19 marca 2022 r. w Akademii Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bartlett odbyła się VII edycja konkursu językowego Stawiam na polski. Po rocznej przerwie w konkursowe szranki stanęło 56 uczniów z 21 polonijnych szkół. 

Walka była bardzo wyrównana, wszyscy uczestnicy otrzymali powyżej 50 punktów ze 100 możliwych. Zwycięzcom brakowało tylko kilka punktów do stuprocentowej oceny. Jak widać, nasza polonijna młodzież radzi sobie świetnie z zawiłościami języka polskiego.

.

.

.

.

Pierwsze dwa miejsca zajęli uczniowie z Polskiej Szkoły im. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP – Wiktoria Wróbel (miejsce I) i Nicholas Pietranik (miejsce II), a miejsce III – Aleksandra Woźniak z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej. Komisja postanowiła również przyznać wyróżnienie uczennicy Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina – Uli Lewinskiej, która zajęła 4 miejsce w punktacji. 

.

.

.

W tym roku największy problem stanowiły pytania natury kulturowej i pytanie dotyczące fleksji rzeczownika imię. Licealiści jednak, bo to do nich kierowany jest konkurs, mogą być dumni ze swojej znajomości polskiego i zachęcać młodszych kolegów i młodsze koleżanki do nauki języka ich rodziców i dziadków.

.

.

Konkurs nie odbyłby się, gdyby nie szczodrość naszych sponsorów, wśród których pragniemy wyróżnić – Polsko-Słowiańską Unię Kredytową, która ufundowała nagrody pieniężne dla laureatów, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce – nagrody książkowe, firmę Lowell International Foods – słodycze. nasza Akademia ufundowała wyróżnienie i koszulki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina, który był autorem pytań konkursowych i objął patronat nad tym przedsięwzięciem. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za ich współpracę i wspieranie polskiej młodzieży!

.

.

Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję na obecność jeszcze większej liczby licealistów w następnych edycjach konkursu.

.

Małgorzata K. Belcik

Poprzedni artykułPasowanie na ucznia w Akademii Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bartlett
Następny artykułPoetry in The Time of War

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj