Uczniowie 8 klasy, od lewej stoją: Helena Gryczyńska, Sylvia Grędziński, Claudia Palka, Julia Balewicz i Kuba Czartoryjski

.

W nowym roku szkolnym 2019/2020 zostanie otwarta pierwsza klasa licealna w Szkole im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ, placówce, która istnieje od 2002 roku. „Już od wielu lat grono pedagogiczne rozmawiało o otwarciu liceum” – powiedziała dyrektor Beata Benewiat. – „W tym roku trzy uczennice, które skończyły 8 klasę będą kontynuować naukę w liceum” – dodała.

Otwarcie klasy licealnej to odpowiedzialne przedsięwzięcie. Wiążą się z nim trzy sprawy: czy będzie wystarczająco uczniów w klasie i czy dotrwają do końca liceum, z jakich podręczników korzystać i jaki nauczyciel z pasją i doświadczeniem zawodowym będzie uczyć?

„Klasy licealne w polonijnych szkołach  w New Jersey w minionym roku szkolnym liczyły od 1 do 22 uczniów” – powiedziała Maria Marchwiński, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających na stan New Jersey i stan Pensylwania. – „W stanie New Jersey jest 26 szkół, z których 16 prowadzi klasy licealne”.

A co z podręcznikami? „W wyborze podręczników i materiałów pomocniczych służy nam doświadczona nauczycielka Barbara Szenk. Wybraliśmy Podręcznik literacko-językowy Anny Siek, Anny Witowskiej i  Marii Ślęzak oraz podręcznik Wędrówki geograficzne autorstwa Alicji Nawary, Danuty Schneider, Marty Wierzbickiej- Machnickiej”- powiedziała Benewiat.

Nauczycielem pierwszej klasy licealnej będzie David Ruszkiewicz. „Od najmłodszych lat marzyłem o karierze, która pozwoli mi nie tylko na tworzenie czegoś dobrego i użytecznego, ale w jakimś stopniu na zmienianie świata na lepsze” – wyznał Ruszkiewicz. – „Dlatego zawsze chciałem zostać nauczycielem. Choć kariera zaprowadziła mnie w innym kierunku (pracuje w ONZ – przyp. redakcji), to jednak nigdy nie przestałem myśleć o pracy z młodzieżą” – dodał. Ruszkiewicz zaczął pracować w szkole trzy lata temu jako nauczyciel na zastępstwach. „David jest bardzo solidnym nauczycielem i nie mam watpliwości, że sobie świetnie poradzi. Ma bardzo dobry kontakt z młodzieżą, a to jest bardzo ważne” – powiedziała Benewiat.

Do pierwszej klasy licealnej zapisały się absolwentki 8 klasy: Sylvia Grędziński,  Claudia Pałka i Helena Gryczyńska. „Uwielbiałam chodzić do polskiej szkoły, bo nauczyłam się wiele, mam wspaniałych przyjaciół i dużo pięknych wspomnień” – wyznała 15-letnia Helena Gryczyńska. – „Byłam bardzo smutna kiedy nadszedł czas, żebym opuściła mury szkoły. Ale dowiedziałam się, że będziemy mieli liceum i jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu!”

„Szkoła w Plainfield działa przy Parafii św. Stanisława i św. Bernarda i z tego względu warunkiem zapisu dziecka do szkoły jest przynależność do parafii. Do liceum przyjmiemy uczniów, których rodziny spełnią ten warunek. Ale prosimy o jak najszybszy kontakt  w tej sprawie” – powiedziała Benewiat.

Zajęcia w szkole odbywają się w poniedziałki od 17.30 do 20.00.  Szkoła liczy 75 uczniów. Klasy są małe. Do szkoły są przyjmowane dzieci od 3 roku życia. Uczniowie nie płacą czesnego. Nauczyciele są wolontariuszami.

Trzymamy kciuki za pierwsze licealistki i ich nauczyciela w Plainfield.

.

Danuta Świątek

Zdjęcie: archiwum szkoły

Poprzedni artykułMoje pierwsze Wakacje z Panem Bogiem
Następny artykułKorzenie dodają mi skrzydeł – projekt skierowany do polonijnej młodzieży
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj