„Se bompo, se, se” oznacza w Tamang 'mój szaman, mój, mój”. Cytat pochodzi z piosenki śpiewanej podczas corocznej pielgrzymki podczas święta Janai Purima i jest sposobem na okazanie szacunku Bompos jako duchowym przewodnikom społeczności. Podczas mojego 4-miesięcznego pobytu w Syafrubesi byłam zainteresowana procesem transformacji jaki zachodził od zwykłej osoby do mediatora w świecie duchowym – szamana. Poprosiłam szamanów by pozowali mi do zdjęć w swoich mieszkaniach, trzymając swój szamański atrybut.

Moc (lub sakhti w Nepalu) jest źródłem sławy szamana. Jongge znany jest z jego dużej mocy. Dzięki jego sakhti, któregoś razu otworzył nowe źródło wody podziemnej w górach.

Tyetye Bompo jest urodzonym szamanem, uczył się rzemiosła bezpośrednio od Devil Forest, tajemniczej upiornej istoty żyjącej w dżungli. Jako dziecko Tyetye spędził pół roku w lesie. Nigdy nie miał żadnych oficjalnych guru, ale pokonał innych szamanów w zawodach dotyczących siły ich mocy. Twierdzi, że jest w stanie zmienić kawałek drewna w kobrę.

Dawa Tebzen jest maoistą. Postanowił zostać szamanem jako nastolatek, gdy jego matka była bardzo chora.

Durba Tamang nie pochodzi z rodziny o tradycji Bompo, ale obok uczęszczania do szkoły państwowej studiuje mantry Bompos (tradycyjne modlitwy).

Dubsang Tamang przygotowuje swojego syna na szamana. W tym roku podczas święta Janai Purima udali się do Parvati Kunda, świętego jeziora związanego z kultem hinduskiej bogini Parvati, żony Śiwy. Jezioro znajduje się w odległości krótkiego spaceru od wioski. Po raz pierwszy w historii syn Dubsanga był ubrany w strój szamana.

Rikzen spędził 4 miesiące w dżungli. Jest całkowicie przeciwny zabijaniu zwierząt podczas szamańskich rytuałów, pudjas i twierdzi, że Bompos którzy wymagają zabicia zwierzęcia zawierają umowę z diabłami. To dlatego piją wówczas dużo alkoholu.

Nurbu Tamang praktykuje przez ostatnie 3 lata, by stać się w pełni wykwalifikowanym Bompo. Często podejmuje się roli pomocnika szamana podczas pudjas prowadzonych przez jego guru z Shalgarbeen.

Aby stać się szamanem Risowangdi został przeszkolony przez swojego starszego brata. Praktykuje jako Bompo przez ostatnie 13 lat. Zanim został szamanem służył w armii. Ojciec Risowangdiego był również Bompo. Risowangdi ożenił się w wieku 17 lat i jest bardzo dumnym ojcem trzech synów.

Kam Dindup pracował jako Bompo przez ostatnie 22 lat. Dla niego szaman jest pośrednikiem między ludźmi a bogami. Twierdzi, że żyjemy w drugiej dobie ludzkości, erze Buddów. Pierwsza epoka, która zakończyła się wiele lat temu, była Erą Guru Rinpocze, świętego, który przyniósł buddyzm z Himalajów.

Moc Kami Tamanga z grupy szamanów z Narobeen jest znana w całych Himalajach. Czasami jest on również zapraszany do prowadzenia pudjas w Chinach.

Martushka Fromeast

412469_10150817174432971_370301536_oMartushka Fromeast (Marta Kotlarska) jest artystką wizualną zainteresowaną problematyką storytellingu jako fenomenu grupowego. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Central Saint Martin’s College of Arts and Design w Londynie. W roku 2010 została nagrodzona przez Polskie Ministerstwo Kultury grantem dla artystów oraz stała się współpracownikiem Leadership Advance, Cultural Leadership Program. Efekty jej projektów były wystawiane był w miejscach takich jak Bunkier Sztuki w Krakowie, Austriacki Parlament w Wiedniu, Drugi Romski Pawilon „Call the Witness” na Miedzynarodowej wystawie Sztuki Biennale w Wenecji, 2011, na Delhi Photofestival, podczas Xishuangbanna Photo Festival 2014 w Chinach. Blog autorki http://martushkafromeast.blogspot.se

Poprzedni artykuł„Dwujęzyczność a rozwój dziecka”
Następny artykuł„Łączy nas wspólna misja”