XV Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich odbędzie się od 25 do 28 maja w Portland, w stanie Oregon. Zarejestrowanych jest 250 osób. Rejestracja otwarta do 5 maja.

Informacje:

zjazdportland2018@gmail.com
http://www.zjazdportland2018.com/
https://www.facebook.com/XV-Zjazd-Nauczycieli-Polonijnych-i-Komitetow-Rodzicelskich-1593340364065976/

xxx

Renata Dajnowska

Pracami organizacyjnymi kieruje Renata Dajnowska, dyrektor szkoły Komisja Kulturalno- Oświatowa Szkoła Polska przy Towarzystwie Biblioteki Polskiej w Portland, gdzie w tym roku szkolnym uczęszcza 57 uczniów. W komitecie organizacyjnym zjazdu są również Jadwiga Witkowska, Anna Gindlesperger i Gabriela Strączek, które mają  wsparcie organizacji polonijnych w Portland: Polish Festival i Towarzystwa Biblioteki Polskiej. W Portland mieszka około 1000 osób polskiego pochodzenia, ale jak informuje Dajnowska, aktywnych Polaków jest około 150.  Im bliżej zjazdu, tym więcej osób do pomocy w Portland. Zorganizowano dwa koncerty z serii  “Młodzi Artyści Polskiego Pochodzenia”, z których dochody wzbogaciły budżet zjazdu. W przygotowaniach i występach brali udział uczniowie, nauczyciele, rodzice szkoły oraz lokalna Polonia. W superlatywach o nich mówi Dajnowska: Polonia w Portland nie jest zbyt duża, ale zawsze możemy na nią liczyć, za co jestem im bardzo wdzięczna. Zjazd został objęty honorowy patronatem Małżonki Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Agaty Kornhauser-Dudy.

Danuta Świątek rozmawia z Renatą Dajnowską na temat przygotowań i planów na XV zjazd.

XV zjazd to znaczący jubileusz. Jak on mobilizuje do działania organizatorów tego ważnego wydarzenia?

Zorganizowanie XV zjazdu jest ogromnym wyróżnieniem, zarówno dla naszej szkoły, jak i dla całego środowiska polonijnego w Portland. Jesteśmy dumni z tego, że możemy kontynuować piękną i ważną  tradycję dzielenia się najważniejszymi osiągnięciami oraz nowościami środowisk szkolnych z Polski, Ameryki oraz innych zakątków świata. Prośba do Polonii – reklamujcie zjazd razem z nami i  napiszcie o nim do gazet, stacji radiowych, TV. Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich to święto polskiej i polonijnej edukacji, które zdarza się raz na dwa lata. Zapraszamy do Portland, który przez cztery dni będzie stolicą polonijnej oświaty w USA.

Czym nadchodzący zjazd będzie różnił się od poprzednich?

Na tegoroczny zjazd zaplanowaliśmy dla uczestników kilka nowości. Tematami przewodnimi  będą  “100 lat Niepodległości Polski” iSzkoła Polska twórcza i z inicjatywą” , przyniosą one zagadnienia, związane z nauczaniem historii Polski i języka polskiego poza granicami kraju.

Z okazji 100-lecia niepodległości Polski, w ramach zjazdu, przeprowadziliśmy konkurs na najciekawszy konspekt lekcji historii. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas zjazdu. Nowością, oprócz warsztatów z języka polskiego i historii,  są warsztaty artystyczne: taneczne, plastyczne i muzyczne (Muzylek Moni). Będą też warsztaty dla instruktorów harcerstwa, warsztaty o nowopowstałym egzaminie z języka polskiego, Seal of Biliteracy oraz spotkanie z przedstawicielem firmy AVANT (twórcy egzaminu). Będą też warsztaty w ramach Lokalnych Ośrodków Metodycznych (LOM) i Przystanku Historii. Pojawią się nowe oferty wydawnicze np. Uniwersytetu Śląskiego i portalu “DUCH”. Inicjujemy wyróżnienie dla wybitnych rodziców szkół polonijnych “Rodzic na 6” (nazwiska znajdą się na portalu zjazdu pod zakładką “Rodzic na 6”). Opracowaliśmy teczkę sponsora dla osób i organizacji chcących wesprzeć nasz zjazd. Więcej informacji znajdą zainteresowane osoby na portalu  http://www.zjazdportland2018.com/

W jaki sposób odbywał się wybór wykładowców i gości?

Kolejną nowością tego zjazdu było włączenie wszystkich polonijnych ośrodków edukacyjnych w USA do procesu wyboru tematu warsztatów. Prosiliśmy o przesłanie tematów, jakimi nauczyciele, dyrektorzy i rodzice byliby zainteresowani. Część wykładowców kontaktowała się bezpośrednio z nami. Niektórzy zostali zaproponowani przez prezesów: Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku i Forum Nauczycieli Zachodniego Wybrzeża  w Los Angeles. Niektórych wykładowców wybraliśmy sami, o niektórych dowiedzieliśmy się jeszcze z innych źródeł.

Jakie bloki zajęć przygotowaliście dla nauczycieli?

