.

Autorka: Izabela Zawartka, lat 11, uczennica Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ.

[flagallery gid=7 name=”Gallery”]

Zobacz wszystkie nadesłane prace plastyczne...

WYRÓŻNIENIA OTRZYMUJĄ:

„Z życia Róży Kwiatkowskiej”
Autorka: Paulina Jędrzejowski, 15 lat, uczennica Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza. Czytaj pracę…

„Tam skarb Twój, gdzie serce Twoje”
Autorka: Małgorzata Mazurek, lat 15. Uczennica Polskiej Szkoły przy Parafii Św. Jadwigii w Trenton, NJ. Czytaj pracę…

„Holocaust in Poland”
Autorka: Natalia Kurpiel. Czytaj pracę…

„Jeszcze Polska Nie Zginęła”
Autorka: Karolina Lokaj, lat 12, uczennica Polskiej Szkoły w Clifton, NJ. Zobacz pracę…

„Lato 2011”
Autorka: Kevin Matson, lat 13, Griffith, Indiana. Zobacz pracę…

„Polska”
Autorka: Natalia Mahoney, lat 12, Fort Collins, Colorado. Zobacz pracę…

„Tak widzę Polskę”
Autorka: Maria Chrobak, lat 11, uczennica Polskiej Szkoły im. M.Kopernika w Mahwah, NJ. Zobacz pracę…

„Polska”
Autorka: Natalia Pietras, lat 11, uczennica Polskiej Szkoły w Clifton, NJ. Zobacz pracę…

„Tak ja widzę Polskę!”
Autorka: Kamil Praszek, lat 13, uczeń Polskiej Szkoły w Clifton, NJ. Zobacz pracę…

Nagrody rzeczowe zostaną rozesłane do laureatów pocztą. Dodatkowo, w każdym tygodniu na naszym portalu, publikowana będzie jedna z prac literackich uczestników Konkursu. Wybrane prace zostaną również opublikowane w mediach partnerskich.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i serdecznie gratulujemy!

Marta Kustek, Danuta Świątek

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: „Wokół magii świąt”
Następny artykułPrace literackie nadesłane do Konkursu „Tak widzę Polskę – Tak widzę USA”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj