IMG_0034IMG_0052W sobotę, 21-go marca, w zimowy poranek (choć kalendarzowo wiosna już zawitała do Nowego Jorku), odbył się Konkurs Opowiadania Baśni i Legend w Fundacji Kościuszkowskiej. Konkurs organizowany jest co roku przez Stowarzyszenie Polish American Teachers Association przy fundacji, a zaproszone na konkurs dzieci zdjeżdżają się z wielu polskich szkół dokształcających w nowojorskiej metropolii.

W tym roku w Konkursie wzięły udział szkoły:  Polska Szkoła im. H. Sienkiewicza z Brooklynu, Polska Szkoła przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza, szkoły im. Cyryla i Metodego oraz  im. Kazimierza Pułaskiego z Brooklynu, szkoła im. Sw. Jadwigii z Ridgewood, szkoła im. o. Augustyna Kordeckiego z Manhattanu, szkoła im.  Janty- Połczyńskiego z Lakewood NJ, szkoła im. Jana Pawła II na Staten Island, szkoła im. Jerzego Papiełuszki z Derby CT, szkoła im. Jana Pawla II z Bridgeport, CT, szkoła im.  A. Mickiewicza ze Stamford, Ct oraz szkoła im. Sw. St. Kostki z Garfield, NJ.

Jak co roku, również i w tym wydaniu Konkursu nie brakowało wrażeń. Utalentowani uczestnicy w wieku od  9 do 11 lat recytowali piękną polską poezję i prozę, śpiewali i grali na instrumentach. Każde dziecko  wystąpiło w pięknych, ręcznie wykonanych strojach, wiele z nich przyniosło ze sobą  osobiście wykonane plansze i inne rekwizyty. Wytworną salę Fundacji Kościuszkowskiej rozświetlały korony, królewskie diademy, przepiękne kreacje księżniczek, klejnoty, muszle, kwiaty i inne ozdoby.

IMG_0039IMG_0036Otwierająca Konkurs Bernadette O’Keefe, prezes Stowarzyszenia Polish American Teachers Association przywitała wszystkich uczetsników i gości, po czym rozpoczęły się przygotowane przez uczniów polskich szkół prezentowacje, które prowadziły Helena Leśnik-Mistak oraz Maria Bielska.

Baśnie i legendy w języku  angielskim zaprezentowały: Kuniej Aleksandra, Galdys Victoria, Babiuch Jacob, Hajduczek Julia, Weglicki Alexander, Starzec Gabriel, Wojnar Natalia, Wolak Beata i Szymański Antoni. Utwory w języku polskim przedstawiły natomiast: Halas Kamila, Matuszewski Mathew, Zapadka Julia, Subernat Michal, Borycki Aleksandra, Zajac Piotr, Najsarek Nicole, Banks Kaya, Moroz Helena, Fidler Weronika, Trojanowska Sophia, Jopek Aleksandr, Stolarczyk Adrian, Bednarz Julia i Kapolka Michał.

Jury w składzie Katarzyna Ziółkowska, Mariola Adamczyk, Barbara Falkowska, Patricia McGarrigle, Kathy De Phillis i Lori Kelly, przyznało nagrody następującym uczniom:

 

IMG_0050

Zwycięzcy w opowiadaniu w języku polskim: 

1. Aleksander Jopek-  St. Cyril and Methodius, Brooklyn, NY

2.  Julia Bednarz – St. Stanislaus Kostka, Garfield, NJ Kostka

3. Michal Kapolka – St. Stanislaus Kostka, Garfield, NJ

3. Julia Zapatka   – Kultury i Jezyka Polskiego John Paul II, Bridgeport, CT

Wyróżnienia: Helen Moroz, Aleksandra Borycki, Weronika Filder, Nicole Najsarek, Michał Subernat.

 

Zwycięzcy w opowiadaniu w języku angielskim: 

IMG_0051

1.  Gabriel Starzec, Henryk Sienkiewicz, Brooklyn, NY

2. Aleksander Weglicki- Henryk Sienkiewicz, Brooklyn, NY

3 Wiktoria Goldys – Our Lady of Czestochowa/St. Casimir, Brooklyn, NY

Wyróżnienia: Jakub Babiuch, Antoni Szymański i Natalia Wojnar

Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody pieniężne, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz dwie książki. Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tegorocznych rozgrywkach –  potrzeba wielkiej odwagi by stanąć przed widownią pełną rówieśników, rodziców, pedagogów i dyrektorów szkół, by wygłosić opowiadanie przygotowywane tygodniami ciężkiej pracy.

Zachęcamy do udziału w następnych edycjach tego barwnego konkursu!

 

Tekst i zdjęcia: Maria Bielski

 

Poprzedni artykuł„Kangur USA 2015” – coraz więcej matematycznych Kangurów w Ameryce!
Następny artykułDwujęzyczne dziecko a proces akulturacji – spotkanie z Moniką Herrerą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj