Przedstawiamy kolejny odcinek nowego cyklu na temat wyróżnionych rodziców w konkursie Polonijny Rodzic na 6 w 2022 roku, organizowanym przez Polską Szkołę w Portland, OR, Kongres Oświaty Polonijnej i Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża. To już piąta edycja konkursu, którego celem jest docenienie roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślenie jak istotnym i ważnym jest jego zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. 

Dziś prezentujemy rodziców: Beatę i Radosława Wójcików z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marii Konopnickiej w Yonkers, NY.

xxx

Pierwszy raz w 5-letniej historii konkursu wyróżnione zostało małżeństwo. Nikogo to wśród szkolnej społeczności w Yonkers nie dziwi, bo pani Beata i pan Radosław wszystko robią razem. Pan Radosław podkreśla, że „lubią wszystko robić razem”.

Nasza rozmowa odbywa się w pierwszym dniu szkoły w nowym roku szkolnym 2022/23. W tym samym dniu jest również zorganizowany tradycyjny flea market, aby wspomóc budżet Kościoła św. Kazimierza, przy którym działa szkoła.

„Na naszym bazarze można kupić różne rzeczy i dobrze zjeść, nie tylko panie pieką przepyszne domowe ciasta, ale także panowie mają swój wkład. Pan Mariusz robi prawdziwy bigos z polskimi grzybami, że palce lizać” – opowiada  pan Radosław. Pani Beata dodaje: „Inspiracje i zaangażowanie płyną od wszystkich”.

W ramach reflekcji, pan Radosław wyznaje, że „Baliśmy się o  szkołę i myśleliśmy, że upadnie podczas Covid-u, ale na szczęście przetrwaliśmy. Zawdzięczamy to naszej całej społeczności, bo po powrocie do szkoły wszyscy zaczęliśmy działać z jeszcze większą energią”. Pani Beata mówi z dumą, że są „Szczęśliwi, iż dane nam jest uczestniczyć w życiu takiej wspaniałej szkoły, pod opieką grona pedagogicznego i dyrektor pani Aliny Gauzy”.

Razem, jako rodzina z 16-letnią Julią i 10-letnim Łukaszem, chodzą na mszę świętą po polsku w niedzielę. Julia jest lektorem. 

„Uczęszczamy na polską mszę, ponieważ przeżywamy ją pełniej, niż po angielsku, co wynika ze wspomnień z dzieciństwa. Zachęcaliśmy córkę do czytania jako dołożenie naszej cegiełki w rozwój parafii. Obecność wiernych oraz specyficzny język Biblii, nie pomagały, ale tydzień po tygodniu było coraz lepiej” – opowiada pan Radosław.

Razem, jako rodzina, też tańczą! „Joseph Dance Studio przy pomocy Fundacji Nowodworski prowadzi w szkole zajęcia tańca towarzyskiego. Co tydzień po szkole, uczestniczymy z dziećmi w lekcjach tańca. Razem z pozostałymi uczestnikami kursu mamy świetną zabawę” – mówi pani Beata. 

Razem, jako rodzina, spędzają letnie wakacje w Polsce. „Gdyby zapytać nasze dzieci co to są wakacje, odpowiedzą, że to jest lato spędzone w Polsce” – objaśnia pan Radosław. Los rzucał ich w różne rejony Polski i świata, aby ostatecznie zapuścić korzenie w Yonkers w  stanie Nowy Jork, dlatego ich dzieci znają wiele przepięknych zakątków w Polsce.

„Razem odkrywamy nowe miejsca i to jest dla naszej rodziny fascynujące przeżycie! Być może dlatego tu, w Yonkers, mamy naszą ostoję, czyli „Małą Polskę”, którą tworzymy z innymi  rodzinami, działającymi przy parafii i szkole. Wielka pomoc w tym, by dzieci poznały język i tradycje polskie, między innymi, przez uczestnictwo w tej wspólnocie. A naszej szkole to nieźle się udaje!” – mówi pan Radosław.

Gratulujemy wyróżnienia!

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum rodzinne

Konkurs jest finansowany z funduszy  Kancelarii Premiera Rady Ministrów RP.

.

Wcześniej pisaliśmy o rodzicach:

Jak się odstresować? Szyj maskotki z materiału! | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Nasze dzieci jedzą maliny prosto z krzaków” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Wspólne gotowanie ich łączy i jest tradycją rodzinną” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Każdy rodzic zasługuje na wyróżnienie” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Palili ognisko, jeździli na odpusty…” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Ciągle ma przed oczami podróż na Batorym” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Nie lubię poniedziałku” Dobra Szkoła Nowy Jork

„Ona stanie na rzęsach” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Kangury na śniegu | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Czekam na meteoryt!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Zawsze jestem wesołkiem!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Życie wywrócone do góry nogami | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Polonijny Rodzic na 6: Ewa Guściora – „Piękne, bo polskie” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Poprzedni artykułE-magazyny dla polonijnych dzieci i młodzieży: „Cogito dla Polonii” i „Kumpel dla Polonii”
Następny artykułCzapki z głów, czyli o wspólnym śpiewaniu (nie)zakazanych piosenek w Lodi
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj