Wielokrotne powtarzanie tych samych słów kilkumiesięcznym dzieciom zaprocentuje w przyszłości – wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców.
Wiadomo już, że liczba słów, jakie kieruje się do bardzo małych dzieci ma wielki wpływ nie tylko na ich rozwój językowy, ale także na ich całe późniejsze życie (por. Inicjatywa 30 milionów słów, czyli dlaczego warto rozmawiać z dzieckiem (w każdym języku) ). Jeśli jednak rodzice sprawią, że dzieci usłyszą poszczególne słowa wielokrotnie, skutek będzie jeszcze lepszy. Wskazują na to najnowsze doniesienia z badań z Uniwersytetu w Maryland i Uniwersytetu Harvarda.
Rodzice, którzy często w trakcie komunikacji ze swoim kilkumiesięcznym dzieckiem powtarzają kierowane do niego słowa, sprawiają, że w półtora roku później jego umiejętności językowe rozwiną się jeszcze bardziej – mówi Rochelle Newman z Uniwersytetu w Maryland, jedna z autorek badania.
Autorzy badania monitorowali, jak wygląda mowa matek skierowana do ich siedmiomiesięcznych dzieci. Sprawdzali rozumienie języka przez dzieci w wieku 7 miesięcy, a następnie ich słownictwo w wieku dwóch lat. Zaobserwowali, że dwulatki, które miały wyższe umiejętności językowe, różniły się dwojako od swoich rówieśników. Po pierwsze ich rodzice powtarzali słowa znacznie częściej niż rodzice dzieci z drugiej grupy, a po drugie – dzieci te w wieku 7 miesięcy zdawały się lepiej rozumieć to, co mówią do nich rodzice.
Do tanga trzeba dwojga – komentuje wyniki badań Dr Ratner, współautorka badania z Uniwersytetu w Maryland. Zarówno rodzice jak i kilkumiesięczne dzieci odgrywają ważną rolę w kształtowaniu się umiejętności językowych w późniejszym wieku dziecka – dodaje.
Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań mają proste przełożenie na praktykę i mogą służyć jako podstawa do opracowania zaleceń dla rodziców. Wiadomo, że rodzice w sposób naturalny mówią do swoich dzieci wolniej i w charakterystyczny „melodyjny” sposób, aby odpowiednio „nastroić je” do zrozumienia przekazu. Wyniki opisywanego badania mogą dodatkowo zachęcić rodziców, aby powtarzali słowa w obecności dzieci, ponieważ praktyka ta powinna pozytywnie wpłynąć na rozwój językowy dziecka. W relacji rodzic-dziecko liczy się bowiem też jakość, nie tylko ilość przekazu językowego.
Joanna Kołak
Źródło: Torrington Eaton, C., Newman, R. S., Bernstein Ratner, N., & Rowe, M. (2015). Non-word repetition in two-year-olds: replication of an adapted paradigm and a useful methodological extension. Clinical Linguistics & Phonetics, 29(7), 523-535.
Serwis „Wszystko o dwujęzyczności” jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Uniwersytetu Warszawskiego. Utwór powstał w ramach projektu finansowanego w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.“ realizowanego za pośrednictwem MSZ w roku 2015. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o konkursie „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.