Obecnie w USA trwa tydzień pod hasłem „National Eating Disorders Awareness Week” czyli już po raz 27 coroczna akcja na rzecz zwiększonej świadomości społeczeństwa na temat chorób zaburzenia w odżywianiu.
Anoreksja czy bulimia nadal są chorobami niezrozumiałymi przez wielu ludzi, chociaż rośnie liczba chorych.
Cztery osoby na 10 cierpi na zaburzenia w odżywianiu lub zna kogoś, kto walczy z tą chorobą. W USA anoreksja jest na trzecim miejscu wśród chronicznych chorób u młodocianych dziewcząt.
Krajowa organizacja National Eating Disorders Association (NEDA) opracowała szczegółowy przewodnik dla rodziców, by potrafili rozpoznać symptomy choroby i pomóc chorej córce czy synowi. Bezpłatna, 96-stronicowa publikacja jest dostępna na portalu organizacji www.NEDAwareness.org
Przewodnik omawia podstawowe mity związane z chorobami zaburzeń w odżywianiu, jak rozmawiać z chorym, gdzie szukać pomocy. Szczególnie rozbudowana jest sekcja dotycząca opcji leczenia. Bezcenna jest sekcja jak radzić sobie z firmami ubezpieczeniowymi. W przewodniku podano przykłady listów, jakie należy pisać, by wywalczyć obniżenie kosztów leczenia lub przyznanie dłuższego pobytu w szpitalu czy w programie terapeutycznym pozaszpitalnym. Publikacja uświadamia rodzica jak należy negocjować z wyspecjalizowanymi centrami leczenia chorych o plan płatności, który wcale nie musi być wygórowany. Bogaty słownik pojęć, związanych z chorobami zaburzeń w odżywianiu i terminów, dotyczących terapii dostarcza rodzicowi narzędzi do zrozumienia co dzieje się z jego dzieckiem. W przewodniku znalazło się również miejsce na cenne porady dla rodzica, który powinien także zadbać o swoje zdrowie, gdy walczy o uzdrowienie własnej pociechy. Ta walka jest długa i trudna emocjonalnie dla całej rodziny.
Przewodnik NEDA jest podstawowym, dobrze zorganizowany i klarownym źródłem informacji dzięki, któremu rodzic nie musi błądzić i tracić czasu w Internecie.
Młody człowiek, który walczy z anoreksją czy bulimią potrzebuje uświadomionego i empatycznego rodzica.
Danuta Świątek
Przydatne portale:
www.nedawareness.org
www.bulimiaguide.org
www.psych.org
NEDA hotline: 800-931-2237