W szkole polonijnej warto uczyć dzieci na przykładach konkretnych ludzi sukcesu. Jest pewna wyjątkowa szkoła, którą wspiera Rada Naukowa, składająca się z Polaków, pracujących na różnych wyższych uczelniach belgijskich. Mowa o Polskiej Szkole i Przedszkolu w Leuven Mała Daskalia, gdzie jest największy uniwersytet w kraju. Na tę uczelnię przyjeżdża dużo Polaków w ramach wymiany lub pracuje na stałe. Członkowie Rady Naukowej w sposób naturalny gromadzą się przy Centrum Kultury i Języka Polskiego w Leuven Daskalia. Od roku polskie dzieci mają okazję zdobywać cenną wiedzę również od naukowców. To właśnie dzięki Radzie w składzie: Prof. Ryszard Szmydki (historia, wiedza o Polsce, historia sztuki), dr Bartłomiej Pawlak  (fizyka), dr Ewa Sugajska (chemia), dr Sabina Elen (fizyka), dr Piotr Zabrocki (biotechnologia), dr Monika Foryś  (matematyka,) dr Wojciech Grzegorczyk  (fizyka), Dr Lidia Wach (biochemia), dr Izabela Kuźma-Filipek (chemia), dzieci wychodzą na wycieczki do instytutów naukowych, gdzie oni pracują i muzeów. Prowadzone są również przez nich specjalne lekcje w szkole i przedszkolu.

Ten fantastyczny przykład powinien zainspirować inne szkoły na świecie! Zajęcia w szkole odbywają się raz w tygodniu: w środy od  14.00 do 18.00 lub w soboty, od 10.00 do 14.00 w budynku Szkoły Ter Bank w Leuven, Tervuursesteenweg 295, 3001 Heverlee. W tym roku powstał również oddział  szkoły i przedszkola w Liege – Polskie Przedszkole w Liege Mała Daskalia, który posiada swoją kadrę pedagogiczną i oddzielny lokal. Czesne wynosi 300 euro na rok za pierwsze dziecko, kolejne ma zniżki.

Szkoła oferuje szereg zajęć, np. rytmikę, język francuski, angielski, biologię, gimnastykę korekcyjną, prowadzoną przez specjalistę. Na terenie szkoły funkcjonuje również Polska Szkoła Muzyczna Preludio, gdzie uczą profesjonalni muzycy. Jest też katecheza z przygotowaniem do sakramentów świętych.

Oddajemy głos dr Lidii Zabrockiej, nauczycielce, związanej ze szkołą od jej początków, czyli 2013 roku. Placówka powstała w ramach projektu edukacyjnego Centrum Kultury i Języka Polskiego w Leuven. Zabrocka mieszka w Belgii od 15 lat. Swoją belgijską przygodę zaczęła od stażu naukowego na KUL-u, zaraz po uzyskaniu tytułu doktora nauk farmaceutycznych. Jest mężatką i ma dwóch synów: 10-letniego Mikolaja 8-letniego Gabrysia. Jej pasją jest język polski. Uwielbia też śpiewać. Ma duszę ornitologa i jest straszną kociarą.

Lidia Zabrocka

Czerwiec rozpoczęliśmy od tematów naukowych. Obydwie grupy klasy II poznały sylwetkę Marii Skłodowskiej-Curie, a grupa sobotnia gościła (już po raz drugi) panią dr Sabinę Elen. Pani Sabina jest naukowcem- fizyczką, pracuje na co dzień z kliszami rentgenowskimi i rentgenem, a to zagadnienie świetnie wpisało się w naszą opowieść o Marii Skłodowskiej. Pani Sabina poprowadziła część lekcji o naszej noblistce, a później wyjaśniała uczniom zagadnienie fluorescencji i radioaktywności. Opowiedziała, do czego w dzisiejszych czasach wykorzystywany jest rentgen, co to jest promieniowanie X, jak wygląda wywoływanie klisz rentgenowskich. Mogliśmy się przyjrzeć dokładnie kilku kliszom i kasetce,, skąd na zdjęciach biorą się pola białe i czarne, jaką rolę w tym procesie pełni polon i rad- pierwiastki odkryte przez Skłodowską.

W drugiej części zajęć czytaliśmy życiorys naszej dwukrotnej noblistki, uzupełnialiśmy ćwiczenia, krzyżówki i oglądaliśmy ciekawe fragmenty filmu o życiu, pracy i odkryciach słynnej Polki.

Kolejną fantastyczną ofertą szkoły jest obecność logopedy i psychologa. „Wszystkie dzieci są regularnie diagnozowane przez logopedę i psychologa” – mówi Zabrocka. – „Są to konsultacje bezpłatne, wliczone w czesne szkoly. Osoby z problemami, wymagające dalszej i stałej opieki specjalisty, umawiają się już z nimi indywidualnie. Za te kolejne spotkania rodzice płacą bezpośrednio logopedzie lub psychologowi. Za diagnozowanie płaci im szkoła.”

Uczniowie szkoły biorą udział w licznych konkursach, przedstawieniach i projektach.

W tym roku szkoła bierze udział w bardzo interesującym projekcie “Razem dla edukacji”,  realizowanym przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska w ramach zadania publicznego MEN „Rodzina Polonijna”” – mówi Zabrocka. Naszym partnerem została Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Franciszka Szczepańskiego w Lamkowie. W ramach projektu przeprowadziliśmy warsztaty teatralne i dziennikarskie. Grupa dzieci z Lamkowa odwiedziła Leuven i naszą szkołę podczas kilkudniowej wizyty w grudniu 2017 roku. W okresie wakacyjnym nasi uczniowie wybierają się z kolei do Lamkowa w województwie warmińsko-mazurskim na tygodniowe kolonie.

 Bierzmy przykład z Leuven!

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły i Lidii Zabrockiej

Poprzedni artykułBefore You Start Using Social Media
Następny artykułJak pomóc dziecku odkryć Ojczyznę, mieszkając za granicą?
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj