Pracownia Terapeutyczna Alfa w Swindon, w Wielkiej Brytanii, prowadząca projekt The Future of Education jest koordynatorem Polonijnego Dnia Dwujęzyczności na wyspach.  Z założycielką Pracowni Agatą Majdą, pedagogiem, coachem,  założycielką Polskiego Towarzystwa ADHD w Polsce  oraz Justyną Korolewicz, terapeutą, kulturoznawcą i edukatorem, współprowadzącą placówkę, rozmawia Marta Kustek.

 

Agata Majda
Agata Majda

Od kiedy działa Pracownia i czym się zajmuje? 

Agata Majda: Pracownia Terapeutyczna Alfa jest moją prywatną inicjatywą i ma swoją siedzibę w Olkuszu. Założyłam ją w Polsce w 2009 roku i jest gabinetem diagnostyczno terapeutycznym. Z czasem swoją działalność rozszerzyłam na Wielką Brytanię. Kiedy jestem w UK przyjmuję w Highworth. W Pracowni zajmuję się diagnozą, terapią oraz wsparciem dzieci i dorosłych wykorzystując między innymi specjalistyczny sprzęt medyczny, taki jak EEGbiofeedback czy do Metody Warnkego. W gabinecie proponuję: diagnozę funkcjonalną dziecka, pomoc pedagogiczną, psychoedukację, poradnictwo, wsparcie w rozwoju i kryzysie.

Terapia obejmuje m.in dzieci z zaburzeniami mowy, ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera, ADHD, zaburzeniami zachowania,trudnościami w nauce czytania, problemami wychowawczyni, tikami, padaczką, zaburzeniami lękowymi. U dorosłych po udarach, wylewach, w stresie, nerwicach stosuję neuroterapię. Ponadto wykorzystuję w pracy coaching rodzicielski, elementy integracji sensorycznej, kinezjologii edukacyjnej. Współpracuję ze specjalistami zarówno z Polski, jak i Anglii. Dla dzieci i dorosłych np. dietetyk opracowuje indywidualne plany żywieniowe. Oferta jest bardzo szeroka.

Z jakimi problemami w polonijnej rodzinie spotykacie się najczęściej w swojej pracy terapeutycznej ?

Agata Majda: Najczęściej są to zaburzenia mowy oraz ostatnio wysyp dzieci z autyzmem lub cechami autyzmu. Na terapii mam dzieci z zaburzeniami lękowymi czy emocji oraz dość dużą część z zaburzoną koncentracją uwagi. Ponadto rodzice potrzebują wsparcia w sytuacjach wychowawczych. Klientami są też osoby dorosłe, nerwowe, zestresowane. Spora grupa osób to dorośli korzystających z programów dietetycznych.

Rodzice i dzieci przyjeżdżają na terapię nawet z odległego Londynu, zwłaszcza, że cena treningów z wykorzystaniem np EEGbiofeedback w UK jest niebotyczna i dochodzi do 130 funtów za trening. U mnie płacą znacznie mniej. Więcej na temat Pracowni, oferty oraz cennika na naszej stronie internetowej www.pracowniaterapeutyczna.eu

14429585_1589093521396886_946484922_nSkąd wziął się pomysł na projekt The Future of Education? Jakie są jego główne założenia i do kogo jest skierowany?

Agata Majda: Pomysły jak to zwykle rodzą się przypadkowo. Kiedy poznałyśmy się z Justyną, obie zauważyłyśmy braki na rynku angielskim jeśli chodzi o sferę podniesienia jakości nauczania. Ja szkolenia dla nauczycieli i rodziców powadzę od dawna w Polsce, natomiast w Wielkiej Brytanii głównie skupiałam się na pracy gabinetowej.

Postanowiłyśmy współpracować i poszerzyć ofertę o szkolenia i tak stworzyłyśmy nasz projekt The Future of Education. Oferta szkoleniowa skierowana jest do nauczycieli szkół sobotnich, gdzie proponujemy im warsztaty i wykłady dotyczące zapobiegania agresji, utrzymania dyscypliny w klasie, motywacji uczniów czy poprawy jakości prowadzenia szkoły. Jesteśmy otwarte na indywidualne potrzeby szkół. Przygotowujemy też spotkania warsztatowe dla rodziców chcących poprawić relacje rodzic- dziecko, uczymy ich stosowania zasad, konsekwencji, chwalenia czy uporządkowania planu dnia. To początek naszej działalności na tym polu, jednak mamy już za sobą pierwsze spotkania i rozpisany kalendarz szkoleń. Organizujemy je w Swindon, Highworth lub w placówce danej szkoły. Zapraszamy do współpracy!

 

Justyna Korolewicz
Justyna Korolewicz

Czy na obszarze, na którym działacie jest duża Polonia? Czy są polskie organizacje lub szkoły?

Justyna Korolewicz: W Swindon zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej osiadło wiele rodzin polskich żołnierzy, którzy służyli w Polskich Siłach Zbrojnych w Wielkiej Brytanii. Zaraz po wejściu Polski do Unii (2004) miał miejsce kolejny napływ polskiej ludności. W roku 2011 spis powszechny pokazał, że 1,4% z 209156 mieszkańców Swindon, to osoby urodzone w Polsce. Daje to 2914 osób.

W Swindon funkcjonuje Polska Katolicka Szkoła Sobotnia im. Marii Konopnickiej, która ma ponad 60-letnią tradycję. W tej chwili uczy się w niej około 200 dzieci. Najsprawniej i najdłużej działającą polską organizacją w Swindon jest Akcja Katolicka, która od zawsze podejmowała się zadań promujących polską kulturę i język. Sprawnie działa harcerstwo. W mieście swoją siedzibę ma również klub piłkarski Swindon F.C. oraz drużyna hokeja na lodzie Swindon Wildcats, w której od 2014 r. gra reprezentant Polski Tomasz Malasiński.

Jakie według obserwacji Pań są potrzeby Polonii jeżeli chodzi o promowanie polskiego języka i kultury?

Justyna Korolewicz: Mimo wszelkich starań podejmowanych przez wszystkie polskie organizacje w Swindon, nadal jest wiele sfer, które wymagają wsparcia. Wszystko jest związane z kosztami. Poczynając od braku odpowiedniej ilości pomieszczeń, w których mogłyby te organizacje działać, po chociażby wyposażenie ich w odpowiednie zaplecze. Trzeba pamiętać, że wszelkiego rodzaju działalność wspierająca promowanie polskiej kultury i języka, jest praktycznie działalnością charytatywną. Osoby w nie zaangażowane poświęcają swój czas, często również ponoszą koszty finansowe z tym związane.

Gdybym miała tu wymieniać potrzeby, to lista jest długa. Jedno jest pewne, że istotne jest aby zapewnić młodemu pokoleniu miejsce, gdzie będzie miało dostęp do polskiej literatury, filmoteki czy innych źródeł polskości. Musi to być jednak zaplecze bogate, cały czas aktualizowane.

Pomysłów na promowanie polskiej kultury jest dużo, ale koszty przerastają zazwyczaj możliwości osób chętnych do podjęcia się takich zadań. Stąd też nie, ma co ukrywać, w większości potrzeby są czysto materialne. Liczymy również na to, że coraz częściej naszą miejscowość będą odwiedzać osoby ze świata kultury i nauki z Polski. Żywy kontakt z osobami znanymi, autorytetami w świecie kultury i nauki, jest jedną z najbardziej pożądanych form kontaktu naszych rodaków z Polską.

 

14446320_1589804514659120_1586276857_o

 

W tym roku Pracownia Terapeutyczna Alfa zostala koordynatorem Polonijnego Dnia Dwujęzyczności na wyspach. Gdzie będzie się odbywać wydarzenie i jakiego rodzaju atrakcje planujecie Panie tego dnia?

Agata Majda: Już od kilku miesięcy nagłaśniamy tę akcję w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem internetu oraz informacji rozesłanych do szkół, stowarzyszeń, mediów i różnego rodzaju instytucji. Wiemy, że do akcji włączyły się m.in.: Polska Szkoła Sobotnia im. Pana Kleksa w Accrington, portal Polskie Mamy z Manchester, grupa FB Poczytaj mi Mamo Poczytaj mi Tato, Polska Szkoła Społeczna w Carlow, Polska Szkoła IDEA w Athlone, Świadome Rodzicielstwo, Mum from London, Aneta Nott Bower logopeda dwujęzyczny i jej portal Bilingual, ProPolonia – Polska Szkoła w Hounslow.

14455953_1589093304730241_969349041_oKażdy z biorących udział organizuje w dniach 15 i 16 października eventy w ramach swoich możliwości. Otrzymaliśmy patronat medialny nad akcją od Emito i Cooltury oraz list wspierający z Ambasady Polskiej w Londynie. W Swindon w dniu 16 października wraz z Justyną chciałabym zaprosić na Seminarium poświęcone tematyce Dwujęzyczności. Odbędzie się ono w Domu Polskim o godzinie 15.30. Prelegentami będą pedagodzy, specjaliści pracujący z dziećmi dwujęzycznymi oraz Ksiądz Proboszcz tutejszej parafii. Zapraszamy wszyskich chętnych do wysłuchania interesujących wykładów. Wstęp wolny. W tym miejscu chciałybyśmy podziękować za wsparcie ze strony pana Wojciecha Sosińskiego za udostępnienie sali na to wydarzenie raz Firmie Greyspoon, która zapewni w tym dniu catering.

Jak mogą się z Wami skontaktować rodzice szukający pomocy w problemach ze  swoim dzieckiem lub polskie szkoły i organizacje zainteresowane udziałem w Polonijnym Dniu Dwujęzyczności?

Najszybszy kontakt jest mailowy ag.ma@poczta.onet.pl lub priv na Facebooku: Pracownia Terapeutyczna Alfa albo Agata Majda. Konsultacje telefoniczne są jak najbardziej możliwe, jednak też po wcześniejszym umówieniu się drogą mailową na konkretny dzień i godzinę.

Dziękuje za rozmowę i promowanie Dnia Dwujęzyczności na wyspach.

 

Rozmawiała: Marta Kustek 

 

 

Poprzedni artykułTeatr z Toronto w Bostonie – ze sztuką o Fryderyku Chopinie
Następny artykułObchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski oraz w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II w Glen Cove

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj