W sobotę 20 października 2018 po raz czwarty Szkola Polska im. Jana Pawla II w  East Stroudsburg celebrowała  Polonijny  Dzień Dwujęzyczności. Uroczystości trwały cały dzień, były wspomnienia, śpiewy, recytacje i konkursy. Szkołę odwiedziło w tym dniu wielu znamienitych gości, m.in. panie Marzena Fernandes i Jolanta Kwiatkowski z oddziałów  PSFCU w Clifton, NJ i Stroudsburg ,PA.

Celebrację rozpoczęto słowami patrona szkoły, Jana Pawla II : “ Gdy dookoła mowią jezykami dźwięczy  pośród nich nasz własny i staje się dachem domu , w którym jesteśmy razem”. Wszyscy mieli okazję obejrzeć piękną i wzruszającą wirtualną laurkę z okazji 40 rocznicy wyboru papieża Polaka przygotowaną przez p. Beatę Podobinski. Klasa VII pięknie wyśpiewała piosenkę na cześć patrona szkoły “Nie ma lepszego od Jana Pawla II”.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej naczycielom zostały wręczone kwiaty oraz wyróżniena i dyplomy.

 

 

Pięknym  muzycznym prezentem dla grona nauczycielskiego był występ jednego z uczniów, Damiana Wadolowskiego z akomponiamentem p. Agnieszki Rybskiej. 

 

 

Po występie instumentalnym, uczniowie klasy 6 odśpiewali wspólnie z Moniką Chibowską hymn Dwujęzyczności “Trzy slowa”. Wypadli fenomenalnie!

 

 

Poznaliśmy też laureatów międzynarodowego konkursu fotograficznego “Polska w obiektywie dziecka polonijnego”, organizowanego przez Forum Polskich Szkół w Holandii. Nagrodę publiczności w tym roku zdobyła Daria Bernatowicz, a jednym z dziesięciu leaureatów  międzynarodowego konkursu został Gabriel Bajek.

Bardzo dużo emocji i wzruszeń dostarczył wszystkim obecnym absolwent Szkoły Jana Pawla II – Adam Bierdziewski  swoją video wiadomością. Jako ambasador dwujęzyczności uświadomił nam, ze “nasze serca są, i zawsze będą biało-czerwone”.

 

 

 

Po tych wspaniałych emocjach, przedszkolaki i zerówka pięknie zaśpiewały: “Twinkle, twinkle little star/ Mrugaj, mrugaj gwiazdko ma”.

 

 

Tego dnia nie mogło oczywiście zabraknąć polskich klasyków poezji dziecięcej. Klasa 3 z ogromnym zaangażowaniem przedstawiła wiersze Wandy Chotomskiej “Po co krowie rogi na głowie” i Jana Brzechwy “Leń”.

 

 

 

Jednym z wielu wspanialych gosci tego dnia byla również p. Aneta Pieróg -Sudoł. Przeprowadziła z udziałem uczniów  warsztaty językowe, prezentując dzieciom swoją rodzinną, orawska gwarę. Piękne polskie tradycje ludowe mogliśmy też podziwiać dzięki szkolnemu zespołowi góralskiemu pod przewodnictwem p. Angeliki Bienias – Mazur.

 

 

 

 

 

Drugą część polonijnego dnia dwujęzycznosci wypełniały konkursy wiedzy o Polsce, znajomości polskiej kultury i literatury. W teleturnieju Kocham Cię Polsko,  dzieci prezentowały swoją wiedzę w kilku kategoriach wiekowych . Wszyscy uczestnicy wypadli imponująco!

 

 

 

 

Najmłodsi uczniowie brali też udział w akcji “Cała Polonia czyta dzieciom”, której gościem tego dnia była p. Iwona Jaroszuk.

 

 

 

Nie zabrakło też wątków kulinarnych. P. Iwona przeprowadziła ze swoimi pomocnikami warsztaty lepienia pierogów. Ujawniło się wiele młodych talentów w tej dziedzinie oraz przyszlych potencjanych uczestników Master Szefa.

 

 

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Polskiej Szkole Jana Pawla II w Stroudsburgu wypelniły piękne występy artystyczne, ciekawe konkursy i warsztaty, którym, jak co roku, towarzyszyła wspaniała wspólna zabawa. Celebrowano wszytko to, co najpiękniejsze w polskim języku i polskiej kulturze, ponieważ “ bycie Polakiem to stan umysłu”.

Do zobaczenia za rok!

 

Tekst : Beata Kuteras

Zdjęcia : Beata Podobiński i Beata Kuteras 

 

Więcej relacji z wydarzeń Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 2018 TUTAJ

Poprzedni artykułAdam Bierdziewski, USA
Następny artykuł” Zakochany w niej jestem od trąbki do ogona” – Pchła Szachrajka na IV Polonijnym Dniu Dwujęzyczności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj