img_4898

Świątecznie i rodzinnie było na kiermaszu w Szkole im. Cyryla i Metodego w Boonton, NJ, który poprzedziła msza św. odprawiona przez ks. dr Zbigniewa Tyburskiego.  Uroczystość przypadła w Barbórkę, święto niezbyt znane polonijnym dzieciom. Stąd też duże zainteresowanie wzbudziła legenda o  św. Barbarze, opiekunce górników, którą opowiedziła Maria Paździor-Marchwiński, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających na New Jersey i Pensylwanię.

 

Maria Paździor
Maria Paździor

 

Iwona Przydział
Iwona Przydział

Gdy  zbierze się większa grupa polskich rodzin w Ameryce, pojawia się okazja, by przypomnieć sobie jakim bogactwem jest dwujęzyczność u dziecka wychowanego poza Polską. Fundacja Dobra Polska Szkoła zaprosiła uczestników nabożeństwa i gości kiermaszu do korzystania z raportu o języku polskim Polish Your Polish, opracowanego na podstawie 1200 ankiet, przeprowadzonych wśród polonijnych rodzin. Raport jest źródłem ważnych informacji jak rozwijać znajomość polskiego i kultury polskiej u najmłodszych i młodzieży. (Wkrótce zostanie udostępniony link do pobierania raportu w wersji pdf i ePub na portalu www.DobraPolskaSzkola.com).

 

img_4904

 

Wśród licznych niespodzianek na kiermaszu, najbardziej był oczekiwany Mikołaj. Nie zawiódł. Pojawił się z workiem polskich cukierków.  Nie zawiedli się rodzice, którzy mogli kupić pyszne polskie ciasta, stroiki świąteczne, polskie książki i domowej roboty mydła. Była loteria fantowa z nagrodami.

img_4892

 

Szkolną społeczność w Boonton mile zaskoczyła przesyłka ze szkoły J. Niemcewicza w Plainfield, NJ, w postaci pierników, ręcznie dekorowanych dla każdego ucznia. Pisarka Eliza Sarnacka-Mahoney z Kolorado, obdarowała uczniów swoją książką z wierszami o Mikołaju i Bożym Narodzeniu. Wiersze były czytane w ramach akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” przez  Martę Kustek z portalu Dobra Polska Szkoła, Iwonę Przydział i Zuzannę Ducką-Lubas, organizatorki kiermaszu i aktywne działaczki w szkole, oraz Czesławę Szymańską, byłą nauczycielkę w Boonton.

 

Zuzanna Ducka - Lubas
Zuzanna Ducka – Lubas

 

Marta Kustek
Marta Kustek

„Dochód ze sprzedaży na kiermaszu zostanie przeznaczony na rozwój szkoły” – zapowiada Iwona Przydział. Do szkoły w Boonton chodzi 14 dzieci. A zatem miejsce dla tych rodziców, którzy chcą, by ich pociechy uczyły się w małych grupach. Zainteresowane osoby odwiedzeniem szkoły i rozmową z aktywnymi rodzicami, mogą kontaktować się e-mailowo:

pl.sz.boonton@gmail.com

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Dobrej Polskiej Szkoły

 

img_4902

 

img_4894
Ks. dr Zbigniew Tyburski

 

img_4912

 

img_4903

Poprzedni artykułŚwiąteczna propozycja artystyczna BM Pottery Studio dla dzieci!
Następny artykułBabcia Bożenka: Popatrz w górę!
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj