Uczniowie kl. III wyklejają pisanki
Uczniowie kl. III wyklejają pisanki

 

Każdego roku, w Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ, przed Wielkanocą mamy spotkanie o tradycjach i zwyczajach związanych z tym świętem.

Tradycja dekorowania jaj, zwanych pisankami zrodziła się już w starożytnym Egipcie.  W Polsce ślady pisanek datowane są na X  wiek. Wincenty Kadłubek w swej kronice zanotował: “Polacy z dawien dawna byli zawistni i niestali, bawili się panami swymi jak malowanymi jajkami…”

Dziś już tradycja dekorowania jaj zanika, ale nie w naszej szkole.

 

Przygotowywanie baranków
Przygotowywanie baranków

 

tf-8?Q?p._Kinga_Dobrza=C5=84ski_i_Wiktoria_M?=azurkiewicz wycinają wielkanocne pisklątko
Kinga Dobrzański i Wiktoria Mazurkiewicz

 

Tym razem nasze jajka dekorowane były włóczką, sznurkiem lnianym, jutą i sizalem. Udekorowane jajka wkładaliśmy do koszyczków, zrobionych z papieru i ozdobionych kwiatkami. Najmłodsi mieli świetną zabawę wykonując świąteczne baranki z kulek z waty i doklejali papierowe główki i nóżki.

Panie Kinga Dobrzański, Marzena Wac i Marta Kirkicka przygotowały dla nas tyle ciekawych rzeczy, a nazwy używanych materiałów aż trudno było nieraz wymówić. W tym czasie, kiedy dzieci z pomocą rodziców i nauczycieli, wykonywali malutkie dzieła sztuki można było też zakupić kartki i świece świąteczne oraz poczęstować się kawałkiem babki i jajeczkiem czekoladowym.

 

Uczniowie AJP i ich prace
Uczniowie AJP i ich prace

 

Był to bardzo pracowicie i radośnie spędzony czas z moimi koleżankami i kolegami. Każdego roku cieszę się na to spotkanie.

 

Aleksandra Kirkicka, uczennica Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ

Poprzedni artykułFilmowa Lekcja czyli filmy wspomagające szkolne lekcje
Następny artykułPiosenki do „Elementarza z klasą”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj