Chociaż pod koniec maja ostatni dzwonek obwieścił koniec zajęć lekcyjnych w większości polonijnych szkół, nauczyciele z Polskiej Szkoły im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood NJ spotkali się jeszcze, by podsumować pracę dydaktyczno-wychowawczą w minionym roku szkolnym. I nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że realizując swoje zamierzenia, postanowili zrobić to na łonie natury, na terenie malowniczego parku Bushkill Falls-Pensylwania.

Trzygodzinna jazda 15 osobowym busem minęła szybko dzięki piosenkom i dobrym humorom pasażerów. Po przyjeździe, uczestnicy wyprawy, zaopatrzeni w wodę i spryskani środkiem przeciw komarom, wyruszyli w drogę czerwonym szlakiem  (wspinanie się po schodach w górę lub schodzenie w dół). Choć trasa nie należała do najłatwiejszych można było podziwiać wspaniałe górskie widoki, okazałe wodospady, porośnięte mchami skalne ściany, leśne wąwozy i niezwykłą roślinność parku.

 

 

Natomiast podczas przerw w wędrówce, w trakcie odpoczynku na górkich ławkach, dyskutowano nad osiągnięciami i niedociągnięciami w pracy szkolnej. Przeanalizowano skalę i kryteria ocen, zastanawiano się nad ułomnościami systemu ocen z zachowania oraz relacjami nauczyciele – uczeń i nauczyciel – rodzic. Skupiono również uwagę na problemie urozmaicania zajęć, na metodach i pomocach naukowych zachęcających ucznia do większego zainteresowania się przekazywanymi treściami i większej aktywności podczas lekcji. Dyrektor szkoły udzielała nauczycielom wielu praktycznych rad, a wymieniane między nauczycielami ciekawe spostrzeżenia i nowe pomysły zapisywano jako wnioski do pracy w nowym roku szkolnym.

 

 

 

Całodniowy pobyt na górskich ścieżkach zakończył się wspólną biesiadą pod rozłożystymi drzewami. Była kiełbasa z grilla, sałatki, swojski chleb, domowe ciasta i napoje.Uczestnicy wyjątkowego spotkania pedagogicznego stwierdzili jednogłośnie, że pomysł tego typu forma wspólnych spotkań jest zdecydowanie najbardziej efektywna i należałoby je powtarzać w przyszłości!

 

Danuta Rasztubowicz

Poprzedni artykułFilm „Obłoki śmierci” – wesprzyj projekt!
Następny artykułNowy Jork od kuchni: polecane restauracje i bary na dachu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj