Młodzi Polacy mieszkający w USA i zainteresowani studiami w Polsce, mieli w ubiegłą niedzielę,
w Konsulacie RP w Nowym Jorku, rzadką okazję do zebrania szczególowych informacji na ten temat.

Przedstawiciele, a często sami dyrektorzy, największych polskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego
i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, UMCS w Lublinie, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przyjechali na Targi Edukacyjne do Nowego Jorku. Pomysłodawcami zorganizowania Targów są Polski Konsulat i Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.

W czasie targów trudno było przecisnąć się między stoiskami z broszurami, ulotkami i książkami.
– Nie spodziewałam się takiego zainteresowania – powiedziała profesor Teresa Gardocka z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. – Jestem bardzo mile zaskoczona i cieszę się z licznych pytań od młodzieży i ich rodziców.

Na targach pojawili się młodzi Polacy w wieku od 12 do 23 lat. Zdecydowana większość z nich chodzi
do polskich szkół sobotnich. Nieźle mówią po polsku. Ale czy chcieliby na studiach uczyć się w języku polskim? Większość zapytanych przez nas gości odpowiadała, że prościej byłoby zdobywać wiedzę w języku angielskim. Nic dziwnego, przecież to jest ich język ojczysty z Ameryce.

Wiedzą o tym niektóre uczelnie w Polsce i dlatego zapraszają na studia w języku angielskim od prawie 20 lat. Szlaki zostały przetarte.
– Pierwsi studenci z Ameryki pojechali na medycynę wykładaną w języku angielskim na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 1993 roku – mówi profesor Stanisław Wiktor, dyrektor tamtejszej uczelni, która dała początek nowym perspektywom dla polskich dzieci urodzonych poza granicami Polski.

Co młodzi ludzie chcieliby studiować nad Wisłą? Medycynę, weterynarię, prawo międzynarodowe, język polski i inne kierunki. Niektórzy z nich marzą, żeby też te zawody wykonywać w Polsce.

Studia w Polsce są też wielką szansą na podszkolenie języka polskiego.
„Dziś język polski jest kluczem do Europy” – powiedziała w krótkim wystąpieniu konsul generalna Ewa Juńczyk-Ziomecka. Coraz więcej osób myśli podobnie.

Posłuchajmy wypowiedzi samych zainteresowanych dalszą nauką w Polsce.

[gplayer href=”https://dobraszkolanowyjork.com/wp-content/uploads/2012/03/wypowiedzi.mlodych.Polakow.mp3″][/gplayer]

Danuta Świątek

Poprzedni artykułPropozycja Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dla polonijnej młodzieży.
Następny artykuł„Jeśli tobie nie będzie zależało…”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj