Od zawsze pamiętam most Tappan Zee, który łączy Rockland i Westchester w stanie Nowy Jork. Wychowałam się w hrabstwie Rockland. Wiele razy, jako rodzina, pływaliśmy na żaglówce pod mostem i pamiętam, jak patrzyłam na most z rzeki. Za każdym razem myślałam jaki ten most jest wielki i piękny. Z okien naszego pierwszego domu też było widać Tappan Zee. Przez most jeździliśmy do Tarrytown. Obserwowałam jak wyburzano stary most, który był otwarty w 1955 roku. Patrzyłam jak powoli wznoszono nowy most przez kilka lat. Tappan Zee, stary i nowy, jest częścią krajobrazu mojego dzieciństwa.

Stary Tappan Zee

Gdy przeczytałam w lokalnej gazecie, że będzie ścieżka dla pieszych, od razu pomyślałam, że koniecznie muszę przejść przez most. W czerwcu tego roku ścieżka została otwarta, ale nowy most jest otwarty od 2017. Namówiłam tatę i razem wybraliśmy się na nowy Tappan Zee, który teraz nazywa się Governor Mario M. Cuomo Bridge. Ale dla mnie zawsze będzie mostem Tappan Zee, chociaż teraz nowy most inaczej wygląda niż stary.

.

.

Na most weszliśmy w Nyack, w sobotę o godzinie 7.00 rano. Tak wcześnie, żeby nie było dużego ruchu samochodowego. Most ma długość prawie 5 km w jedną stronę. Chociaż było duszno i gorąco, to jednak spacer na moście był dla mnie wyjątkową przyjemnością! Jest kilka ku temu powodów. To był spacer z tatą, który jest zawsze bardzo zajęty, a znalazł czas dla mnie. Miałam przed sobą piękne widoki. Zatrzymywaliśmy się na moście i patrzyliśmy na fale rzeki Hudson i na Manhattan, a z drugiej strony mostu na górę Hook. Widziałam Hudson z perspektywy pieszego na moście.

Spacer dostarczył mi emocji. Czułam spokój umysłu. Nigdzie się nie spieszyłam. Zawsze wiedziałam, że Hudson jest piękną rzeką. Gdy stałam na moście i patrzyłam z góry na jej wodę, wtedy całkowicie odczułam jej piękno. Nigdy nie zapomnę spaceru na moim moście, który trwał 3 godziny!

.

.

.

5-kilometrowa świeżka spacerowo-rowerowa otwarta jest od 6 rano do 10.00 wieczorem. 7 dni w tygodniu. Spacer w jedną stronę zajmuje około 90 minut, a na rowerze około 20 minut. Można spacerować i jeździć w obie strony.

.

.

Dojazd z NYC drogą I-287 West, zjazd 9 do Tarrytown w Westchester. Z New Jersey, droga I-287 East, zjazd 10. Darmowe parking są po obu stronach mostu.

.

Kimberly Pienkawa

Zdjęcia: Kaz Pienkawa

Zdjęcie starego Tappan Zee: Marta Kustek

Poprzedni artykułMała pani Holmes na tropie
Następny artykułPolonijne Talenty – podziel się z nami swoją pasją!

2 KOMENTARZE

  1. Wielki wyczyn Kimberly. Gdy przejdziesz w jedną stronę to wiesz że musisz zrobić ten spacer jeszcze raz gdyż samochód czeka po przeciwnej stronie. Trochę bałabym się tej ścieżki gdyż jest wspólna z rowerową. Też się cieszę się że Kazio znalazł czas na taki spacer. Pamiętam jeszcze z przejażdżek po starym moście, że widoki były piękne, no i ta przestrzeń…. Ciekawa jestem czy poprzedni most też miał taką samą długość 5 km. Te 90 minut spaceru pewnie liczy się z dojściem z parkingu, który jak widzę na zdjęciu mapy jest trochę oddalony od mostu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj