W Nowym Jorku Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzony był m.in. w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie. Sześciogodzinna impreza odbyła się tam sobotę, 15 października, i  zgromadziła kilkaset osób.

Największą popularnością cieszyła się zabawa zorganizowana przez Justynę Bolek w ramach jej projektu Slavica Dance. Było to połączenie tańca i aerobiku przy specjalnie skomponowanej do tego celu muzyce z motywami ludowymi. Slavica Dance po prostu podbiła serca dzieci i młodzieży, a nawet wielu dorosłych.

Również bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się przedstawienie pt. „Językowy kłopot warszawskiej Syrenki” w reżyserii nauczycielki Anny Trykozko z udziałem uczniów szkoły  oraz występ zespołu folklorystycznego Wianek Wojciecha Wojciechowskiego. Polskie legendy w języku angielskim opowiedzieli Nicole Biały oraz Aleks Węglicki, a uczennice klasy 2 i 5 zaśpiewały hymn Polonijnego Dnia Dwujęzyczności pt. „Trzy słowa”.

Goście z Polski Jolanta Okuniewska, finalistka konkursu Global Teacher Prize 2015, i Marcin Polak, redaktor naczelny Edunews.pl, przedstawili wykład na temat wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie nauczania. Natomiast prof. Piotr Nawrot z Rutgers University wygłosił ciekawy wykład o poszukiwaniu zaginionych skarbów.

Prócz tego można było obejrzeć wystawę fotograficzną „Moja Polska w Nowym Jorku” zaprezentowaną przez Agatę Skowrońską i klub „Makro” oraz wziąć udział w różnych zabawach, konkursach językowych, a nawet dyktandzie dla dorosłych.

Swoją obecnością imprezę uświetniła konsul Alicja Tunk, która opowiedziała o tym, jak wielojęzyczność wpłynęła ja jej karierę zawodową oraz pomaga jej w pracy. Niespodziewanym gościem był natomiast ks. bp. Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Natomiast na wszystkich uczestników imprezy czekały stoiska z pysznym polskim jedzeniem oraz książkami i różnymi pamiątkami. Koordynatorami uroczystości była Marta Kustek z portalu i Fundacji Dobra Polska Szkoła i Anna Kubicka, dyrektorka polonijnej szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z wydarzenia, przygotowanej przez Andrzeja Cierkosza.

DPS

 

godlo_senat z podpisem 1Projekt Polonijnego Dnia Dwujęzyczności przygotowany został przez Fundację Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku oraz Fundację Edukacja dla Demokracji z Warszawy i współfinansowany przez Kancelarię Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 roku.

Poprzedni artykułSlovianka zaprasza na spotkania z Mikołajem
Następny artykułDla dyslektyków ideogramy łatwiejsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj