Od lewej stoją: Kimberly Pienkawa,Maya Zhang, konsul Alicja Tunk i Marta Deja

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku rozdano nagrody Meritorious Student Award 115 najlepszym uczniom polskiego pochodzenia w amerykańskich szkołach na terenie stanów Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Connecticut. Do trzeciej edycji konkursu wpłynęły 153 podania.

Konsul Alicja Tunk wręczała uczniom nagrody, a krótką prezentację o gen. Tadeuszu Kościuszce przedstawił prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, Marek Skulimowski.

Od lewej: Brian P. Gatens, Superintendent of Emerson Schools, Konsul Alicja Tunk, uczennica Maya Zhang i Jessica Espinoza, dyrektor szkoły Patrick M. Villano w Emerson.

„Spotkanie z konsulem to kolejna lekcja polskiego dla mnie i moich dzieci” – mówi Beata Chrobak, której córka Maria, znalazła się wśród nagrodzonych uczniów. – „To bardzo wartościowy pomysł z nagrodą w kszałtowniu osobowości dziecka w oparciu o korzenie narodowe. Czuć się Polakiem nie przeszkadza być dobrym Amerykaninem” – dodaje.

Agata Zhang, której córka Maya została nagrodzona, podkreśla, że uroczystość zgromadziła nie tylko jej rodzinę, ale również przyjechali do konsulatu superintendent Brian P. Gatens z Emerson i dyrektor szkoły Patrick M. Villano w Emerson, Jessica Espinoza. „Maya czuła się wyróżniona z powodu nagrody i obecności obojga naszych gości”.

Aby zakwalifikować się do nagrody uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej powinni mieć bardzo wysoką średnią ocen, bo 95 i więcej, wykazać się umiejętnościami lidera i być aktywnymi w zajęciach pozalekcyjnych. Szkoły wysyłają formy nominacyjne uczniów do odpowiednich dystryktów szkolnych, gdzie superintendent dokonuje selekcji 5 najlepszych uczniów. A potem ich podania kierowane są do konsulatu.

Beata Chrobak, konsul Alicja Tunk, Maria Chrobak i Andrzej Chrobak

Proces selekcji najlepszych uczniów polskiego pochodzenia lub Polaków w amerykańskich szkołach wiąże się także pośrednio z promocją naszej polonijnej społeczności w Ameryce. Fakt, że polska placówka dyplomatyczna nagradza uczniów amerykańskich polskiego pochodzenia świadczy o staraniach, by uczniowie czuli się związani z Polską i docenieni przez kraj swoich rodziców, czy dziadków. Nagradzanie uczniów już od szkoły podstawowej, a nie tylko studentów, jest właściwą inwestycją w dzieci. Motywuje je, wychowuje i przygotowuje do ubiegania się o różne nagrody, podkreślając, że ma się polskie pochodzenie. Prestiżowe placówki polskie i polonijne powinny stawiać na nagradzanie i motywowanie od najmłodszych lat najlepszych polonijnych uczniów w USA.

Danuta Świątek

Ogar Anna
Plis Estera
Poprzedni artykułDzień Dziecka z Children’s Smile Foundation – fotoreportaż