Wzruszający film o pionierskiej szkole Summerhill w Leiston w hrabstwie Suffolk, (Wielka Brytania). Szkoła Summerhill została utworzona przez A. S. Neilla w 1921 roku, w czasach kiedy prawa jednostki były mniej szanowane niż obecnie. Celem wychowania zdaniem Neilla jest wolność, a wolność to radość robienia tego co sprawia dziecku przyjemność z zachowaniem granic innych ludzi. Szkoła pokazuje, że kiedy pozwoli się dzieciom na to, by były sobą, uczą się one być pewne siebie, tolerancyjne i liczące się z innymi.

Summerhill jest społecznością liczącą około sto osób. Większość z nich to dzieci w wieku pomiędzy 5 a 18 lat. Resztę stanowią nauczyciele, opiekunowie i inni pracownicy. Szkoła mieści się w dużym wiktoriańskim domu wraz z otaczającym go terenem. Lekcje tutaj nie są obowiązkowe, tak jak i egzaminy. Uczniowie się do nich przygotowują… bo sami chcą, zdają je… bo sami chcą, idą do koledżu i na uniwersytet… bo chcą.

W szkole Summerhill uczniowie są odpowiedzialni za wiele swoich spraw, m.in. sami zaznaczają na tablicy obecności czy są w szkole (IN), czy wyszli z niej i są w pobliżu (OUT), czy wyjechali daleko (FAR OUT), np. do domu na weekend.

Mocnymi stronami szkoły jest przede wszystkim wybitny rozwój duchowy, moralny, społeczny oraz kulturalny uczniów. Zachowanie podopiecznych jest wyśmienite. Program, nauczanie oraz ocenianie są na dobrym poziomie. Szkoła wypełnia krajowe standardy dla placówek z internatem, a efektywność doświadczeń życia
w społeczności szkolnej jest wybitna.
Obecnie szkołę prowadzi wychowana w ideach ojca córka – Zoe Readhead.

Wiecej o szkole: http://szkola-summerhill.blogspot.com/

Część 1Część 2

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: „Oto jest serce”
Następny artykuł„Polski Dzień w Copiague czyli pomagamy Adasiowi i więcej czytamy!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj