Każdego roku, w Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ, przed Wielkanocą mamy spotkanie o tradycjach i zwyczajach związanych z tym świętem.
Tradycja dekorowania jaj, zwanych pisankami zrodziła się już w starożytnym Egipcie. W Polsce ślady pisanek datowane są na X wiek. Wincenty Kadłubek w swej kronice zanotował: “Polacy z dawien dawna byli zawistni i niestali, bawili się panami swymi jak malowanymi jajkami…”
Dziś już tradycja dekorowania jaj zanika, ale nie w naszej szkole.
Tym razem nasze jajka dekorowane były włóczką, sznurkiem lnianym, jutą i sizalem. Udekorowane jajka wkładaliśmy do koszyczków, zrobionych z papieru i ozdobionych kwiatkami. Najmłodsi mieli świetną zabawę wykonując świąteczne baranki z kulek z waty i doklejali papierowe główki i nóżki.
Panie Kinga Dobrzański, Marzena Wac i Marta Kirkicka przygotowały dla nas tyle ciekawych rzeczy, a nazwy używanych materiałów aż trudno było nieraz wymówić. W tym czasie, kiedy dzieci z pomocą rodziców i nauczycieli, wykonywali malutkie dzieła sztuki można było też zakupić kartki i świece świąteczne oraz poczęstować się kawałkiem babki i jajeczkiem czekoladowym.
Był to bardzo pracowicie i radośnie spędzony czas z moimi koleżankami i kolegami. Każdego roku cieszę się na to spotkanie.
Aleksandra Kirkicka, uczennica Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