Podczas warsztatów z języka polskiego będą poruszane tematy nauczania języka polskiego jako drugiego, jak uczyć dzieci w ciekawy i aktywny sposób, ocena uczniów, egzaminy znajomości języka polskiego i dwujęzyczność. W ramach warsztatów z  historii, będzie mowa o ciekawych metodach nauczania historii Polski. Uczestnicy zjazdu dowiedzą się też formach artystycznych przekazów wiedzy o języku polskim i historii.

Zaplanowaliśmy spotkania m. in. z minister Edukacji Narodowej, Anną Zalewską, przedstawicielem firmy AVANT czy też prezesem “Stowarzyszenia Wspólnota Polska” Dariuszem Bonisławskim.

Zjazd jest spotkaniem nie tylko nauczycieli, ale również członków komitetów rodzicielskich. Czego oni będą mogli dowiedzieć się i nauczyć?

Oferujemy spotkania dla członków komitetów rodzicielskich podczas, których będą mogli dowiedzieć się o tym, jak zarządzać efektywniej szkołami, jak ważne są egzaminy z języka polskiego, wychowanie dwujęzyczne i korzyści wynikające z tego (m. in. Seal of Biliteracy), o motywacji dzieci do uczęszczania do szkoły polskiej, bezpieczeństwie w szkołach,  o najnowszych ofertach wydawniczych, formach dofinansowania. Będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami, wymienić poglądy, próbować rozwiązać nurtujące niektóre środowiska problemy.

Co przygotowaliście dla instruktorów harcerstwa i katechetów?

Dla katechetów odbędą się trzy wykłady. Przedstawiona zostanie oferta wydawnicza podręczników do nauki religii. Z harcerstwa odbędzie się jeden warsztat. Liczyliśmy na większy odzew środowisk polonijnych w tej kwestii.

Jakie imprezy będą towarzyszyć zjazdowi?

Nie chcielibyśmy ujawniać wszystkich niespodzianek. Wystąpią dla gości uczniowie Szkoły Polskiej w Portland, chór z Portland, harcerze ze Seattle, zespół Yazda, Agnieszka Laska Dancers. Będą wystawy, wycieczka “Uroki Oregonu”, “Polski Maraton Artystyczny”. Będzie promocja dwujęzycznej wersji albumu napisanego przez profesora Jana Wiktora Sienkiewicza  pt. ”Artyści Andersa. Uratowani z nieludzkiej ziemi”.

Jakie jest największe wyzwanie dla organizatorów?

Brak dobrego systemu komunikacji ze szkołami polonijnymi i utrudniony kontakt z konkretną placówką, zgłoszenia na ostatnią chwilę, ciągłe zmiany siatki zajęć, wizy dla gości zjazdu, czekanie na odpowiedzi i decyzje.

A finansowe wyzwanie?

Cieszymy się z każdej donacji i chcemy podziękować wszystkim, którzy pieniężnie wspierają nasz zjazd. Złoty i srebrny status sponsora uzyskały następujące organizacje i osoby prywatne: “Stowarzyszenie Wspólnota Polska”, Senat, konsulat RP, Zrzeszenie, Centrala, AVANT, Matt Czyżewski, Polish Festival w Portland, Towarzystwo Biblioteki Polskiej w Portland, The Polish Mission.

Konkurs historyczny sponsorowali: IPN, Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku, Wspólnota Polska, Duch, Kongres Oświaty Polonijnej, Konsulat RP w Los Angeles,  Polish Festival, Towarzystwo Biblioteki Polskiej w Portland.

Jak będą mogli skorzystać z waszych przydatnych informacji nauczyciele i rodzice, którzy nie mogą przyjechać na zjazd?

Zapraszam na nasze strony medialne zjazdu http://www.zjazdportland2018.com/
https://www.facebook.com/XV-Zjazd-Nauczycieli-Polonijnych-i-Komitetow-Rodzicelskich-1593340364065976/ . Proszę też oglądać krótkie filmy Dobrej Polskiej Szkoły na portalu www.DobraPolskaSzkola.com

Dziękuję za rozmowę i życzę udanego zjazdu.

 

Rozmawiała: Danuta Świątek

Zdjęcie: Nancy Eichsteadt

Poprzedni artykułŚwięte miejsca Izraela cz.2
Następny artykuł„Loving Vincent” – ożywione obrazy Van Gogha na ekranie
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

1 KOMENTARZ

 1. Witam !

  Byłem z małżonką i córką w Portland w wrześniu 2018r.
  To były 2 dni naszej krótkiej wyprawy z Santa Clarita, gdzie mieszka córka.
  Podoba się nam Oregon, wspaniałe były sery żółte, nabiał i zielona okolica.
  Mieszkamy na co dzień w Polsce w Rudzie Śląskiej.
  Zastanawiamy się czy Oregon nie byłby miejscem naszej ewentualnej przeprowadzki na jesień naszego życia.
  Chętnie nawiązalibyśmy kontakt z osobami, które mogłyby nam coś więcej opowiedzieć o Oregonie.
  Pozdrawiamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj