Agata Majda i Justyna Korolewicz, prowadzące projekt The Future of Education
Agata Majda i Justyna Korolewicz, prowadzące projekt The Future of Education

 

Rok temu w kwietniu powstał pomysł projektu The Future of Education, którego głównym celem jest szkolenie polonijnych rodziców i nauczycieli.  Obchodzimy dziś więc małą rocznicę, a okres od rozpoczęcia tego projektu możemy uznać za bardzo pracowity i owocny. Początki były trudne, ale dziś wiemy, że było warto.

Jak zrodził się pomysł na tego typu działania? Obie pracowałyśmy wówczas w jednej z Sobotnich Szkół Sobotnich w Anglii. Miałyśmy bezpośrednią styczność z problemami, jakie w takich placówkach mają miejsce. Problemów tych było mnóstwo, a z czasem się okazało, że prawie każda taka placówka boryka się z szeregiem podobnych trudności.

Sytuacja ta wymusiła niejako na nas konieczność działania. Hektolitry kawy, wiele godzin poświęconych na burze mózgów. Sprawdziłyśmy ofertę szkoleń i warsztatów oferowanych dla nauczycieli polonijnych i rodziców, i uznałyśmy, że kolokwialnie mówiąc, szału nie ma. Oszacowałyśmy też swoje możliwości, przecież też mamy rodziny, dzieci, pracę itd. Postanowiłyśmy jednak, że warto spróbować, a co z tego wyjdzie to czas pokaże.

Tak narodził się projekt The Future of Education, który działa w ramach pracy Pracowni Terapeutycznej Alfa.

Na początku założyłyśmy, że szkolenia, warsztaty, prelekcje będziemy organizować w miejscowości, gdzie mieszkamy i pierwsze nasze szkolenie odbyło się na miejscu. Z czasem jednak wyszłyśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i wyruszyłyśmy do placówek, które chciały skorzystać z naszej oferty. Obecnie jesteśmy w rozjazdach, odwiedzamy polskie szkoły w różnych miejscowościach na terenie Wielkiej Brytanii, co daje nam możliwość poznania od kuchni, jak te placówki działają. Wizyty te dają nam obopólną korzyść, ponieważ my również bardzo dużo z nich wynosimy, wciąż uczymy się czegoś nowego od naszych klientów. Po wielu takich spotkaniach pojawiła się refleksja, że polonijne placówki edukacyjne potrzebują, nie zawaham się tego słowa użyć, REANIMACJI. Do tego potrzebna jest jednak dobra diagnoza, a w tym pomaga nam świetny kontakt z naszymi klientami.

Większość szkoleń i warsztatów w projekcie The Future of Education, to szkolenia dla nauczycieli szkół polonijnych. Największym powodzeniem cieszą się zagadnienia dotyczące ciekawego prowadzenia lekcji, sposobów na motywowanie uczniów do nauki w szkole sobotniej, radzenia sobie z dyscyplinowaniem uczniów, ale również dotyczące spraw związanych z dobrym funkcjonowaniem zespołu nauczycielskiego, ich motywacji, kompetencji itp.

Musimy przyznać, że zaangażowanie w dokształcanie się  nauczycieli, asystentów szkół polonijnych stale nas bardzo pozytywnie zaskakuje. Weźmy już sam fakt, że po całym dniu pracy w sobotę, od godziny 8 rano, wcześniejszym przygotowywaniu lekcji z polonijnymi uczniami, przygotowywaniu narzędzi i pomocy lekcyjnych, nauczyciele decydują się jeszcze pozostać na dodatkowych kilka godzin warsztatów. Obserwując ich, dochodzimy wspólnie z nimi do jednego wniosku. Że większość z osób zaangażowanych w nauczanie polonijnych dzieci to ludzie z pasją, z marzeniami,  które chcą spełniać, a nie tylko o nich mówić. Niejednokrotnie ich realizacja wiąże się z ciężką pracą, ale daje ona tak wiele satysfakcji, że ciężar ten jest praktycznie niezauważalny. Nasze szkolenia nigdy nie kończą się o czasie, bo dyskusje są tak gorące, że aż kipi od pomysłów i ciekawych obserwacji.

Coraz częściej również szkoły inwestują w rodziców, tzn zamawiają warsztaty dla rodziców. Cieszy to nas bardzo, bo to właśnie rodzice są pierwszymi nauczycielami swoich dzieci. Dotychczasowe nasze doświadczenia w pracy z rodzicami potwierdza fakt, że sytuacja rodzin polonijnych jest bardzo często trudna. Spektrum problemów jest bardzo szerokie, dlatego też i nasza oferta dla rodziców i opiekunów jest szeroka. Dobrze się sprawdzają szkolenia kameralne, które organizujemy dla małych grup rodziców. Wówczas wytwarza się pewnego rodzaju grupa wsparcia i kontakty nie kończą się wraz z zakończeniem warsztatu.

 

Polonijny Dzień Dwujęzyczności 2016 w Swindon
Polonijny Dzień Dwujęzyczności 2016 w Swindon

Na koniec musimy się też pochwalić naszą perełką na torcie, czyli Polonijnym Dniem Dwujęzyczności, obchodzonym w każdy trzeci weekend października. W zeszłym roku zostałyśmy koordynatorkami tego projektu na Wielką Brytanię. W akcję tę włączyło się wiele szkół i organizacji. Pod parasolem The Future of Education zorganizowałyśmy seminarium, które odbyło się w Swindon. Nie mając na to żadnych funduszy (dziękujemy darczyńcom!) udało nam się zebrać w jednym miejscu osoby zainteresowane tematyką dwujęzyczności, dwukulturowości i rozpocząć panel dyskusyjny, który mamy nadzieję kontynuować w tym roku (http://www.pracowniaterapeutyczna.eu/polonijny-dzien-dwujezycznosci-wielka-brytania-2017/).

Tak w skrócie możemy podsumować naszą roczną działalność. Dla nas to sukces z kilku powodów, ale przede wszystkim z racji tego, że nawiązałyśmy przyjaźnie z ludźmi pełnymi pasji.

Dziękujemy Wam bardzo!

Justyna Korolewicz i Agata Majda

The Future of Education

Zdjęcia: Archiwum Pracowni Terapeutycznej Alfa

 

Poprzedni artykułTVP Polonia nagrodziła za zasługi dla Polski i Polaków
Następny artykułKiermasz polskich książek w Clark, NJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj