Świątecznie i rodzinnie było na kiermaszu w Szkole im. Cyryla i Metodego w Boonton, NJ, który poprzedziła msza św. odprawiona przez ks. dr Zbigniewa Tyburskiego. Uroczystość przypadła w Barbórkę, święto niezbyt znane polonijnym dzieciom. Stąd też duże zainteresowanie wzbudziła legenda o św. Barbarze, opiekunce górników, którą opowiedziła Maria Paździor-Marchwiński, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających na New Jersey i Pensylwanię.


Gdy zbierze się większa grupa polskich rodzin w Ameryce, pojawia się okazja, by przypomnieć sobie jakim bogactwem jest dwujęzyczność u dziecka wychowanego poza Polską. Fundacja Dobra Polska Szkoła zaprosiła uczestników nabożeństwa i gości kiermaszu do korzystania z raportu o języku polskim Polish Your Polish, opracowanego na podstawie 1200 ankiet, przeprowadzonych wśród polonijnych rodzin. Raport jest źródłem ważnych informacji jak rozwijać znajomość polskiego i kultury polskiej u najmłodszych i młodzieży. (Wkrótce zostanie udostępniony link do pobierania raportu w wersji pdf i ePub na portalu www.DobraPolskaSzkola.com).
Wśród licznych niespodzianek na kiermaszu, najbardziej był oczekiwany Mikołaj. Nie zawiódł. Pojawił się z workiem polskich cukierków. Nie zawiedli się rodzice, którzy mogli kupić pyszne polskie ciasta, stroiki świąteczne, polskie książki i domowej roboty mydła. Była loteria fantowa z nagrodami.
Szkolną społeczność w Boonton mile zaskoczyła przesyłka ze szkoły J. Niemcewicza w Plainfield, NJ, w postaci pierników, ręcznie dekorowanych dla każdego ucznia. Pisarka Eliza Sarnacka-Mahoney z Kolorado, obdarowała uczniów swoją książką z wierszami o Mikołaju i Bożym Narodzeniu. Wiersze były czytane w ramach akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” przez Martę Kustek z portalu Dobra Polska Szkoła, Iwonę Przydział i Zuzannę Ducką-Lubas, organizatorki kiermaszu i aktywne działaczki w szkole, oraz Czesławę Szymańską, byłą nauczycielkę w Boonton.


„Dochód ze sprzedaży na kiermaszu zostanie przeznaczony na rozwój szkoły” – zapowiada Iwona Przydział. Do szkoły w Boonton chodzi 14 dzieci. A zatem miejsce dla tych rodziców, którzy chcą, by ich pociechy uczyły się w małych grupach. Zainteresowane osoby odwiedzeniem szkoły i rozmową z aktywnymi rodzicami, mogą kontaktować się e-mailowo:
Danuta Świątek
Zdjęcia: archiwum Dobrej Polskiej Szkoły
