photo

“Chciałem wyrazić swoje niezadowolenie w związku z nierzetelnością Państwa usług! W ubiegłym tygodniu skorzystałem z Państwa oferty „Domek na weekend”. Niestety, niemal żaden punkt oferty nie był zgodny
z rzeczywistością! To niedpouszczalne, żeby tak traktować klienta!…” – czytam lekcję w podręczniku z serii „Polski, krok po kroku”.

Życiowa sytuacja. Uśmiecham się pod nosem. Dobór czytanek w podręczniku jest bardzo praktyczny i dotyczą one każdej dziedziny życia, począwszy od podróży, do sklepu czy piractwa internetowego. Ich bohaterami są Mami, Angela, Tom, Javier i Uwe, którzy przyjechali do Krakowa z różnych krajów, by nauczyć się polskiego
i przeżywają różne sytuacje.

Wszyscy polonijni nauczyciele i rodzice, którzy wychowują dzieci poza granicami Polski wiedzą jak trudno
o współczesny, ciekawie opracowany, ładnie wydany i zrozumiały materiał do nauki. Dlatego uważnie przeglądam zestaw, który składa się z 5 elementów: dwóch podręczników na poziomie 1 i 2, zeszytu ćwiczeń, gier i zabaw językowych oraz tablic gramatycznych.

Kilka z 34 obrazowych i łatwych do zapamiętania „Tablic gramatycznych” wykorzystałam na lekcji w swojej 6 klasie. Dotyczyły one m. in. idomów i wyrazów przeciwstawnych, które pomogły uczniom odszukać w pamięci, kiedyś zasłyszane ‘powiedzenia’ dziadków czy rodziców. Gdy uczeń wie, że ściany mają uszy albo strach ma wielkie oczy, można sądzić, że dobrze poradzi sobie w rozmowie po polsku. Tablice uznaję za największy atut serii podręczników „Polski, krok po kroku”. „Gry i zabawy językowe”, na które składa się zestaw 60 różnorodnych materiałów dydaktywcznych; krzyżówki, plansze, gry, karty dialogowe i puzzle, również uatrakcyjniają naukę. Pozwalają utrwalić nowe słownictwo i używać je w różnych sytuacjach.

Uzpełnieniem podręczników są ćwiczenia dobrane do każdego z prezentowanych zagdanień. Przy każdym ćwiczeniu w książce jest numer, który pozwala na odnalezienie go w wersji online. Daje to możliwość sprawdzenia odpowiedzi z komentarzami gramatycznymi. Super pomysł, bo rodzic może sam pracować
z dzieckiem również w domu, gdy decyduje się na domowe nauczanie. Do podręczników dołączona jest płyta
z nagraniami mp3, które obejmują prawie 3 godziny nagrań dialogów, tekstów i ćwiczeń. Dla nauczycieli dostępne są online dodatkowe nagrania i baza dodatkowych ćwiczeń. Do każdej lekcji dostępny jest podręcznik nauczyciela z uwagami metodycznymi, gry aktywizujące, testy sprawdzające i komentarze gramatyczne.

Seria „Polski, krok po kroku” jest opracowana z uwzględnieniem standardów wymagań egzaminacyjnych Państwowej Komisji Poświadczeń Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Redaktorem serii jest Iwona Stempek, a autorami lekcji: Sylwia Dawidek, Anna Stelmach, Aneta Szymkiewicz i również Iwona Stempek.

Przykładowe materiały są dostępne na portalu www.polskikrokpokroku.pl. Namawiam nauczycieli polonijnych do testowania podręczników i dzielenia się opiniami z naszą redakcją.

Seria „Polski, krok po kroku” to materiał do nauki praktycznego polskiego, na co dzień. Ci, którzy szukają czytanek, związanych z historią, rozczarują się. Ale wiedzę historyczną można uzupełnić z innych źródeł. Minusem atrakcyjnie pod względem graficznym wydanej serii, jest jej wysoka cena, bo zestaw kosztuje 149 dolarów, około 3 razy więcej niż inne podręczniki, obecnie wykorzystywane w polonijnych szkołach.

Danuta Świątek

„Polski, krok po kroku”, Szkoła Języków Obcych Glossa
Seria podręczników do nauki języka polskiego dla obcokrajowców.
Podręcznik „Polski, krok po kroku 1” obejmuje 26 rozdziałów i jest przeznaczony na około 120 jednostek lekcyjnych.
„Polski, krok po kroku 2” obejmuje 23 rozdziały i jest przeznaczony również na około 120 jednostek lekcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj