Od lewej stoją: Kimberly Pienkawa,Maya Zhang, konsul Alicja Tunk i Marta Deja

 

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku rozdano nagrody Meritorious Student Award 115 najlepszym uczniom polskiego pochodzenia w amerykańskich szkołach na terenie stanów Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Connecticut. Do trzeciej edycji konkursu wpłynęły 153 podania.

Konsul Alicja Tunk wręczała uczniom nagrody, a krótką prezentację o gen. Tadeuszu Kościuszce przedstawił prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, Marek Skulimowski.

 

Od lewej: Brian P. Gatens, Superintendent of Emerson Schools, Konsul Alicja Tunk, uczennica Maya Zhang i Jessica Espinoza, dyrektor szkoły Patrick M. Villano w Emerson.

 

„Spotkanie z konsulem to kolejna lekcja polskiego dla mnie i moich dzieci” – mówi Beata Chrobak, której córka Maria, znalazła się wśród nagrodzonych uczniów. – „To bardzo wartościowy pomysł z nagrodą w kszałtowniu osobowości dziecka w oparciu o korzenie narodowe. Czuć się Polakiem nie przeszkadza być dobrym Amerykaninem” – dodaje.

Agata Zhang, której córka Maya została nagrodzona, podkreśla, że uroczystość zgromadziła nie tylko jej rodzinę, ale również przyjechali do konsulatu superintendent Brian P. Gatens z Emerson i dyrektor szkoły Patrick M. Villano w Emerson, Jessica Espinoza. „Maya czuła się wyróżniona z powodu nagrody i obecności obojga naszych gości”.

Aby zakwalifikować się do nagrody uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej powinni mieć bardzo wysoką średnią ocen, bo 95 i więcej, wykazać się umiejętnościami lidera i być aktywnymi w zajęciach pozalekcyjnych. Szkoły wysyłają formy nominacyjne uczniów do odpowiednich dystryktów szkolnych, gdzie superintendent dokonuje selekcji 5 najlepszych uczniów. A potem ich podania kierowane są do konsulatu.

 

Beata Chrobak, konsul Alicja Tunk, Maria Chrobak i Andrzej Chrobak

 

Proces selekcji najlepszych uczniów polskiego pochodzenia lub Polaków w amerykańskich szkołach wiąże się także pośrednio z promocją naszej polonijnej społeczności w Ameryce. Fakt, że polska placówka dyplomatyczna nagradza uczniów amerykańskich polskiego pochodzenia świadczy o staraniach, by uczniowie czuli się związani z Polską i docenieni przez kraj swoich rodziców, czy dziadków. Nagradzanie uczniów już od szkoły podstawowej, a nie tylko studentów, jest właściwą inwestycją w dzieci. Motywuje je, wychowuje i przygotowuje do ubiegania się o różne nagrody, podkreślając, że ma się polskie pochodzenie. Prestiżowe placówki polskie i polonijne powinny stawiać na nagradzanie i motywowanie od najmłodszych lat najlepszych polonijnych uczniów w USA.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Dobra Polska Szkoła

 

Lista nagrodzonych uczniów ze stanu Nowy Jork

Antonowicz Konrad
Bak Stephanie
Bugnacki Juliana
Bzikot Michelle
Chrobak Maria
Cieslar Natalia
Dyrkacz Izabela
Dzikowski Natalie
Gniedziejko Jessica
Gorczynski John Slawek
Gosk Bianca
Gredysa Jan Karol
Grzybowska Zuzanna
Jopek Aleksander
Kadlubowski Kayla
Karpowicz Victoria
Katarzyna Niebrzydowska
Klibisz Victoria
Kobeszko Katarzyna
Komar Karolina
Kozlowski Michał J.
Kulec Martyna
Kurianowicz Anna
Libuda Sebastian
Lowczyk Victoria
Ludwiszewski Veronica
Navarrete Jonathan
Nowak Paulina
Organisciak Janusz
Osiniak Angelika
Osinski Alexandra
Palac Karolina
Partyka Amanda Gloria
Partyka Nell Kinga
Partyka Oscar Amadeusz
Pigan Gabriela
Pucilowski Gabriela
Pulawska Maya
Regula Agata
Rojewski Amelia
Santoro Christiana
Skonieczna Michelle
Sobota Laura
Solarz Urszula
Stasiak Sylvia
Stec Karolina
Swierzawska Isabella
Szczesny Mikolaj
Sztaba Kamila
Taciak Benjamin
Ulman Victoria
Wesolowski Kevin
Wesolowski Victoria
Wlodek Maciej
Wojtkowski Julia
Wozniak Gabriela
Wysocki Adam
Zaniewski Michal

 

 

Lista nagrodzonych uczniów ze stanu New Jersey

 

Baranowski Julia
Baranowski Philip
Benewiat Emily
Budkiewicz Karolina
Buniowska Gabriela
Bykowski Timothy
Deja Martha
Deja Thomas
Dubiel Isabela
Golas Brandon
Gorska Aleksandra
Grodzki Julia
Hrynkiewicz Aleksandra
Hrynkiewicz Julia
Kalina Alexander
Kaluza Aleksander
Kedra Klaudia
Kirkicka Joanna
Kirkicka Aleksandra
Kosakowski Alyson
Koszykowski Tatyana
Kotlowski Michelle
Kozak Magdalene
Kuczynski Adam
Laskowski Victoria
Lokaj Karolina
Lubecka Honorata B.
Misztela Zuzanna
Muzyka Sara
Muzyka Marek
Olivia Korab
Pankowski Nicholas
Pawka Marta
Pienkawa Kimberly
Pudlik Michal
Radecki Konrad
Rapciewicz Natalie
Roszkowski Julia
Sakowski Filip
Szczech Dawid
Szewc Zuzanna
Sznurkowski Emily
Tracz Angelika
Trzesniowski Julia
Wac Patrick
Wachulec Jacob
Wirkijowski Eliza
Zelazny Piotr
Zhang Maya
Zoladkiewicz Natalie

 

Lista nagrodzonych uczniów ze stanów Pensylwania i Connecticut

 

Bester Jakub CT
Buczek Elizabeth
Gliniak Eric
Jankowski Miya
Nowak Karolina
Ogar Anna
Plis Estera
Poprzedni artykułDzień Dziecka z Children’s Smile Foundation – fotoreportaż
Następny artykułKonkurs fotograficzny – „Polska w obiektywie polonijnego dziecka 2017”
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj