Znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach to bardzo cenna umiejętność. Nie tylko doskonale sprawdza się jako narzędzie komunikacji, ale ma także duży wpływ na nasze umiejętności poznawcze. Osoby dwu- czy też wielojęzyczne są bardziej elastyczne umysłowo i sprawniej postrzegają otaczający je świat. Wielojęzyczne dziecko to nie lada wyzwanie dla rodziców. To ciężka praca, konsekwencja w działaniu i ogromne poświęcenie. Warto jednak pokreślić, że podjęty trud się opłaca i przynosi zamierzone efekty! Obecnie istnieje wiele instytucji, poradni, portali, udzielających wsparcia rodzicom, którzy chcą wychowywać wielojęzyczne dzieci. Jedną z nich jest Centrum Wielojęzyczności.
Centrum Wielojęzyczności to platforma stworzona z myślą o rodzicach, którzy niekoniecznie znają języki obce, ale koniecznie chcą, aby ich dzieci były wielojęzyczne, czyli mówiły nie tylko po polsku. Jego pomysłodawczynią i założycielką jest dr Sonia Szramek-Karcz – naukowiec, językoznawca, entuzjasta. Poszukując czynników warunkujących prawidłowy przebieg dwujęzyczności, doszła do wniosków, które nie tylko ją zadziwiły, ale również zmieniły. Dzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniem to źródło jej ogromnej radości i szczęścia. Jak podkreśla dr Sonia Szramek-Karcz: „to rodzic jest najlepszym nauczycielem dla swojego dziecka, nie musi znać języka, którego dziecko chce się nauczyć, aby zostać jego nauczycielem!”
Na stronach Centrum Wielojęzyczności, rodzice mogą znaleźć informacje, jak łatwo i przyjemnie można ofiarować dziecku prezent, jakim jest wielojęzyczność. Mogą oni również skorzystać z bogatej oferty, jaka proponuje Centrum: spotkań, konsultacji, coachingu i warsztatów motywacyjnych.
W ramach platformy powstał również projekt „Languages and Emotions, Języki i emocje”. Obejmuje on szkolenia, wykłady, warsztaty stacjonarne i online oraz coroczną międzynarodową konferencję. W tym roku, w kwietniu odbyła się już III Międzynarodowa Konferencja Languages and Emotions, Języki i emocje. Katowice 2018. Podczas trzech dni naukowcy odpowiadali na pytania: Jak porozumiewać się w więcej niż jednym języku? Z czym wiąże się wielojęzyczność? Jak wychować dwujęzyczne dziecko w Polsce? Jak dobrze zdiagnozować i prowadzić -terapię mutyzmu wybiórczego, autyzmu lub jąkania? Jak spełniać swoje marzenia? Jak dobrze organizować swój czas i osiągnąć spokój ducha i na wiele innych.
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z działalnością Centrum Wielojęzyczności, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich tych, którym bliski jest temat wielojęzyczności.
Więcej informacji znajdą państwo na stronach:
www.wielojezycznosc.pl i www.languagesandemotions.eu/pl/ oraz na facebookowej grupie Spokojny planer Languagesandemotions, prowadzonej przez dr Sonię Szramek-Karcz.
Serdecznie polecamy!
Justyna Bereza
Zdjęcia: Monika Staniszewska