Kangury w Lakewood, NJ
Kangury w Lakewood, NJ

W czwartek, 17 marca, odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny, XIX Math Kangaroo USA, do którego  w 514 ośrodkach przystąpiło 24 tysiące uczniów, a wśród nich prawie 1500 osób polskiego pochodzenia. Rośnie liczba matematycznych kangurów, bo w ubiegłym roku było ich 21 tys., a w 2014 r. do rozwiązywania zadań zgłosiło się 17 tys. Zawrotne liczby, jeśli porównać je z liczbą 32 dzieci, która przystąpiła do pierwszego konkursu w 1998 r.

Konkurs matematyczny w USA rozwija się dzięki Marii Omelańczuk, prezydentowi i założycielce Math Kangaroo USA, zajmującej się propagowaniem i organizowaniem matematycznych olimpiad i wielu wolontariuszy w różnych stanach kraju.

„Już od rana odbywał się konkurs w szkołach” – mówi Omelańczuk. – „Ale większość uczniów rozwiązywała zadania w godzinach wieczornych. Przez ostatnie dni był tłok przy naszych filmikach ‘video solutions’ na portalu konkursowym. A zadania w formie pdf. były kupowane do ostatniej chwili. Dzisiaj niektóre dzieci zostawiono w domu, by je przygotować do konkursu.  A nasze tegoroczne koszulki wyglądają super!” – dodaje Omelańczuk.

 

Kangur w Polskiej Szkole im. M. Kopernika w Mahwah NJ
Kangur w Polskiej Szkole im. M. Kopernika w Mahwah NJ

 

W Polskiej Szkole im. M. Kopernika w Mahwah, NJ, wzięło udział w konkursie 20 osób, bo tyle jest miejsc. „Wśród nich było sześcioro uczniów z naszej szkoły” – mówi dyrektor Teresa Osadnik, która od lat 90-dziesiątych współpracuje z Math Kangaroo USA.

„W szkole przy Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, zadania rozwiązywało 44 uczniów. Atmosfera była jak co roku, czyli jedni przeżywali konkurs, drudzy podchodzili do niego na luzie, a najbardziej przeżywali rodzice” – mówi Maria Paździor-Marchwiński, koordynatorka konkursu na stan New Jersey.

W szkole im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood, NJ, do konkursu przystąpiło 16 osób. „Mniejsze zainteresowanie niż w ubiegłym roku, ale z pewnością ci, którzy zdecydowali się spróbować swoich sił, byli pochłonięci rozwiązywaniem zadań. Cieszę się, że jest możliwość, aby uczniowie z różnych stron mogli potwierdzić swoje umiejętności i jeszcze bardziej uwierzyć w siebie” – mówi dyrektor Katarzyna Pawka.

 

Kangur w Clark. NJ
Kangur w Clark. NJ

Przypomnijmy, że uczniowie mieli 75 minut na rozwiązanie zadań (niektóre z nich przemawiały do wyobraźni ucznia, używając przykładu stonogi lub kangura) w różnych grupach wiekowych, od 1 do 12 klasy.

W Matematycznym Kangurze, który odbywa się co roku w trzeci czwartek marca, na całym świecie wzięło udział prawie 6 mln uczniów.  Międzynarodowy konkurs istnieje od 1991 roku. Dla najlepszych przygotowano atrakcyjne nagrody m. in. obozy letnie, a wszyscy uczestnicy konkursu dostali drobne upominki i koszulki.

Termin zarejestrowania się na Math Kangaroo USA 2017 upływa w grudniu tego roku. Zachęcamy do wcześniejszego rejestrowania się, czyli od 15 września, bo szybko zapełniają się miejscach w ośrodkach, gdzie jest przeprowadzany konkurs.

Prosimy śledzić informacje na portalu www.mathkangaroo.org.  A pytania należy kierować do Marii Omelańczuk; maria@mathkangaroo.org

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły w Mahwah, Clark i Lakewood. 

 

 

Poprzedni artykułS jak SMOK, czyli toruńska galeria osobliwości, które o dawnym Toruniu przypominają, szczęście na egzaminie zapewniają albo… po prostu zadziwiają
Następny artykuł“Podróże z poezją” – pierwszy przystanek: Rockland
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj