DSC00792

O potrzebie rozwijania u dzieci zainteresowań, podtrzymywaniu ich wrodzonej kreatywności oraz ciekawych propozycjach zajęć dla dzieci i młodzieży,
z Edytą Maselbas z organizacji non profit Noble Planners, rozmawia Marta Kustek.

Organizacja Noble Planners, której jesteś szefową, działa dopiero od kilku miesięcy, a już wiele polskich rodzin z dziećmi w Nowym Jorku miało okazję się z nią zetknąć. Czym się zajmuje Noble Planners?

Noble Planners została stworzona z myślą o dzieciach, młodzieży oraz rodzicach pochodzenia polskiego, zamieszkałych Stanach Zjednoczonych, ale i nie tylko – część z naszych akcji oraz działań skupia się również na dzieciach, młodzieży oraz rodzicach zamieszkałych
w Polsce.

Celem naszych działań jest rozwijać pasje, wyobraźnię, pobudzać kreatywność poprzez szereg warsztatów, zajęć, konkursów, jak i wydarzeń kulturalnych, a nawet wyjazdów. Chcemy również rozbudzać zamiłowanie do czytania książek polskich u dzieci, młodzieży oraz dorosłych, jak również propagowanie właściwych postaw
i zachowań. Wszystko to będzie realizowane poprzez rozwijające zajęcia dla jak największej liczby polskich dzieci zamieszkałych w Nowym Jorku i okolicach. Dzięki twórczemu podejściu do wszystkiego, łatwiej oraz bardziej optymalnie jest rozwiązywać każde problemy, łatwiej jest radzić sobie w szkole, czy chociażby podejmować jakiekolwiek decyzje!

Jakie wydarzenia zorganizowaliście do tej pory?

Jedną z pierwszych akcji, tuż przed oficjalnym założeniem Noble Planners, było zorganizowanie Festynu – Pożegnanie Lata 2012 roku przy Parafii Świętego Krzyża na Maspeth wraz z moją koleżanką, Dorotą Ciszewską. Tłumy uczestników uzmysłowiły nam, że impreza się podobała, dlatego chciałam dalej kontynuować organizację tego typu eventów. Kolejnym przedsięwzięciem było zorganizowanie Śniadania z Mikołajem na Middle Village dla dzieci pochodzenia polskiego, które były poszkodowane w huraganie Sandy. Uczestnictwo
w tym przedsięwzięciu, jak również wszelkiego rodzaju atrakcje, których nie zabrakło podczas Śniadania, były całkowicie bezpłatne.

Ponadto, na początku lutego tego roku oglosiliśmy dwa konkursy – jeden z nich jest konkursem literackim,
w którym uczestnicy muszą wykazać się kreatywnością, opisując …kreatywność! Drugi z konkursów jest konkursem graficznym, w którym wyłonimy logo Noble Planners, i które stanie się nieodłącznym elementem wizualnego wizerunku naszej fundacji.

Założyliśmy również zakładkę na naszej stronie, w której można znaleźć artykuły dotyczące rad, wskazówek, podpowiedzi, wyników obserwacji w odniesieniu do rozwoju, wychowania i nauczania dzieci.
W ostatnich dniach udało nam się również nawiązać współpracę z bajkopisarzem Grzegorzem Kasdepke, który poprowadzi zakładkę „Savoir Vivre dla Dzieci i Młodzieży” na naszej stronie. Wraz z nim, w przyszłości planujemy również warsztaty dla Wszystkich Naszych Milusińskich!

Co Cię zainspirowało do tego, żeby zająć się tego typu działaniami?

Pomysł na założenie fundacji narodził się bardzo spontanicznie i wynikał z potrzeby, jaką sama odczuwałam jako mama dwójki dzieci: siedmiolatki oraz dwu i pół latka. Odkąd pamiętam, ciągle borykałam się z problemem braku odpowiednich, stałych zajęć, prowadzonych w jezyku polskim, podczas których moje dzieci mogłyby nie tylko miło spędzać czas, ale również podczas których mogłyby się rozwijać, kształtować swój światopogląd, czyli jednym słowem łączyć przyjemne z pożytecznym. Podążałam za wewnętrzną potrzebą. Poza tym, w naszym domu od zawsze stawiamy na kreatywność, przeprowadzam z moimi dziećmi przeróżnego rodzaju eksperymenty, opracowujemy rodzinne projekty. Nieodłącznym elementem naszych weekendów są albo eskapady badawcze, albo wizyty w muzeach.

Pomimo tego czuje niedosyt, który wynika również z doświadczenia – zawsze, kiedy angażuję większą ilość dzieci do wspólnych zajęć badawczych lub plastycznych, efekty wymierne w grupie są znacznie wyższe – nie mówie tu tylko o oryginalniejszych oraz bardziej urozmaiconych rozwiązaniach, do któych dochodzimy razem
w grupie, ale również o integracji. Stąd też powstał pomysł na stworzenie Klubu Młodych Odkrywców…

Sama nazwa jest bardzo intrygująca! Co będą odkrywać jego uczestnicy?

Klub Młodych Odkrywców to półtarogodzinne warsztaty, które będą odbywać się co tydzień, w dwóch grupach wiekowych od 5 do 8 lat oraz od 9 do 14 lat. Każde zajęcia bedą miały charakter eksperymentalny oraz odkrywczy: Klubowicze będą odkrywać poprzez wspólne wyciąganie wniosków z zaobserwowanych reakcji oraz zmian, zakładanie tez oraz ich potwierdzanie. Każdy miesiąc bedzie poświęcony innemu zagadnieniu np. Lipiec – „Nie obce nam… Magnezy!”, Sierpień – „Nie Obce Nam … Kolory!”, Wrzesień – „Nie Obce Nam … Wulkany!”, dzięki czemu Klubowicze bedą mogli dogłębnie zaznajomić się z omawianym zagadnieniem, jak prawdziwi Odkrywcy!

Noble Planners kładzie duży nacisk w swoich działaniach na rozwijanie kreatywności u dzieci. Jakie znaczenie ma kreatywność w życiu dziecka? Czy szkoły nie rozwijają jej wystarczająco?

Myślę, że dzięki rozwijaniu kreatywności w życiu każdego z nas, tym bardziej u dzieci, które nieustannie kształtują swoją osobowość, otwierają się wrota do zupełnie innego świata, w którym banalność oraz prozaika jest czymś nieznanym. Kreatywność, jako naturalna cecha wrodzona u każdego człowieka, musi być nieustannie pobudzana, by mogła przeradzać się w nowe pomysły, oryginalne rozwiązania, albo potocznie mówiąc, by zaowocowała „robiąc coś z niczego”. Jestem przekonana, że dzięki rozwijaniu kreatywności życie każdego dziecka jest ciekawsze, bardziej kolorowe, bliższe do tego z bajki, o którym czytają w baśniach przed snem.

Jeśli chodzi o kwestie szkół – z pewnością rozwijają kreatywność, eksponują umiejętność jej kształtowania, aczkolwiek nie zawsze jest to wystarczające. Z moich obserwacji wynika, że czasem wynika to z perspektywy,
z jakiej dzieci oraz młodzież podchodzą do samej szkoły, którą kojarzą z obowiązkiem, wykonując jedynie to, co jest wymagane. Czasem jest to kwestia braku motywacji y ich strony, lub podsunięcia im jakiegoś ciekawego pomysłu. W innych przypadkach, naturalna ciekawość świata u dzieci i młodzieży nie jest do końca zaspokojona w całości, a wówczas dalszy instruktaż jest jak najbardziej wskazany, by podtrzymać zainteresowania oraz chęć dalszego odkrywania.

Co w najbliższych planach Noble Planners? Na co można już teraz zaprosić rodziców i dzieci?

Będzie się działo bardzo wiele! Niebawem ogłosimy szczegóły przygotowywanego projektu kulturalno – literackiego „Czytajmy Polskie Książki 2013”. Już teraz uchylę rąbka tajemnicy i zdradzę, że w ramach tego projektu przewidujemy dwa całodniowe warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży, które będą przepełnione mnóstwem ciekawych zajęć oraz podczas których czeka wiele przemiłych niespodzianek dla wszystkich uczestników. Po ich zakończeniu – zamiłowanie dzieci i młodzieży do czytania polskich książek będzie gwarantowane! Będą też jednodniowe warsztaty dla rodziców oraz konkurs plastyczny na najbardziej oryginalną zakładkę do książki.

Poza tym, już 6-go marca rozpoczynamy miesięczne sesje z psychologiem dla dorosłych. Celem warsztatów jest przełamanie tabu, jaki wciąż jest podtrzymywany wśród naszej polskiej społeczności, związany z zawodem psychologa – mamy nadzieję, że każdy uczestnik zajęć uzmysłowi sobie, że psycholog może nam pomóc w rozwiązaniu problemów z którymi się często skrycie borykamy i jak wiele korzyści można wynieść nawet z pojedynczych sesji.

Ponadto, od 8-go marca rozpoczynamy cotygodniowe zajęcia w szachy dla dzieci w wieku od 5-ciu do 9-ciu lat. Dzięki tym zajęciom dzieci będą miały szansę rozwijać się wszechstronnie, zwiększać swoją aktywność umysłową oraz rozbudzać twórcze zdolności poprzez abstrakcyjne oraz logiczne myślenie oraz przestrzenne wyobrażanie.

Kolejnym naszym krokiem będzie otwarcie Klubu Młodych Odkrywców, o którym wcześniej wspominałam,
i które odbędzie się na przełomie marca i kwietnia. Tu również nastawiamy się na rozwijanie kreatywności, wszechstronnych zainteresowań dzieci i młodzieży, rozwijanie nowych pasji. Szczegóły podamy na naszej stronie internetowej www.nobleplanners.org na początku marca. Zdradzę, że każdy Klubowicz będzie przebierał się w fartuch naukowca, zakładał okulary laboranta i odkrywał sam, przy użyciu własnych rąk, pasjonujących niewiadomych! Zapraszam do odwiedzania naszej strony, tam będziemy umieszczać na bieżąco wszystkie informacje o naszych działaniach!

Bardzo dziękuję za rozmowę!

Rozmawiała: Marta Kustek

Poprzedni artykułPolska przestrzeń w praktyce. Vademecum odc. 1
Następny artykuł„Nie podoba mi się jak jesteś ubrana”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj