jogurt zamiast prozaku

Amerykanie żyją na Prozacu z nadzieją, że pokonają depresję. Około 1 miliona dzieci jest na tym środku antydepresyjnym. Co dziesiąta dorosła osoba, połyka tabletkę Prozacu albo innego antydepresanta.

A może jest jakiś naturalny środek zastępczy?

Jogurt! Naukowcy z University of California w Los Angeles (UCLA) przeprowadzili badania na 36 kobietach
w wieku od 18 do 55 lat. Kobiety podzielili na trzy grupy. Jedna z nich jadła jogurt z probiotykami dwa razy dziennie przez 4 tygodnie. Druga grupa spożywała produkt mleczny, który smakował jak jogurt. A trzecia grupa w ogóle nie jadła ani jogurtu, ani produktu mlecznego. Przed rozpoczęciem eksperymentu i po jego zakończeniu, każda kobieta została poddana badaniu metodą rezonansu magnetycznego. Podczas badania pokazywano kobietom zdjęcia, na których były twarze ludzi, wyrażające złość lub strach. A także badano pracę mózgu podczas stanu relaksującego się.

Wyniki? W mózgach kobiet, które jadły jogurt była mniejsza aktywność regionu odpowiedzialnego za emocje i niepokój.

Wyniki badań naukowców z UCLA zachęciły naukowców z University of Canterbury w Nowej Zelandii, by przeprowadzić badanie na 80 osobach, które cierpią na depresję.

Może rzeczywiście warto sięgnąć po jogurt, kefir albo maślankę z probiotykami zamiast po Prozac?

Danuta Świątek

Poprzedni artykuł„Kolor skóry nie ma wpływu na to, czy człowiek jest dobry czy zły” – dzieci komentują kontrowersyjną reklamę
Następny artykuł„Humans of New York” – fotografia Brandona Stantona