stazysci

Z wielką przyjemnością wpatrujemy się w Myrtle, jedną z największych atrakcji, w New England Aquarium
w Bostonie. Żółw morski robi majestateczne kółka w gigantycznym zbiorniku wodnym.

– Macie jakieś pytanie? – nagle słyszę za plecami. Młoda dziewczyna uśmiecha się do nas. – Postaram się odpowiedzieć na każde wasze pytanie. Jestem stażystką.
– Kiedy są urodziny Myrtle? – pyta młodsza córka.
– Dokładnie nie wiemy, ale żółw ma około 85 lat. Waży 500 funtów i ma 5 stóp długości.
– Co najbardziej lubi jeść? – pyta starsza córka.
– Sałatę i kapustę.

Czas na moje pytanie. Wkrótce syn znajomej zacznie studia i zastanawia się nad szukaniem stażu.
Ale odstrasza fakt, że zdecydowana większość stażystów pracuje za darmo. Czy warto?

– Czy twój staż jest bez wynagrodzenia? – pytam 19-letnią Zoe.
– Tak. Ale to wspaniała szansa dla mnie, bo zdobędę doświadczenie. Studiuję biologię i może wyspecjalizuję się w oceanografii? Wcale nie było łatwo dostać ten staż, bo bardzo wielu studentów chce tu nawet za darmo pracować. Mój staż jest na dwa i pół miesiąca i przychodzę trzy razy w tygodniu. Jestem ‘walking educator’.

Wyspecjalizowane portale w ofertach stażu podają, że staż podwyższa o 70 procent szanse na znalezienie pracy od razu po studiach, gdy pracodawca poszukuje młodej osoby, ale z doświadczeniem zawodowym. Sama edukacja na wystarcza, by znaleźć swoje miejsce na rynku pracy.

Popularne portale dla szukających miejsca na odbycie stażu to:

www.internships.com

www.interns.org

www.usainternship.com

Zaglądam na pierwszy z wymienionych portali. Informacje są zorganizowane w bardzo uporządkowanym systemie. Miejsca na staż można szukać, wybierając interesującą nas lokalizację, nazwę kompanii albo kategorię. Syn znajomej chce być artystą, klikam więc na ‘Arts’ w Nowym Jorku i na ekranie monitora pojawia się 178 ofert, z tego na samym Manhattnie aż 103. W tym 155 oferowanych miejsc stażu nie płaci stażyście ani centa, a 23 miejsca proponują ‘pewne’ wynagrodzenie.

Portal www.interns.org jest dla wyspecjalizowanej grupy studentów, która chce zdobyć doświadczenie
w kategorii IT, czyli Information Technology. Firmy, które korzystają ze stażystów mają status firm nonprofit.

Studenci z Polski też mają szansę, by przyjechać do USA i odbyć staż. Czasami opłaci się odbyć staż darmowy. Portal www.usainternship.com pomaga znaleźć staż studentom z różnych krajów świata. Gdy zaglądam na portal, pierwsze zdjęcie, na jakie trafiam, pokazuje Polkę, 24-letnią Maggie. Przyjechała na staż do firmy prawniczej w Kalifornii. Mam nadzieję, że dziewczyna wróci do Polski i z amerykańskim doświadczeniem będzie miała większe szanse na ciekawą pracę.

Studenci na staż!

Danuta Świątek

Poprzedni artykułCzy można uniknąć zawału serca czyli o witaminie C.
Następny artykułHistoria pisma dla niewidomych w Polskiej Szkole Konsularnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj