Największym przyjacielem utalentowanego dziecka jest oczywiście jego świadomy rodzic. Rozmowa z MARY KAY LEWIS, prezydentem AGATE, Advocacy for Gifted and Talented Education w stanie Nowy Jork, która podpowiada rodzicom co robić z utalentowanym dzieckiem.

Jaka jest definicja dziecka utalentowanego (gifted)?

Nie ma uniwersalnej definicji. Niektórzy uważają, że dziecko powinno mieć iloraz inteligencji powyżej 130.
Inni twierdzą, że powinno ono mieć wyniki testów na poziomie dwóch klas wyżej niż jego grupa wiekowa.

Jaka jest definicja dziecka bardzo utalentowanego?

Wspomniane wyniki w poprzedniej odpowiedzi, powinny być jeszcze wyższe.

Jak ustalić, że dziecko jest utalentowane?

Zwykle rodzic zaczyna zauważać, że dziecko różni się od swoich rówieśników. Są różne testy na rozpoznanie czy dziecko jest utalentowane. Podaję trzy: Stanford-Binet Intelligence Scales, Wechsler Intelligence Scales czy Woodcock Johnson III.

Gdzie szukać programów dla dzieci uzdolnionych w stanie Nowy Jork?

Obecnie nie ma żadnego źródła, które miałoby wszystkie informacje na ten temat. W okręgu Rochester jest wiele szkół z programami dla dzieci uzdolnionych. Miasto Nowy Jork jest jedynym miejscem w stanie Nowy Jork, gdzie szkoły muszą zagwarantować programy nauczania dla uzdolnionych dzieci.

Tylko 2 centy z każdych 100 dolarów wydanych na dzieci w klasach od zerówki do 12 są przeznaczane na programy dla utalentowanych dzieci. Czy pani oczekuje zmian w niedalekiej przyszłości?

Wszystko zależy od legislatury. Potrzebujemy ludzi, którzy wspierają programy dla dzieci utalentowanych, by pisali listy do swoich przedstawicieli w Kongresie o poparcie dla 3 rodzących się ustaw w tym zakresie. Zapraszam na nasz portal www.agatenewyork.org, by zapoznać się z przykładami listów.

Wasz portal oferuje listę letnich programów dla utalentowanych dzieci. Jakie stosujecie kryteria w ich wyborze?

Niektóre miejsca znamy z własnych doświadczeń. Czasami organizatorzy programów proszą o zamieszczenie informacji albo rodzice są źródłem rekomendacji.

Jaka jest pani rada dla rodziców z utalentowanymi dziećmi?

Zdobywajcie jak najwięcej informacji na temat, co to znaczy być utalentowanym dzieckiem na portalach: www.agatenewyork.org , www.hoagiesgifted.org czy www.nagc.org Te źródła pomogą wam też w zrozumieniu jak walczyć o prawa waszych dzieci.

Bardzo ważne, by rodzice utalentowanego dziecka szukali kontaktów z innymi rodzicami w podobnej sytuacji i uczyli się od nich. Dlatego też zachęcamy do zakładania oddziałów naszej organizacji AGATE.

Dziękuję za rozmowę!

Rozmawiała: Danuta Świątek

xxx

PREZENTY dla utalentowanych dzieci

Idą święta i rodzice stają przed dylematem co kupić swojemu utalentowanemu dziecku w prezencie. Jak wybrać coś, co stymuluje wyobraźnię?

Polecamy zakupy na portalu www.hoagiesgifted.org

W sekcji Shop, można znaleźć mądre zabawki, ciekawe książki i programy komputerowe.

Poprzedni artykuł„Co zrobić z utalentowanymi dziećmi?”
Następny artykułBest jokes about New York (stand-up comedies)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj