Do 31 lipca 2014 Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku przyjmuje podania na stypendia dla studentów polskiego pochodzenia, odbywających studia na poziomie licencjackim (undergraduate program). 2,000 dolarów zostanie przyznane 30 studentom, którzy studiują kierunki związane m.in. z mediami, naukami społeczno – politycznymi, komunikacją, prawem i administracją, ale nie są w programie studiów magisterskich.

Głównym celem tegorocznego programu stypendialnego jest motywowanie i wspieranie studentów polskiego pochodzenia do wszelkich prac społecznych oraz inicjatyw, promujących pozytywny wizerunek polskich Amerykanów. Ponad 75,000 dolarów na stypendia dla studentów polskiego pochodzenia otrzymała Fundacja Kościuszkowska od rządu polskiego w 2014 r. O pomoc mogą ubiegać się studenci studiów licencjackich, którzy są obywatelami lub rezydentami USA, o minimalnej średniej ocen 3.0. Podczas rozpatrywania wniosków brane są pod uwagę osiągnięcia w nauce, cechy przywódcze, motywacja, zainteresowanie polskimi podmiotami i zaangażowanie w społeczności polsko – amerykańskiej. Stypendia zostaną przekazane w czasie zimowego semestru w roku akademickim 2014-2015.

Szczegółowe informacje oraz formularze podaniowe można znaleźć na stronie Fundacji: www.thekf.org/scholarships/Scholarships_for_Undergrads/

O stypendia oraz najnowsze plany Fundacji Kościuszkowskiej zapytaliśmy prof. Johna Micgiela – nowego dyrektora wykonawczego organizacji, którego nominacja została ogłoszona w trakcie 79. balu Fundacji Kościuszkowskiej w Waldorf Astoria na Manhattanie i który za jeden z największych celów stawia sobie zwiększenie puli stypendialnej, która w tym roku wyniosła milion dolarów.

Fundacja Kościuszkowska – amerykańskie centrum kultury polskiej – została założona w 1925 r.
w Nowym Jorku i ma na celu pogłębianie więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalno-naukową. Instytucja promuje polską kulturę w USA poprzez bogaty i zróżnicowany program stypendialno-grantowy, sponsoruje polskie festiwale filmowe, sztuki teatralne, koncerty i recitale, wspiera także inne instytucje o podobnych celach. Na stypendia i granty dla polskich i amerykańskich studentów, naukowców, profesjonalistów i artystów oraz promocję kultury polskiej w Ameryce, Fundacja przeznacza około 1 miliona dolarów rocznie.

Prof. John Micgiel jest politologiem i ekspertem ds. historii dziejów najnowszych. Przez osiem lat wykładał na nowojorskim uniwersytecie Columbia, a od ośmiu lat jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Do jego dokonań można doliczyć też to, że jest współzałożycielem American Polish Advisory Council (APAC) – organizacji lobbingowej na rzecz polskich spraw.

Realizacja: Marta Kustek

Poprzedni artykułDwujęzyczność dziecka starszego pomysły i podpowiedzi. Cz. 3
Następny artykuł„Gdy zmysły są pomieszane”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj