wigilia

 

Jadwiga Dębicka z Akademii Dobrych Manier we Wrocławiu, z którą zamieściliśmy wywiad w dwóch częściach (https://dobraszkolanowyjork.com/2014/08/22/nie-mowimy-na-zdrowie-cz-1/
https://dobraszkolanowyjork.com/2014/08/27/nawet-prezydent-mowi-dzien-dobry-rozmowa-z-jadwiga-debicka-cz-2/) przysłała życzenia świąteczne dla naszej redakcji i wszystkich naszych czytelników.

Przy okazji zapytaliśmy ekspertkę od dobrych manier, czy pojawił się jakiś nowy trend świąteczny w Polsce.
„Nie zaobserwowałam nowych trendów. My, Polacy, jesteśmy tradycyjni” – odparła pani Jadwiga.

A co z prezentami? Martwić się o nie, biegać po sklepach i szukać czegoś zaskakującego dla jego odbiorcy?
„Uważam, że powinniśmy wybierać prezenty z wielką starannością. Słuchamy wcześniej o czym nasi bliscy marzą, co chcieliby kupić. Mam na myśli drobne prezenty” – radzi pani Jadwiga.

A jak zachować się w czasie Wigilii? Za pozwoleniem pani Jadwigi Dębickiej cytujemy fragmenty jej rad, udzielonych dziennikarce Joannie Czapińskiej.

 

Xxx

 

Nie pijemy alkoholu w ogóle? A kieliszek wina? 

To już po kolacji, przy deserach. Serwowanie mocnych alkoholi przy wigilii to bardzo zły obyczaj. Nie o to przecież w biesiadowaniu i to podczas tak ważnego wieczoru chodzi.

A o co? 

Żeby być we wspólnocie. Rozmawiać, śpiewać, dać dzieciom dobry przykład. Tak, żeby święta dobrze im się w przyszłości kojarzyły, ich wspomnienia dawały poczucie bezpieczeństwa i poczucia przywiązania do tradycji. To my pokazujemy im świat.

Czy kolacja wigilijna jest zobowiązująca? Czy mamy traktować ją szczególnie? 

W naszej tradycji to wyjątkowy wieczór. Oznacza to, że zasiadamy do niej w strojach wizytowych, panowie pod krawatem i marynarkach, w eleganckich butach, nie w kapciach. Dzieci też ubieramy świątecznie. Niekulturalnym jest podejmowanie gości przez panią domu w fartuszku. Serwujemy dania na zestawie na wyjątkowe okazje czy przyjęcia rodzinne. Nie powinny być to codzienne talerze czy sztućce. Obrus dobrze gdyby był biały, ale to nie jest obowiązek. Powinniśmy zadbać również o dekorację stołu i domu, np.: świece, kompozycję kwiatową. Odradzam duże stroiki czy kwiaty doniczkowe typu Gwiazda Betlejemska na stole. Utrudniają komunikację między gośćmi. Przy okazji przypomnę, że jedząc i rozmawiając trzymamy sztućce na talerzu, ale nie opieramy ich o stół. Krzyżując je dajemy znać, że jeszcze nie skończyliśmy posiłku.Odkładając sztućce równolegle na pozycję „20 po piątej” informujemy, że talerz można zabrać i zakończyliśmy to danie.

A zatem, niech kolacja wigilijna będzie dla naszych czytelników, szczęśliwą i z gośćmi przy stole, którzy postarają się zachować najlepiej jak potrafią.

 

Danuta Świątek

Poprzedni artykuł„Biodra a nasze zdrowie” – audycja radiowa
Następny artykuł„Magiczny dzwonek” – opowiadanie świąteczne
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj