OPOL (one parent, one language) czyli „jeden rodzic, jeden język”, to jedna z najpowszechniejszych metod wychowywania dwujęzycznych dzieci. Polega ona – jak sama nazwa wskazuje – na tym, że jeden rodzić mówi do dzieci w jednym języku, a drugi w drugim. Dziecko tymczasem mając kontakt z oboma językami, uczy się w nich mówić jednocześnie. Metoda ta jest stosowana najczęściej w rodzinach mieszanych.

Wydawać by się mogło, że stosowanie OPOL jest rzeczą naturalną i prostą w przeprowadzeniu. Wystarczy, że rodzic mówi do dzieci w swoim języku ojczystym, a reszta niejako „dzieje się sama” – dzieci otrzymują materiał językowy, który następnie posłuży im do „zbudowania” znajomości języka. Mogą one tą drogą mogą się „bezboleśnie” nauczyć dwóch języków, pod warunkiem oczywiście, że z każdym z rodziców spędzają wystarczająco dużo czasu.

28 maja, 2015 r. odbył się webinar pt. “Starsze dziecko w rodzinie OPOL-owej (Jeden Rodzic Jeden Język) – wyzwania, problemy, pomysły jak dalej rozwijać język polski u dzieci starszych i nastolatków” organizowany przez Fundację Dobra Polska Szkoła oraz Fundację Edukacja dla Demokracji, poprowadzony przez Elizę Sarnacką- Mahoney (polonijny portal DobraPolskaSzkola.com).

Webinar odbył się dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

Poprzedni artykuł„Syrena” – czyli tu kupisz najlepsze pierogi w Linden i znajdziesz wsparcie dla polskiego języka!
Następny artykułXVII Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele w Nowym Jorku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj