DSC_7000

Denver powitało wszystkich uczestników  Pierwszego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności przepięknym słońcem i iście letnią aurą przywołującą na twarz uśmiech, jakby chciało przypomnieć, że ma to być dzień radości i dumy z naszej dwujęzyczności i polskości.

Przywitaliśmy gości i dzieci listem specjalnym od konsula w Losa Angeles Brymory oraz nagraniem Teresy  Federer z Lander w stanie Wyoming, która przysłała nam wzruszającą i jednocześnie inspirującą opowieść o tym, by nauczyć się języka polskiego póki jest się dzieckiem i ma przy sobie najlepszych nauczycieli –swoich  polskich rodziców.  Gdy odkłada się to na później, myśląc, że ma się czas, zbyt szybko może się okazać, że rodziców już nie ma, a wraz z nim przepadła szansa nie tylko na naukę polskiego, ale znajomość naszych korzeni i tradycji i tego, kim tak naprawdę jesteśmy. W wieku 53 lat Teresa Federer właśnie rozpoczyna naukę w polskiej szkole w Denver w klasie dla dorosłych.

DSC_6915
Dzieci wykonują piosenkę „Trzy ważne słowa”

DSC_6974

 

Po odśpiewaniu hymnu „Trzy ważne słowa” przez 11-letnią Wiktorię Mahoney i grupę dzieci ze szkoły, przewoźna restauracja Pierogies Factory zaprosiła wszystkich na lunch, sponsorzy gastronomiczni na pączki i polskie ciastka i rozpoczął się festiwal.  Najmłodsi z niecierpliwością czekali przede wszystkim na kolejny występ teatrzyku kukiełkowego Tadam! prowadzonego przez Kingę Rogalską. Teatr działa w Denver od dwóch lat i w Dniu Dwujęzyczności  zaprezentował się w przedstawieniu Elizy Sarnackiej-Mahoney „O królewiczu Wiesławie i mądrej Adeli”.  Drugim „gwoździem programu” był fantastyczny występ grupy tanecznej „Krakowiacy”  prowadzonej przez Dorotę Badiere.  Dzieci i młodzież nie tylko pięknie zatańczyli, ale również zaśpiewali znane polskie ludowe piosenki.

DSC_6978

DSC_7012
Aktorzy teatru Tadam! wraz z dziećmi, które pomagały w przedstawieniu, pierwsza z lewej Kinga Rogalska. Pozostali dorośli członkowie grupy: Maciek Wardak, Ela Kulesza Wacław Steczko, Lidia Plewczynski, Karolina Ciborowska, Ania Glowacki, Nicole Glowacki , Asia Zelazko, Krzysztof Rogalski.

W klasach na wszytkich czekały liczne wystawy i ekspozycje, m.in. wystawa o życiu i twórczości wybitnego polskiego malarza i grafika, a jednocześnie mieszkańca Denver, Witolda Kaczanowskiego, wystawa polskiego plakatu filmowego (dzięki uprzejmości Vladka Juszkiewicza z Los Angeles) oraz informacje o pokazie polskich filmów podczas najbliższego Festiwali Filmu Międzynarodowego w Denver, prezentacja najpiękniejszych polskich zamków w dużym formacie, wystawa i konkurs z ciekawostek o Polsce, oraz fotokonkurs pt. „O czym myśli krasnoludek?” dla osób z poczuciem humoru i … pomysłem na podpisy pod zdjęciami.


DSC_6941

DSC_6939

Harcerze z Ośrodka Harcerskiego Denver zapraszali do „mini obozu”, Klub Polski w Denver – zachęcał do zakupu polskich książek oraz korzystania z klubowej biblioteki, zaś oddział Związku Narodowego Polskiego (National Polish Alliance)  zorganizował pokaz polskich laleczek ludowych i kiermasz tradycji okraszonej … świeżymi pączkami!  Odważni mogli spróbować swoich sił w dyktandach po polsku i po angielsku, dowiadując się przy okazji gdzie znajduje się najstarsza osada polska w USA i poznać dzieje najstarszegho miasta w Polsce. Miłośnicy cermiki z Bolesławca mogli obejrzeć specjalną ekspozycję przygotowaną przez sklep online polishpotteryoutlet. com, mieli też szansę wygrać naczynia w loterii prowadzonej przez cały czas trwania festiwalu.

DSC_6936

DSC_6935

Największym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się warsztaty ph „Rozmawiaj i baw się z panem inżynierem”, gdzie można było spróbować swoich sił w konstrukcjach z plasteliny i makaronu. Przy stolikach z robótkami ręcznymi, można było zrobić sobie czapeczkę krasnalka oraz nauczyć się malowania jajek.  Grupa uczniów przebrana za znane polskie postaci zapraszała do zgadywanek kim są, wreszcie można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie jako Kopernik lub Maria Skłodowska-Curie.

Denver, CO. "Porozmawiaj i buduj z panem inżynierem" - warsztaty z inż. Tomaszem Szynakiewiczem
„Porozmawiaj i buduj z panem inżynierem” – warsztaty z inż. Tomaszem Szynakiewiczem

DSC_6917

Rodzice i dzieci mieli też okazję uczestniczyć w spotkaniu z linghwistą i profesorem Uniwersytetu Kolorado w Boulder Zygmuntem Frajzyngierem, który wyjaśnił, dlaczego nie trzeba bać się dwujęzyczności, ale trzeba do niej zachęcać i promować, jeśli jest taka okazja.

DSC_6977

” Dwujęzyczność jest dla człowieka darem, które wzbogaca jego osobowość i całe życie, i pozwala poznawać świat w pełniejszym jego wymiarze. Nie zapominajmy, ze około 50 procent ludzi na świecie to osoby co najmniej dwujęzyczne. Język jest podstawą naszej komunikacji z innymi. Im wiecej znamy języków, tym lepiej możemy poznawać ten piękny, bogaty świat wokół nas” — powiedział profesor Frajzyngier podsumowując jednocześnie nasz Dzień Dwujęzyczności w Denver.

 

Eliza Sarnacka – Mahoney

Zdjęcia: Gosia Makuch Otteson, Eliza Sarnacka Mahoney, Katarzyna Hypsher, Kinga i Krzysztof Rogalscy

 

MSZ_logoWydarzenia w ramach I Polonijnego Dnia Dwujęzyczności są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”
 

 

 

Dyrektor szkoły Stanisław Gadzina i Eliza Sarnacka-Mahoney w drodze na rozpoczęcie festiwalu
Dyrektor szkoły Stanisław Gadzina i Eliza Sarnacka-Mahoney w drodze na rozpoczęcie festiwalu

 

Wystąpienie profesora Zygmunta Frajzyngiera
Wystąpienie profesora Zygmunta Frajzyngiera

 

Kinga Rogalska i ksiądz Sławomir Murawka, proboszcz kościoła Sw Józefa w Denver
Kinga Rogalska i ksiądz Sławomir Murawka, proboszcz kościoła Sw Józefa w Denver

 

DSC_6970

 

DSC_6964

 

Gotowi na Dzień Dwujęzyczności, od lewej: Waldemar Tadla (naczelny miesięcznika Zycie Kolorado), Eliza Sarnacka Mahoney, Staniwłas Gadzina (dyrektor szkoły)
Gotowi na Dzień Dwujęzyczności, od lewej: Waldemar Tadla (naczelny miesięcznika Zycie Kolorado), Eliza Sarnacka Mahoney, Stanisław Gadzina (dyrektor szkoły)

DSC_6959

 

DSC_6958

 

Kasia Fedorowicz )przewodnicząca oddziału Polish National Alliance w Denver) z gościem festiwalu
Kasia Fedorowicz )przewodnicząca oddziału Polish National Alliance w Denver) z gościem festiwalu

 

DSC_7040..

 

DSC_7007

 

DSC_6997

 

DSC_6996

 

DSC_6971
Eliza Sarnacka Mahoney, koordynatorka Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w Denver

 

DSC_6955

 

DSC_6954

 

DSC_6950
Pierogies Factory zaprasza, właściciel i restaurator Cezary Grosfeld

 

DSC_6948

 

DSC_6947

 

DSC_6946

 

DSC_6945

 

DSC_6944

 

DSC_6943

 

DSC_6942

 

DSC_6937

 

DSC_6933

 

DSC_6929

 

DSC_6925

 

DSC_6923

 

DSC_6922

 

DSC_6921

 

DSC_6919.

 

DSC_6918

 

DSC_6917

 

DSC_6914

 

_MG_1179
Slajdshow dzieci ze szkoły odpowiadających na pytanie: „Po co mi język polski?”

 

_MG_1186

 

_MG_1199

 

_MG_1202

 

_MG_1204

 

_MG_1224

 

_MG_1228
Wystawa ciekawostek o Polsce

 

_MG_1237

 

_MG_1250
Przedstawienie teatralne

 

_MG_1259
Występ grupy tanecznej Krakowiacy

 

11

 

12

 

 

Poprzedni artykułMyśląca rękawiczka – translator języka migowego?
Następny artykułBostoński Polonijny Dzień Dwujęzyczności – warto było być!
Eliza Sarnacka-Mahoney
Dziennikarka i pisarka, przeważnie mieszka w Kolorado, chyba że podróżuje. Współpracuje z mediami w Polsce oraz z Nowym Dziennikiem, autorka powieści, zbiorów ciekawostek i książek publicystycznych o Ameryce. Mama Natalii i Wiktorii, które każdego dnia utwierdzają ją w przekonaniu, że to, co niemożliwe jest jak najbardziej możliwe, trzeba tylko szczerze chcieć. Na portalu autorka rubryki “Przystanek Babel”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj