photo

“Chciałem wyrazić swoje niezadowolenie w związku z nierzetelnością Państwa usług! W ubiegłym tygodniu skorzystałem z Państwa oferty „Domek na weekend”. Niestety, niemal żaden punkt oferty nie był zgodny
z rzeczywistością! To niedpouszczalne, żeby tak traktować klienta!…” – czytam lekcję w podręczniku z serii „Polski, krok po kroku”.

Życiowa sytuacja. Uśmiecham się pod nosem. Dobór czytanek w podręczniku jest bardzo praktyczny i dotyczą one każdej dziedziny życia, począwszy od podróży, do sklepu czy piractwa internetowego. Ich bohaterami są Mami, Angela, Tom, Javier i Uwe, którzy przyjechali do Krakowa z różnych krajów, by nauczyć się polskiego
i przeżywają różne sytuacje.

Wszyscy polonijni nauczyciele i rodzice, którzy wychowują dzieci poza granicami Polski wiedzą jak trudno
o współczesny, ciekawie opracowany, ładnie wydany i zrozumiały materiał do nauki. Dlatego uważnie przeglądam zestaw, który składa się z 5 elementów: dwóch podręczników na poziomie 1 i 2, zeszytu ćwiczeń, gier i zabaw językowych oraz tablic gramatycznych.

Kilka z 34 obrazowych i łatwych do zapamiętania „Tablic gramatycznych” wykorzystałam na lekcji w swojej 6 klasie. Dotyczyły one m. in. idomów i wyrazów przeciwstawnych, które pomogły uczniom odszukać w pamięci, kiedyś zasłyszane ‘powiedzenia’ dziadków czy rodziców. Gdy uczeń wie, że ściany mają uszy albo strach ma wielkie oczy, można sądzić, że dobrze poradzi sobie w rozmowie po polsku. Tablice uznaję za największy atut serii podręczników „Polski, krok po kroku”. „Gry i zabawy językowe”, na które składa się zestaw 60 różnorodnych materiałów dydaktywcznych; krzyżówki, plansze, gry, karty dialogowe i puzzle, również uatrakcyjniają naukę. Pozwalają utrwalić nowe słownictwo i używać je w różnych sytuacjach.

Uzpełnieniem podręczników są ćwiczenia dobrane do każdego z prezentowanych zagdanień. Przy każdym ćwiczeniu w książce jest numer, który pozwala na odnalezienie go w wersji online. Daje to możliwość sprawdzenia odpowiedzi z komentarzami gramatycznymi. Super pomysł, bo rodzic może sam pracować
z dzieckiem również w domu, gdy decyduje się na domowe nauczanie. Do podręczników dołączona jest płyta
z nagraniami mp3, które obejmują prawie 3 godziny nagrań dialogów, tekstów i ćwiczeń. Dla nauczycieli dostępne są online dodatkowe nagrania i baza dodatkowych ćwiczeń. Do każdej lekcji dostępny jest podręcznik nauczyciela z uwagami metodycznymi, gry aktywizujące, testy sprawdzające i komentarze gramatyczne.

Seria „Polski, krok po kroku” jest opracowana z uwzględnieniem standardów wymagań egzaminacyjnych Państwowej Komisji Poświadczeń Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Redaktorem serii jest Iwona Stempek, a autorami lekcji: Sylwia Dawidek, Anna Stelmach, Aneta Szymkiewicz i również Iwona Stempek.

Przykładowe materiały są dostępne na portalu www.polskikrokpokroku.pl. Namawiam nauczycieli polonijnych do testowania podręczników i dzielenia się opiniami z naszą redakcją.

Seria „Polski, krok po kroku” to materiał do nauki praktycznego polskiego, na co dzień. Ci, którzy szukają czytanek, związanych z historią, rozczarują się. Ale wiedzę historyczną można uzupełnić z innych źródeł. Minusem atrakcyjnie pod względem graficznym wydanej serii, jest jej wysoka cena, bo zestaw kosztuje 149 dolarów, około 3 razy więcej niż inne podręczniki, obecnie wykorzystywane w polonijnych szkołach.

Danuta Świątek

„Polski, krok po kroku”, Szkoła Języków Obcych Glossa
Seria podręczników do nauki języka polskiego dla obcokrajowców.
Podręcznik „Polski, krok po kroku 1” obejmuje 26 rozdziałów i jest przeznaczony na około 120 jednostek lekcyjnych.
„Polski, krok po kroku 2” obejmuje 23 rozdziały i jest przeznaczony również na około 120 jednostek lekcyjnych.

Poprzedni artykuł„Gratulacje dla Witolda!”
Następny artykuł„Z Syberii do Nowego Jorku” czyli każde marzenie można spełnić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj