W okresie świąteczno – noworocznym w Nowym Jorku pojawia się mnóstwo pięknych, oryginalnie zdobionych drzewek. Ich oglądanie stało się już tradycją dla wielu nowojorczyków.

Choinka przy Rockefeller Center
Niewatpliwie najbardziej popularną choinką w okresie światecznym w Nowym Jorku, jest choinka przy Rockefeller Center, której uroczyste oświetlenie odbyło się w tym roku 28 listopada o godz. 7 wieczorem. Zazwyczaj choinka ta bije rekordy wykości wśrod innych świątecznych drzewek. Wysokość tegorocznej wynosi 80 stóp, czyli ponad 24 metry. Drzewko waży 10 ton. Przyjechało z New Jersey 14 listopada, nieco później niż zazwyczaj, z powodu huraganu Sandy. Choinkę można oglądać do 7 stycznia.

Rockefeller Plaza,
Piąta i Szósta Aleja (między 48 i 49 ulicą)


Choinka przy Brooklyn Borough Hall

Kolejnym ciekawym drzewkiem do zobaczenia jest choinka stojąca przy miejskim ratuszu na Brooklynie. Ma ona 11,5 m wysokości i tworzy kolorową, świąteczną kompozycję z pięknie oświetlonym budynkiem ratusza.

Brooklyn Borough Hall and Plaza,
209 Joralemon St, (pomiędzy ulicami Adam i Court),
BrooklynPiękny, prawie 17 – metrowy, świątecznie przybrany świerk możemy oglądać w Bryan Park przy lodowisku Citi Pond. W tym roku na choince zawisło ponad 30 000 światełek oraz 3 000 specjalnie robionych ornamentów.

Citi Pond at Bryant Park,
Szósta Aleja, (pomiędzy ulicami 40 i 42)


Swiąteczne drzewko przy Madison Square Park
W tym roku ponad 10 – metrowa świąteczna jodełka na Madison Square Park zaświeciła po raz setny. Na jej szczycie tradycyjnie zawisła gwiazda nadziei.

Madison Square Park
pomiędzy E 23 St i E 26 St


Drzewko świąteczne w Metropolitan Museum

Szopka obok świątecznej choinki w Metropolitan Museum

Świąteczną choinkę możemy także oglądać na pierwszym piętrze Metropolitan Museum, w Galerii 305. Jest przybrana w wyjątkowe ozdoby – małe postaci cherubinów i 50 aniołów, które są dziełem artystów z XVIII wieku. Stanowią one kompozycję z postaciami małego Jezusa, Maryi, pasterzy, w ustawionej pod choinką szopce, których autorem włoski rzeźbiarz Giuseppe Sammartino (1720-1793).

Metropolitan Museum of Art
891 Fifth Ave


Choinka origami w American Museum of Natural History
Piękną choinkę przybraną w ponad 500 papierowych ręcznie robionych ozdób origami możemy oglądać do 6 stycznia w American Museum of Natural History.

American Museum of Natural History
Central Park West przy 79 ulicy

DPS
Fot. www.bestofnewyork.com
Poprzedni artykułBabcia Bożenka: „Na klasztornej diecie”
Następny artykuł„Córka Truskawka?”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj