Zamek w Ostródzie

Ministerstwo Edukacji Narodowej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zaprasza polonijnych nauczycieli, do wzięcia udziału w Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych, który odbędzie się w dniach 25-29 kwietnia 2012 roku w Ostródzie.

Propozycja spotkania wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczestników Konferencji „Polskość poza granicami Rzeczypospolitej”, która odbyła się wiosną 2010 roku w Ostródzie oraz Światowego Zjazdu Nauczycieli z 2011 roku. Spotkania każdorazowo gromadziły blisko 140 osób zainteresowanych problematyką nauczania poza granicami kraju.

Tegoroczny program zjazdu organizatorzy pragną ponownie budować na kwestiach związanych
z jakością nauczania oraz tworzeniu platformy współpracy pomiędzy środowiskami ze „Wschodu”, „Zachodu” i Polski w ramach konkretnych działań projektowych. Spotkanie ma również służyć prezentacji dotychczasowych prac i planów przez instytucje zajmujące się oświatą polonijną oraz tradycyjnie już wymianie doświadczeń i pomysłów.

Organizatorzy pragną, aby tegoroczny Zjazd był również miejscem prezentacji wybranego środowiska polonijnego. W 2012 roku byłaby to społeczność polska zamieszkująca Stany Zjednoczone, stąd jednym z partnerów przedsięwzięcia jest Kongres Polonii Amerykańskiej. Odbędą się także warsztaty projektowe przygotowane przez trenerów Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, których celem będzie praktyczne zapoznanie uczestników z istniejącymi programami finansowania współpracy międzynarodowej w zakresie edukacji.

Zjazd odbędzie się w Domu Polonii w Ostródzie. Zgłoszenia można nadsyłać do dnia 30 marca 2012 roku. Karty uczestnika należy wysyłać drogą elektroniczną na adres: zjazd-ostroda@wp.pl lub faksem: +48 89 646 95 96. Organizatorzy pokrywają koszt zakwaterowania, wyżywienia oraz programu towarzyszącego.

Organizatorzy Zjazdu zapraszają również do informowania swoich środowisk o możliwym udziale w Zjeździe poprzez oglądanie transmisji on-line na stronach internetowych: Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (www.wspolnota-polska.org.pl) oraz na stronie interaktywnej telewizji internetowej: www.ittv.pl.

Formularz Zgłoszeniowy

PROGRAM ZJAZDU

WIZYTY STUDYJNE
26 kwietnia 2012 r. (czwartek)
9.00 – Msza św. w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie.
10.30 – Spotkanie z J.M. Rektorem Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego, prof. dr hab. Józefem Górniewiczem oraz Kanclerzem UWM dr. Wojciechem Cymermanem. Zwiedzanie wybranych inwestycji realizowanych w ostatnich latach na UWM.
11.00 – Regionalne Centrum Informatyczne.
12.00 – Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej.
17.00 – Otwarcie Zjazdu (Zamek w Ostródzie ul. Mickiewicza 22). Powitanie oraz wystąpienia programowe zaproszonych gości, przedstawicieli organizatorów oraz władz samorządowych. Inauguracja projektu edukacyjnego „Akademia Polskości”.
19.00 – Uroczysta kolacja.

KONFERENCJA – 27 kwietnia 2012 r. (piątek)
Zamek w Ostródzie ul. Mickiewicza 22

Sesja I (godz. 9.00 – 11.00)
INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE EDUKACJĘ POLSKĄ ZA GRANICĄ – OFERTA PROGRAMOWA
• Ministerstwo Edukacji Narodowej, Mirosław Sielatycki, podsekretarz stanu.
• Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Indywidualny program wsparcia uczniów szczególnie uzdolnionych, prof. dr hab. Piotr Kirszensztejn Uniwersytet Adama Mickiewicza.
• Kompleksowy program wspierania oświaty polonijnej w Irlandii, Dariusz Bonisławski.
„AKADEMIA POLSKOŚCI” – prezentacja założeń i dyskusja nad wybranymi elementami projektu szkoleniowego, kierowanego do nauczycieli polskich z zagranicy. Prowadzący: dr hab. prof. SWPS Włodzimierz Gruszczyński.

Sesja II (11.30 – 13.30)
• AKADEMIA POLSKOŚCI – JĘZYK POLSKI , prof. dr hab. Jerzy Bralczyk.
• AKADEMIA POLSKOŚCI – LITERATURA POLSKA, prof. dr hab. Krzysztof Kłosiński.

Sesja III (14.30 – 18.45)
• AKADEMIA POLSKOŚCI – HISTORIA POLSKI, prof. dr hab. Stanisław Achremczyk.
• AKADEMIA POLSKOŚCI – KULTURA POLSKA, prof. dr hab. Wiesław Godzic.
• AKADEMIA POLSKOŚCI – POLSKA WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE, prof. dr hab. Jerzy Buzek /*

28 kwietnia 2012r. (sobota)
SESJA IV (9.00 – 12.30)
• POLONIA W STANACH ZJEDNOCZONYCH. Instytucje i organizacje polonijne w USA – Bożena Kaminski, Wiceprezes KPA. Oświata: szkoły, uczniowie, nauczyciele. Diagnoza potrzeb i kierunki rozwoju.

WARSZTATY ROZWOJOWE
15.00-17.00 – Międzynarodowe programy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

PODSUMOWANIE
29 kwietnia 2012 r. (niedziela)

9.00 – Msza św.
10.00 – Podsumowanie Zjazdu, przyjęcie uchwał i wniosków.
15.00 – Wyjazd uczestników.
/*w trakcie uzgodnień

IMPREZY TOWARZYSZĄCE
• KONCERT ZESPOŁU „SOLCZANIE” (czwartek 26 kwietnia 2012r., godz. 18.30)
• GRAND PRIX W TAŃCU TOWARZYSKIM Z UDZIAŁEM PAR POLONIJNYCH – GALA FINAŁOWA (sobota 28 kwietnia 2012r., godz. 19.00).
• REJS STATKIEM PO KANALE OSTRÓDZKO-ELBLĄSKIM LUB WYCIECZKA DO MALBORKA/* (niedziela 29 kwietnia 2012r., godz. 12.00).

/*dla chętnych, po wcześniejszym zgłoszeniu

Poprzedni artykułTED: „Eve Ensler: Obejmij swoją wewnętrzną dziewczynkę”
Następny artykułSzkoła Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta w Palos Heights, IL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj