Według ostatnich badań przeprowadzonych przez naukowców z Universytetu Indiana, drastycznie spadł poziom kreatywności u dzieci w amerykańskich szkołach. Starano się dociec, jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji. Jako jedną z nich, podano dużą liczbę godzin spędzanych przez dzieci przed telewizorem oraz grami komputerowymi i małe zaangażowanie w rozwojowe działania. Innym powodem może być brak kultywowania kreatywności w samych szkołach, nie przykładanie większych wysiłków do rozwijania jej w dzieciach. Program szkolny jest tak przepełniony, że nie ma w nim zbytnio miejsca na twórcze zajęcia. Często wręcz tłumi się naturalną pomysłowość, która jest wrodzoną zdolnością każdego małego dziecka.

Nie mamy większego wpływu na system edukacyjny, informacje w mediach czy oddziaływanie marketingu na nasze dzieci. Dlatego ważne jest w tej sytuacji zwiększenie naszej roli w pielęgnowaniu i rozwijaniu ich twórczego myślenia. Możemy wzbogacić wychowanie dzieci o dodatkowe zajęcia i warsztaty, aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu, podkreślanie roli wyobraźni we wszystkim co robimy.

Jakie są korzyści z uczęszczania dzieci i młodzieży na pozalekcyjne zajecia? Jest ich mnóstwo.
Rozwijają one przede wszystkim wiele umiejętności, które mogą przydać się w szkole (wzmacniają pamięć, wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię i kreatywność, uczą negocjacji, pracy w zespole, odpowiedzialności); pozwalają aktywnie i przyjemnie spędzić czas pod okiem wykwalifikowanego instruktora; dają możliwość nawiązania nowych przyjaźni; pozwalają się uczyć poprzez zabawę i wspólne tworzenie; rozbudzają w dzieciach i młodzieży zainteresowanie sztuką.

Dlatego w tym roku na naszym portalu stworzyliśmy bazę zajęć pozalekcyjnych, warsztatów, prezentacji, wystaw czy spotkań z ciekawymi ludźmi – do korzystania z której zapraszamy wszystkie polskie szkoły w metropolii nowojorskiej (narazie tylko tu, w przyszłosci jednak chcemy rozszerzyć ofertę na więcej stanów).
Prowadzą je doświadczeni pedagodzy, osoby pełne pasji, twórczej energii, pomysłów i co najważniejsze, lubiące pracę z dziećmi i młodzieżą.

Już od dziś w szkołach mogą być poprowadzone warsztaty artystyczne arts & crafts, zajęcia z tańca nowoczesnego, zajęcia plastyczne połączone z elementami historii sztuki, zajęcia sportowe, warsztaty szydełkowania i robienia na drutach, dla najmłodszych gry i zabawy ruchowe połączone ze śpiewem lub zajęcia gimnastyczne z elementami akrobatyki i tańca.

Szkoły mogą również zaprosić do siebie profesora Piotra Nawrota, który przygotował specjalnie dla polskich uczniów niezwykle ciekawą prezentację o piratach, będącą jednocześnie nauką o ważnych historycznych wydarzeniach. Polecamy również wesołą wystawę Szczepana Sadurskiego “Sadurski polskim dzieciom
w Ameryce”, szczególnie tym szkołom, które jeszcze nie miały okazji gościć jej u siebie.

Jesteśmy przekonani, że z tego szerokiego wachlarza propozycji nauczyciele i dyrektorzy polskich placówek znajdą ciekawe zajęcia, które będą mogły służyć dzieciom w ich szkole!

Marta Kustek

Szczegółowe informacje na temat zajęć i warsztatów
Zainteresowane szkoły prosimy o kontakt z redakcją portalu: tel. 347-475-8966 lub e-mail: redakcja@dobrapolskaszkola.com

Poprzedni artykuł„Podróże kształcą”
Następny artykuł“Wszystkie polskie dzieci są równe”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj