12 listopada odbyły się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości Polski w sali obrad Urzędu Miasta w Nowym Jorku. To wydarzenie dostarczyło dużo wrażeń studentom Hunter College, którzy uczą się języka polskiego na początkującym poziomie. Pierwszy raz byli w urzędzie miasta i mieli okazję poznać lokalnych polityków i gości z Polski, a także wysłuchać wypowiedzi na temat zasług Polaków w Nowym Jorku i Ameryce. Dodatkową atrakcję stanowił program artystyczny w wykonaniu: Chóru Polonia i Polish American Folk Dance Company. 

.

Studenci dzielą się swoimi refleksjami:

Grace McKenna: „To wydarzenie było wyjątkowe dla mnie i dla mojego chłopaka, Andrzeja. Nie spodziewaliśmy się, że spotkamy się z prezydentem Rzeszowa. Tata Andrzeja urodził  się w Rzeszowie. Mieliśmy okazję zamienić kilka słów z prezydentem tego ukochanego miasta taty i zrobić sobie wspólne zdjęcie. Nigdy nie zapomnimy tego wieczoru”.

Yael Elmatad: „Lubię śpiewać i tańczyć. Moja koleżanka tańczy w zespole ludowym, który tutaj wystąpił. Nie wiedziałam, że ona  będzie tańczyć. Jestem zaskoczona i bardzo cieszę się”.

Victoria Panek: „Przyprowadziłam mamę Anię do urzędu miasta, żeby razem przeżyć to święto. Mama ucieszyła się, że mogła poznać Ritę Cosby. Gdy zagrał zespół od razu rozpoznałam piosenkę Hej Sokoły”. 

Melania Loewy: „Gdy byłam dzieckiem śpiewałam w chórze po angielsku i gdy teraz zobaczyłam Chór Polonia to cieszyłam się, że mogłam słuchać piosenek po polsku. Nie wiedziałam, że jest polskie radio w Nowym Jorku i teraz się dowiedziałam o Radiu Rampa”.

Luisa Pellettieri: „Wiele osób na sali dołączyło do śpiewania po polsku podczas występów artystycznych, czułam się zaszczycona, że mogłam to widzieć i przeżyć”.

Kevin Mscichowski: „Gdy usłyszałem Hej Sokoły to od razu uśmiechnąłem się, bo to piosenka, która była moją ulubioną piosenką w dzieciństwie”.

.

Emily Koprowski: „Restauracja Pierożek przywiozła pierogi, i moje pierogi z ziemniakami i serem były pyszne”.

Wiktoria Krezlewicz: „Bardzo mi się podobało, że wiele osób było ubranych w barwach polskiej flagi. Niektóre dzieci miały bluzki z polskim godłem.”

Martyna Gugała: „Zwróciłam uwagę, że na uroczystościach byli nawet goście z Polski, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i posłanka Agnieszka Pomaska i było przyjemnie posłuchać co mówią przez mikrofon”.

Maggie Davis: „Ucieszyłam się, że mogłam usłyszeć przemówienia radnego Lincolna Restlera, który reprezentuje Greenpoint. A Greenpoint to jest dzielnica Polaków. Cieszyłam się, że radni szanują swoich wyborców”.

Olivier Sikorski: „Podobało mi się, że wszyscy poważnie podeszli do uroczystości i ubrali się elegancko, a tancerze mieli na sobie piękne stroje ludowe i uczniowie wykazali talent muzyczny”.

.

Danusia Świątek

Poprzedni artykułKlub Polonijnego Maturzysty: Wojciech Kętrzyński – „wrócił Mazury Polsce, a Polskę Mazurom”
Następny artykułBy dźwięk naszej ojczystej mowy w jedność, nas Polaków, splatał we wszystkich częściach świata
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj