Do Kalinowa przybywają dwaj bracia – Stefan i Zbigniew, aby po wojennej wyprawie odwiedzić przyjaciela ich rodzica, Miecznika. Tam poznają jego piękne córki – Hannę oraz Jadwigę – w których się od razu zakochują, niwecząc swoje kawalerskie śluby, by już „do grobu trwać w bezżennym stanie!”

Błyskotliwa komedia charakterów, do której libretto napisał Jan Chęciński. Wartka akcja, świetnie skonstruowane postaci bohaterów, na przemian wzruszające, porywające lub zabawne sceny, piękne arie, wspaniałe chóry, efektowna, z rozmachem rozbudowana partia orkiestry – to niepodważalne walory dzieła, które stawiają je obok najwybitniejszych oper kompozytorow europejskich. Urzekająca atmosfera polskości – elementy folkloru, polskie tańce narodowe, liczne wątki patriotyczne, wzruszające sceny ukazujące polskie tradycje: witanie chlebem i solą, czy pełna radości i humoru scena lania wosku, niepowtarzalny klimat szlacheckiego dworu – wszystko to sprawia, że dzieło Moniuszki uznano za polską operę narodową.

Ponad 150 wykonawców, w tym 30 z Polski!

Gwiazdy Teatru Wielkiego Opery Narodowej:
Rafal Bartmiński – tenor, w roli Stefana
Leszek Skrla – baryton, w roli Miecznika.
Soliści i Chór Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie
Chór PaSO pod kier. Luciano Laurentiu
Teatr Tańca WICI pod kier. Magdaleny Solarz
Zespół Pieśni i Tańca Lajkonik pod kier. Haliny Misterki

Paderewski Symphony Orchestra pod dyr. Wojciecha Niewrzola

Reżyseria: Ryszard Cieśla
Kierownictwo muzyczne: Wojciech Niewrzol
Scenografia: Noelle Thomas wg Barbary Kędzierskiej
Kostiumy: Barbara Kędzierska

Sobota, 28 października, godz. 19.00
Niedziela, 29 października, godz. 16.00

Przedstawienie dla szkół: sobota godzina 10.00

Więcej informacji www.pasochicago.org ENGLISH
Bilety: Biuro PaSO 5844 N. Milwaukee Ave
Chicago IL 60646 tel 773 467 9000

Adres: Copernicus Center, 5216 W Lawrence Ave, Chicago

Poprzedni artykułPolonijny Dzień Dwujęzyczności na świecie – relacje filmowe
Następny artykułPieczęć dwujęzyczności (Seal of Biliteracy) w Illinois

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj