Kolejna wyjątkowa akcja zainicjowana przez ks. Pawła Dziatkiewicza – salezjanina miała swój początek w parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy NJ we wrześniu 2017 roku. Podczas katechezy w ojczystym języku, ks. Paweł ogłosił konkurs pod hasłem: „10 minut z Pismem Świętym”. W październiku wszystkie dzieci które zgłosiły się do konkursu, otrzymały w prezencie Pismo Święte Nowego Testamentu.

 

 

Głównym celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie dzieciom i młodzieży życia i działalności Chrystusa, poprzez samodzielne czytanie i odkrywanie tajemnic. Oczywiście miała to być kontynuacja „Bibliusia” – misia wędrującego każdego tygodnia z Biblią do młodszych dzieci. Innym celem akcji było mobilizowanie wszystkich do czytania 10 minut na głos rodzicom i rodzinie w ojczystym języku. Motywacją dla wszystkich zarówno rodziców, jak również dzieci, miał być list ks. Pawła skierowany do rodziców z prośbą o wspieranie dzieci. Ksiądz uzasadniał akcję swoim przykładem, że on sam, jako dziecko czytał książki w kuchni przy stole swojej mamie, która w tym czasie przygotowywała obiad. To kolejny znakomity pomysł na oderwanie młodych od elektroniki.

 

 

Zarówno ks. Paweł, jak również proboszcz Waldemar Łątkowski wspierający akcję uważają, że język ojczysty musi być pielęgnowany wśród naszych dzieci, a czytanie na głos rodzicom Biblii jest wspaniałą ku temu okazją. Akcje tego typu są dziś bardzo potrzebne polonijnym dzieciom. Systematycznie czytając poprawiamy wymowę, poznajemy nowe słowa i rozbudowujemy nasze słownictwo i wyobraźnię. Do akcji tej z wielkim entuzjazmem dołączyła się cała polska katecheza w Perth Amboy. Przez cały rok szkolny dzieci były mobilizowane przez katechetów.

 

 

Owocem był konkurs, który odbył się 25 marca w niedzielę palmową, po mszy w parafii św. Jana Pawła II. Tego dnia dzieci mogły wykazać się znajomością przypowieści i przedstawić je zgromadzonym rodzicom i gościom. Przypowieści były przygotowane w formie rysunków a chętne dzieci mogły je opowiedzieć własnymi słowami. Stoliki czterech ewangelistów zapełnione były przypowieściami i chętnymi do ich przekazania innym. Atrakcyjne nagrody motywowały, a idea i cel zostały osiągnięte.

 

 

Zwycięzcy zostali nagrodzeni nie tylko rzeczowymi niespodziankami, ale przede wszystkim dodatkową siłą jaka płynęła z każdego przesłania. Ks. Paweł wraz z  ojcem Waldemarem wręczyli nagrody, zachęcając, by rodzice wraz z dziećmi nadal kontynuowali czytelniczą akcję. Proboszcz ogłosił, że Pismo święte będzie również tegorocznym tematem „Wakacji z Panem Bogiem”.

Szalona akcja przerodziła się w doskonałą zabawę, ale pokazała również, że potrzebujemy więcej otuchy i nadziei w naszym życiu, a takowa płynie z tej ważnej lektury życia.

 

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Pawka

 

Poprzedni artykułŚwiąteczna parada kapeluszy w Nowym Jorku
Następny artykułPolska szkoła sobotnia – dlaczego warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj