Wielu z pewnością zna historię Wojtka, niedźwiedzia adoptowanego przez żołnierzy Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Andersa. Wojtek brał udział w bitwie pod Monte Cassino, gdzie nosił skrzynie z amunicją. Historię niedźwiadka mogliśmy ostatnio poznać
w filmie „Piwko dla niedźwiedzia” wyświetlanym w Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ.
Wojtek jest również bohaterem audiobooka, który właśnie wszedł na polski rynek pt. „Dziadek i niedźwiadek”. Autorem książki jest pisarz i podróżnik, Łukasz Wierzbicki. Lektorem audiobooka jest Adam Hutyra – aktor teatru Piotra Machalicy.

Autor w przystępny dla dzieci sposób opisuje historię małego osieroconego niedźwiadka, który został odkupiony od właściciela przez żołnierzy, m.in. za konserwy. Niedźwiedź został wciągnięty do stanu ewidencyjnego 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Żołnierze opiekowali się nim, bawili, Wojtek wprowadzał do kompanii wiele radości. Miś powodował również u nich powrót uczuć, o których zdawało się już zapomnieli: czułości, przywiązania, posiadania na własność istoty absolutnie ufnej i oddanej, radości w śmiesznych grach i zabawach, które prowokował niedźwiedź, no i dumy, że Polacy mają Wojtka, którego wszyscy wokół podziwiają.

Wojtek przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Po wojnie, miś trafił do zoo w Edynburgu, gdzie zmarł w 1963 r., w wieku 21 lat.
Żołnierze uhonorowali zwierzę – w logotypie kompanii znalazła się sylwetka niedźwiedzia, dźwigającego pocisk artyleryjski.

Organizatorem projektu jest Fundacja Kresy-Syberia przy współpracy z wydawnictwem Sztuka Audiobooka. „Chcemy dotrzeć za pomocą tego audiobooka do szkół polonijnych, będziemy wysyłać
go do szkół na całym świecie”
– powiedziała Aneta Hoffman z Fundacji Kresy-Syberia.

Projekt wydania audiobooka “Dziadek i Niedźwiadek” z planem upowszechniania elementów ważnych dziejowo dla Polski wśród najmłodszych, został wyróżniony w konkursie „Patriotyzm Jutra” organizowanym przez Muzeum Historii Polski.

DPS

Poprzedni artykułTomek Bogacki – ilustrator i autor książek dla dzieci.
Następny artykuł” W zgodzie z chińską tradycją”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj